Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Δεν κατάλαβα κάποιο ύφος arche. Ξαναμίλησα με το λογιστή μου και μου είπε πως πέρα από το πρόστιμο(100€) για την τροποποίηση του Ε9 ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει και αναδρομικά ΕΝΦΙΑ για τις αυθαιρεσίες που θα δηλώσει για τα δύο τελευταία χρόνια !! 

Link to comment
Share on other sites

 Που είναι το πρόβλημα? Εάν δεν θέλει να πληρώσει να μην το τακτοποιήσει.

 

Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα κάποιο ύφος arche. Ξαναμίλησα με το λογιστή μου και μου είπε πως πέρα από το πρόστιμο(100€) για την τροποποίηση του Ε9 ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει και αναδρομικά ΕΝΦΙΑ για τις αυθαιρεσίες που θα δηλώσει για τα δύο τελευταία χρόνια !! 

 

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, όπως τροποποίησα και την πήγα στον 4178 την δήλωση, παρατήρησα ότι, τα πρόστιμα δεν μεταβάλλονται! Ενώ δήλωσα την επόμενη κατηγορία δηλαδή το 1/1/2004 - 2011. Τα πρόστιμα δεν μεταβλήθηκαν!

Δεν ξέρω αν δηλαδή όπως προέρχονται από τον 4014 τα πρόστιμα. Ομως κανένα πρόβλημα.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Πριν από όλα αναζητάς εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α. Με βάση αυτά συγκρίνεις τις αυθαιρεσίες.

Αν δεν υπάρχουν και θεωρείς ότι η διαδικασία της ανασύστασης δεν μπορεί πρακτικά να γίνει θεώρησε το χωρίς ο.α για τον υπολογισμό προστίμου και θα έχεις κατηγορία 1 προ 9/6/75 με 500 Ε πρόστιμο.

Το αν έχουν εφαρμογή τα άρθρα 13 και 14 του ν. 4178/13 οφείλεις να το ψάξεις, όπως επίσης και αν εμπίπτει σε κάποια από τις απαγορεύσεις του άρθρου 2.

 

Pavlo αρχικά ευχαριστώ,

θα μπορούσες ακόμα να μου πεις αν γνωρίζεις,

η επιτροπή του άρθρου 13  και το συμβούλιο Αρχιτεκτονικής του άρθρου 14 που αναφέρονται είναι επιτροπές που εγείρονται από την αρμόδια ΥΔ μόλις αιτηθούμε έλεγχο? Η οικία πάντως που είδα εγώ δεν είχε καθόλου χαρακτηριστικά διατηρητέου…

ακόμα όσον αφορά το άρθρο 2 για τον έλεγχο κοινόχρηστου χώρου πόλης και τα όρια του αιγιαλού απευθύνομαι στο δήμο ή στην ΥΔ? από τη στιγμή που υπάρχει συμβόλαιο αγοράς του ΄61 πόσο πιθανό είναι αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου έφερε ένας πελάτης φωτογραφία από μία γιορτή που έκαναν και από πίσω φαίνεται το αυθαίρετο. Η φωτογραφία έχει πάνω και ημερομηνία. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν αποδεικτικό παλαιότητας? Δυστυχώς ούτε η ΓΥΣ ο'υτε ο ΟΚΧΕ έχουν αεροφωτογραφία από τα έτη που χρειάζομαι....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

κοίτα μήπως στη φωτογραφία είχε κανα γιο, κόρη που ήταν πιτσιρίκι και τώρα είναι ενήλικας ,

 

χωρίς δημόσιο έγγραφο με πιστοποιημένη ημερομηνία δεν νομίζω ΄οτί μπορείς να κάνεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

 Συμφωνώ αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις όπως αυτή, που ξέρω ότι το αυθαίρετο είναι πριν το 2003 και πάνω στη φωτογραφία υπάρχει τυπωμένη η ημερομηνία του 2002, ε θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Σίγουρα μου φαίνεται πιο σωστό από το να δείξω ένα διορθωμένο Ε9 με ημερομηνία προγενέστερη.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στον 4178!!!! Δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα και δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.