Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

stesta,

Ναι, το κριτήριο "επικρατούσα χρήση κατοικίας" σχετίζεται μόνο με το >=50% των χώρων του κτιρίου ανεξαρτήτως αν αυτοί αποτελούν Ο.Ι ή όχι. Απ εκεί και πέρα βεβαίως οι δηλώσεις γίνονται  ανά Ο.Ι κατά τον νόμο για την κατ.1.

 

Οκ, ευχ, συμφωνώ μαζί σου. Είχα παρόμοια περίπτωση και στο ΤΕΕ μου είχαν πει το αντίθετο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και, ποιά ειναι η αυθαιρεσια  του?

Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι είναι κατασκευασμένο χωρίς οικοδομική άδεια. Ισόγειο και όροφος. Έγινε σύσταση το 90 και μεταβιβάστηκε το ισόγειο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι οι βοηθητικοί χώροι (αποθήκη) > από τους κύριους και εάν αυτό επηρεάζει την επικρατούσα χρήση ως κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

οι βοηθητικοι χωροι...ειναι για να ..."βοηθουν"

 

θα σε επηρεαζε   στην  επικρατουσα χρηση  αν υπηρχε  καταστημα  μεγαλυτερο της κατοικιας...

 

θα το πας με νομιμοποιηση

ή τακτοποιηση???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα ακίνητο εντός παραδοσιακού οικισμού, με ισόγειο κατάστημα και κατοικία στα 2 άνωθεν επίπεδα (στην κατοικία υπάρχει εσωτερικό κλιμακοστάσιο).

Η κατάσταση αυτη καθώς και οι χώροι περιγράφονται στο συμβολαιο του 1981, όπου πέρασε στην κυριότητα ενός ιδιοκτήτη, και στο οποίο συμβόλαιο τα όσα αναφέρονται τοποθετούν το ακίνητο περί το 1932 (τουλάχιστον).

Γύρω στο 1973 έγιναν αλλαγές, π.χ. καθαίρεση πέτρας και χτίσημο τούβλων, σοβαδες, αλλαγή κουφωμάτων και κάποια αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης, χωρίς να υπάρξουν αλλιώσεις στο εξωτερικό περιγραμμα του κτιρίου.

Οικοδομική άδεια ή σχέδια δεν υπήρξαν ποτέ.

Σκέφτομαι να το εντάξω στην κατηγορία 1, ως προ του 1975, αλλά με προβληματίζει το κατάστημα στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

με  "δυο ανωθεν του καταστηματος επιπεδα"

 

προφανως "επικρατουσα" χρηση  ειναι  κτιριο κατοικιας...

 

υγ

απο οσα ανεφερες...αυθαιρεσιες  ποιες ειναι???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για ένα κτίριο που βρίσκεται μέσα στο παλαιό τμήμα μιας πόλης, θεωρώ οτι αυθαιρεσίες αποτελούν όλες οι παραπάνω ενέργειεςπου ανέφερα.

Δε θα ισχυριστώ οτι τα αλουμίνια είναι προ του 1955, ή οτι η πλάκα οροφής και το μεσοπάτωμα ήταν από οπλισμένο σκυρόδεμα προ του 1955, ή οτι οι σοβάδες και οι τοιχοποιιες 25 εκ από τούβλα έγιναν προ του 1955, για να βγάλω βεβαίωση προυφιστάμενου του 1955.

Το κτίσμα προπάρχει του 1932, αλλά οι παρεμβάσεις αυτές προφανώς έγιναν μετέπειτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για ολική ανακατασκευή του κτιρίου και τίποτα από τα σημερινά δομικά του στοιχεία δεν παραπέμπει σε κτίριο του 1932 (προ 55). Επίσης, αφού είσαι σε παραδοσιακό οικισμό έχεις να ασχοληθείς και με την επιτροπή του άρθρου 13 για να πάρεις έγκριση για την αισθητική  ένταξη στο χώρο κλπ.

