Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

αφού στο Ε9 αναφέρεται μέχρι και την τελευταία δήλωση ως αποθήκη το υπόγειο

δεν έχω κάποιο στοιχείο που να δηλώνεται ως κατοικία

οπότε δεν μπορώ να θεωρήσω οτι η αλλαγή χρήσης έγινε προ τον 7ο του 2011 και δεν δηλώνεται .... σωστό????

 

αν κάνει τώρα την τροποποίηση είναι " πολύ"  μεταγενέστερα ... μετράει?

Edited by Sk.Maria
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έρθει σε μένα με αλλαγμένο το ε9 (χωρίς να γνωρίζω τα προηγούμενα) λες να μην του το κάνω;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έρθει σε μένα με αλλαγμένο το ε9 (χωρίς να γνωρίζω τα προηγούμενα) λες να μην του το κάνω;

 

λογικο..

 

ειδικα αν δεν το ζητησει σαν "πριν 2004"....

 

εδιτ

 

υποψιαζομαι οτι το ειχε σαν κατοικια απο χρονια

 

αλλα το δηλωνε "βοηθητικο χωρο" για να μην πληρωνει ΕΝΦΙΑ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δηλώνει άλλα στο Ε9 και άλλα στην ρύθμιση. Ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να ΄"διαλέξει" τελικά τι ισχύει. Αν ήταν από παλιά κατοικία θα το δηλώσει και στα δύο και θα σου φέρει το σωστό Ε9 να προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχώ και γω υπόγειο οικοδομής που στο Ε9 δηλώνεται ως 50 τ.μ απόθηκη και 35 τ.μ γκαραζ(όπως έιναι και στην αδεια)

 

Στην πραγματικότητα όμως το υπόγειο πλεον με τμήματα που ξεμπαζωθηκαν εντός περιγράμματος κτιρίου έγινε 185 τ.μ. Το γκαράζ επεκτάθηκε, η υπογεια αποθήκη έγινε γκαρσονιέρα, δημιουργήθηκαν 2 άλλες αποθήκες και μια επιπλέον γκαρσονιέρα.

 

Μπορώ να δηλώσω τις αυθαιρεσίες ως μετα το 2004 χωρίς να χω κανένα αποδεικτικό δημόσιο εγγραφο?

Νομίζω οτι το ε9 πλέον δεν τροποποιείται ή κανώ λάθος?

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει συνέχεια ΦΟ στις αυθαίρετες προεκτάσεις του υπογείου, τότε τεκμαίρεται ο χρόνος κατασκευής (μπορείς να χρησιμοποιήσεις το έτος κατασκευής της οικοδομής ή την ημερομηνία ηλεκτροδότησης), το Ε9 τροποποιείται 

Edited by killertomato
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το Ε9 τροποποιειται

με προστιμο

 

αλλά...

εσυ πρεπει να εισαι βεβαιος για το "πριν το 2011"...

εχεις και επεκταση στα κοινοχρηστα, επομενως χρειαζεσαι συναινεσεις...

 

"ολα του γαμου δυσκολα...."

 

σχολιο

δλδ ειχε νομιμα 85 μ.  εφτιαξε άλλα ξερωγω πόσα.... παρανομα

και δεν τα δηλωνε στο Ε9 για να μην πληρωσει φορους..

 

[ουτε "κενα" τα εγραφε ούτε μισθωματα δηλωνε....]

 

ωρες-ωρες :mrgreen:

 

εδιτ

killertomato

τωρα το προσεξα οτι απαντησες και εσυ......μαζι γραφαμε...

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα.

κάνω δήλωση για αυθαίρετα.  μεταξύ άλλων αυθαιρέτων και ένα ισόγειο κτίσμα αποθήκης ~19τ.μ. στον περιβ. χώρο οικοπέδου,  είναι κατά δήλωση ιδιοκτητών κατασκευασμένο αυθαίρετα περί το 1980-1985. όμως, δεν μπορεί να αποδειχθεί παλαιότητα από το χάρτη google της αεροφωτογραφίας γιατί δεν φαίνεται καθαρά. δεν το δήλωναν ποτέ στο Ε9. το βάζω αρχιά στη δήλωση χωρίς παλαιότητα 2004 και μετά. Αν καθώς πληρώνουν τις μηνιαίες δόσεις μου φέρουν τροποποιημένο το Ε9 από το λογιστή, εγώ μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να αλλάξω την παλαιότητα για το κτίσμα? (

 

ΥΓ δεν ξέρω πως θα το κάνει αυτό ο λογιστής, αλλά εμένα με καλύπτει το Ε9 ?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 σε καλύπτει. Ο λογιστής θα διορθώσει το Ε9 με τα τ.μ. και τις χρονολογίες που θα του δώσεις. Η εφορία δεν ζητάει να της αποδείξεις πού, πώς και πότε απέκτησες κάτι που της λες ότι έχεις. Αμφισβητούν όταν ΄"κρύβεις" κάτι.

Εναλλακτικά θα μπορούσες να βρεις Α/Φ κοντά στο 1995-2000 για να σε βάλει στην 2η περίοδο τιμολόγησης αυθαιρέτων, όμως σε περιορίζει σε κατασκευή 1983-1985.

 

Υ.Γ. Το Ε9 είναι απλή διαδικασία να το αλλάξεις όμως. Πες του πελάτη σου να κοιτάξει να στο φέρει πριν δηλώσεις το οτιδήποτε, για να μην τον "παρακαλάς" μετά. Ανάλογα το φόρτο του λογιστή (πότε θα κάτσει στο pc να στο φτιάξει), το πολύ σε 1 βδομάδα θα το έχεις (είναι ένα τέταρτο δουλειά). Έτσι κι αλλιώς η δουλειά του πελάτη σου δεν θα γίνει πριν σου φέρει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.