Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι μπορεί να σημαίνει η πράξη που αναγράφεται στη παρακάτω σφραγίδα, καθώς και ποιός είναι ο φορέας;

(Αφορά σχέδιο αποτύπωσης κτηρίου κατοικίας και θέλω να το χρησιμοποιήσω για αποδεικτικό παλαιότητας)

post-6066-0-01742600-1386769211_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει και στρογγυλή σφραγίδα το έγγραφο δεν σε νοιάζει. Είναι δημόσιο έγγραφο και το χρησιμοποιείς.

Μήπως είναι σχέδιο από άδεια λειτουργίας; Αν έβρισκες την ίδια την πράξη θα σε κατατόπιζε ποιος την εξέδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Στρογγυλή, δυστυχώς, δεν έχει..

Λέει "προσθήκη εξώστη....." και προσθέτει ολόκληρο κτίσμα!

Παράλληλα αποτυπώνει και τη προς ρύθμιση κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που μου ετυχε.

 

Απο την εγκυκλιο 4 ....αν εχω Ε9 απο αποβιωσαντα που λει οτι το ακινητο κατασκευαστηκε το 1940....ειμαι οκ και δεν θελει τακτοποιηση. Σωστα? Ελα ομως που η πραγματικοτητα ειναι οτι μερος του ακινητου εγινε το 1973-1974... Το δηλωνω ή με καλυπτει η εγκυκλιος?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους ειμαι καινουριος στο site οποτε συγνωμη για τυχον λαθη στο χειρισμο...

 

σε μια κατοικια με ενα οροφο και πυλωτη ο ιδιοκτητης εχτισε καινουρια οικια στην πυλωτη με αδεια "προσθηκης κατοικιας σε πυλωτη" το 2006.

 

στην πραγματικοτητα εχτισε περιπου 10 τμ παραπανω απο αυτα που γραφει στην αδεια οποτε τωρα θελει να τα ρυθμισει με τον κανουριο νομο

 

το προβλημα ειναι οτι 1)στο ε9 ειναι δηλωμενα τα τμ της αδειας κ οχι τα επιπλεον

                                          2)στο συμβολαιο ειναι επισης δηλωμενα τα τμ της αδειας κ οχι τα επιπλεον

                                          3)αεροφωτογραφια δεν μπορει να βρεθει γιατι η οικια ειναι στη πυλωτη

 

μηπως γνωριζει καποιος πως μπωρω να αποδειξω το ποτε κατασκευαστηκε η οικια με τροπο τετοιο ωστε να ειναι μεσα στα πλαισια του νομου

και να μην εχω κ εγω προβλημα με τις δηλωσεις μου;

 

σας ευχαριστω...

 

τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "επεξεργασία" και διορθώστε.

 

αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

 

παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αποδεικτικά στοιχεία χρόνου κατασκευής.

 

Για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής και εγκατάστασης χρήσης λήφθηκαν υπόψη τα παρακάτω έγγραφα, τα οποία και συνοδεύουν την Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη:

 

1.    Ως απόδειξη χρόνου κατασκευής λαμβάνουμε την 01/01/2004 σύμφωνα με την διευκρίνιση επί της παρ. 2, άρθρου 7 που δίνει τόσο η Εγκύκλιος 4 της Δ.Ο.Κ.Κ. (αρ. πρωτ. 66931/03-12-2013), όσο και η Εγκύκλιος 3 της Δ.Ο.Κ.Κ. στην συχνή ερώτηση 22 του παραρτήματος 2 (αρ. πρωτ. 54373/01-10-2013).

Link to comment
Share on other sites

Ε9 όλα τα ....σφάζει, όλα τα ...μαχαιρώνει!!!!

Μια διόρθωση σήμερα στο τελευταίο Ε9 με τα σωστά τ.μ. και το αρχικό έτος κατασκευής αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας!!!

Link to comment
Share on other sites

@tassos30f

1) Ξέχασες πατημένο το Caps Lock.

2) Πες του ιδιοκτήτη να πάει να διορθώσει το Ε9 βάζοντας τα σωστά τμ και χρησιμοποίησε ως αποδεικτικό το διορθωμένο Ε9. Πλέον δίνεται αυτή η δυνατότητα μετά την Εγκύκλιο 3 ή 4 (σε μία από τις 2 αναφέρεται ότι τα Ε9 θεωρούνται αποδεικτικά παλαιότητας).

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση που μου έτυχε. Ισόγειος κατοικία 100μ²

Ε9 (παλιό) που λέει έτος κατασκευής 1968

Αγορά οικοπέδου με το κτίσμα από τον πελάτη μου (Α) την 15.6.78 από τον (Β)

Ο (Β) κατασκεύασε ο ίδιος το κτίσμα στο οικόπεδο που αγόρασε την 9.6.78 από τον (Γ)

Ο (Γ) αγόρασε το οικόπεδο από τον (Δ) την 6.6.78 ο οποίος (Δ) το έχει από προικοσύμφωνο την 5.7.42!!!!!

 

Μέσα σε 7 ημέρες κατασκεύασε την οικοδομή.!!! και την πούλησε!!!!!!

 

Βρωμάει από μακρυά αλλά μας ενδιαφέρει για τον ν4178; Θεωρώ πως όχι και βάζω σαν χρόνο δημιουργίας το 1968....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.