Κατά τη γνώμη μου ένα τέτοιο κτίριο δεν μπορεί πλέον να χαρακτηρίζεται ως προ 55, ειδικότερα αφού δεν υπάρχει ούτε ο φέρων οργανισμός του, φέρουσα τοιχοποιία από λιθοδομή.Οπότε ίσως η πιο σωστή λύση να είναι η θεώρηση του κτιρίου ως παντελώς αυθαίρετο. Το ισόγειο, ως κατάστημα δεν μπορεί να λάβει κατηγορία 1. Θα υπολογιστεί ως κατηγορία 2.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμφωνήσω Pavlos33. Και θα μπω σε κάποιες λεπτομέριες για να δικαιολογηθώ.

Το κτίσμα βρίσκεται στο κέντρο του παλαιου τμήματος της πόλης, το οποίο χτίστηκε και κατοικήθηκε πριν κάποιες εκατοντάδες χρόνια και από κει άρχισε να επεκτείνεται και να μεγαλώνει η πόλη αργότερα. Ανατολικά και δυτικα του εν λόγω κτίσματος υπάρχουν άλλα όμορα κτίρια για αυτό και οι μόνες ορατές όψεις είναι η βορεια και η νοτια. Οι μεσοτοιχίες με τα ομορα κτιια είναι 50+ εκατοστά πάχος. Ακόμα και στη βορεια οψη φαίνεται στηντοιχοποιια το σημειο οπου χτίστικε με τουβλο ο τοιχος και λεπταινει (φαίνεται η μικρη εσοχή που δημιουργειται). Τα δομικά στοιχεία έμειναν, απλά μέρος των προσόψεων καθαιρέθηκε και χτίσηκε τούβλο εκει. Θέμα αισθητικής ένταξης στο χώρο δε νομίζω να υπάρξει, εφόσον ο λόγος που θέλω να βγάλω βεβαίωση για το ακινητο αυτό είναι η αντικατάσταση αλουμινένιου κουφώματος με ξύλινο, το οποίο περιμένω να μου εγκρίνει πρωτα η αρχαιολογία για να ενημερώσω μετά και την Υ.ΔΟΜ.

Στο συμβόλαιο που έχω το 1981 (και περιγράφει το ακινητο τοποθετώντας το πίσω μέχρι και το 1932), αναφέρεται οτι το ισόγειο είναι χώρος κατάστηματος. Ετσι συνεχίζει να είναι μεχρι σήμερα. Δεν έχω αλλαγή χρήσης.

Επίσης τσέκαρα τα εμβαδά κατοικίας και καταστήματος (όπως παρατηρησε ο dimitris GM και οντως η επικρατουσε χρήση είναι κατοικια).

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια Δήλωση από τον 4014 με 2 παραβασεις στον ακαλυπτο, οι οποιες στον 4178 γινονται μια.

 

Εχω υπολοιπο 500 ευρω και προτεινα στην ιδιοκτητρια να τακτοπ. και τον όροφο που μενει. Ειναι διόρωφο με κατοικιες.

ο Α΄οροφος, προ του 1975,  εχει δυο διαμερισματα ανεξ. οριζ. ιδιοκτ. στο ονομα της

Ανοιξα δυο επι πλεον ξεχωριστα φύλλα καταγραφής, ενα για το Α1 διαμ.  και ενα για το Α2. Στο Α1 βγαίνει προστιμο 500 ε και στο αλλο, 0.

Μηπως πρεπει να ανοιξω αλλη δήλωση για το αλλο διαμερισμα?  ομως,δεν ειχε βγει διευκρινηση που ελεγε, οτι αν ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης μπορει να τα βαλει στην ιδια δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Για την κατ.1 υπάρχει υποχρέωση να γίνεται 1 δήλωση ανα διηρημένη ιδιοκτησία, το λέει στην παρ.Α του άρθρου 9. Ο λόγος είναι προφανής γιατί έτσι θα έβγαινε ένα 500άρικο πρόστιμο για πολλές οριζόντιες στην ίδια δήλωση.

 

Οπότε αυτό που λες για διαμ. Α1 και Α2 κατ.1 στην ίδια δήλωση προφανώς δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.