Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε αυθαιρετο εκτός σχεδίου, με αδεια λυομενου του 71, σε επικλινες εδαφος χτιστηκε κατοικία 55τμ στη μέση του οικοπέδου με υπόγεια στάθμη που η μια πλευρα της ειναι στην κάτω πλευρα του οικοπεδου στη στάθμη του εδάφους. Το υπόγειο αυτό δεν επιτρεπόταν και διαμορφώθηκε ως κατοικία. Εχει τελικο υψος 4,60 ενω η αδεια λυομενου ανέφερε 3 μέτρα. Δηλώνω οτι δεν έχει άδεια λόγω κατασκευής συμβατικης (τσιμεντολιθοι). Δηλώνω σε ενα φκ το ισογειο με 55τμ στην κυρια χρήση και σε αλλο, την υπογεια κατοικια με μειωτικο καθώς εχει τα χαρακτηριστικα υπογειου. Το υψος το βάζουμε ως υπ. Υψους 160 εκ στο πρώτο φύλλο καταγραφης; Για το υπογειο χρειαζεται αποδ. Παλαιοτητας για τη χρηση ως κατοικια; Αν δηλωσω και φκ με λοιπη για φουρνο στην αυλη και διαμορφωσεις της αυλης, εχει νοημα; Ή μπορει να χασω την κατηγορια;

Ειναι παλιο 4014 που χρειαζεται διορθωση ......

Σας ευχαριστω,

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

vovos

καλησπέρα και σε σένα,

αν όπως βλέπω είσαι προ ΄75  (δεν επαρκεί όμως η ημ/νία αδείας, θέλεις πρωταρχικά αεροφωτό) τότε δεν βασανίζεσαι με Υ.Υ, Υ.Κ, Υ.Δ αφού τότε θα επιλέξεις ΚΑΤ.1  όπου δεν υπολογίζεται πρόστιμο κατά το ΠΑΡΑΡΤ. Α΄,   αλλά χρεώνεσαι για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟ 1975 (και περίφραξη, φούρνο, διαμόρφωση κ.λ.π) ΣΥΝΟΛΙΚΑ  μόνο 500ρικο παράβολο. Αν όμως είναι μεταγενέστερες  οι εξωτερικές αυτές κατασκευές θα επιλέξεις και μία παράβαση αναλυτικού για κάθε περίοδο παλαιότητας τους. Θεωρώ όμως ότι "βολεύονται" σε μία περίοδο για να χρεωθεί μόνο ένα 500ρικο γι αυτές. Για το υπόγειο δεν χρειάζεσαι κάτι πρόσθετο, έστω και σαν αποθήκη η επικρατούσα χρήση για την ΚΑΤ.1 είναι " κατοικία". Στην τεχνική σου έκθεση θα αναφερθείς και στα κατασκευαστικά  και τις διαστάσεις του κτίσματος.

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφια δεν εχω, εχω το στελεχος , πρωτη ηλεκτροδοτηση και Ε9. Σε καθε περιπτωση φαινεται απο την κατασκευη.

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το στέλεχος δεν αρκεί......!

Η ηλεκτροδότηση προ 1975 αν αναφέρεται στην ίδια συνολική επιφάνεια που δηλώνεις την αυθαίρετη κατοικία τότε αυτή βεβαίως μας κάνει.

Αν όμως η ηλεκτροδότηση αναφέρεται μόνο στο ισόγειο, θα πρέπει να μπορείς να αποδείξεις τεχνικά ότι το υπόγειο δεν κατασκευάστηκε αργότερα, ενώ αν αναφέρεται σε λιγότερο από τα 55μ2, τότε  δεν σου αρκεί..!.

Η δήλωση Ε9 μας καλύπτει πλήρως αν αναφέρεται σε όλη την επιφάνεια του αυθαιρέτου είτε απ΄αρχής είτε μετά από διόρθωση....

Η αεροφωτό πάντως θα ήταν το δυνατό χαρτί....!

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση 4014 ολοκληρωμενης υπαγωγης που μεταφερεται, μπορουμε να κανουμε αλλαγές στα φκ ( τετραγωνικά) στον τίτλο της δήλωσης και να προσθέσουμε λοιπή παράβαση; Ή ακυρωνεται η αρχική δήλωση του 4014;

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλεις μπορείς να αλλάξεις αφού πληρώσεις το ποσοστό υπέρ ΤΕΕ και εφόσον βρίσκεται σε κατάσταση υπαγωγής.

Φυσικά υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχεις δώσει βεβαίωση για μεταβίβαση και μετά θες να προσθέσεις εξτρα αυθαιρεσίες

Και υπ' όψιν ότι αν αλλάξεις τετραγωνικά και λοιπές παραβάσεις το πρόστιμο επανυπολογίζεται

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω δωσει βεβαιωσεις και εχει ηδη μεταφερθει στο 4178. Απλως παρατηρω μικρες αποκλισεις τμ οπως απο 55τμ σε 55,30τμ και ο τιτλος απο ισογεια κατοικια μεθ υπογειου να γινει ισογεια κατοικια με οροφο. Δηλαδη το υπογειο να το ονομασω ισογειο και το ισογειο οροφο. (Δεν ειμαι παλαβος, ειναι επικλινες το εδαφος και αυτο που θα λεγαμε υπογειο, ειναι στο υψος του εδαφους στην κατω πλευρα του οικοπεδου....)

 

Αν στο 4014 ειναι δηλωμένο προ 83 (αντίστοιχη κατ2) και στο 4178 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την κατ1 ( ειναι προ75) τότε πηγαίνοντας για οριστική θα μας ζητήσει επιπλέον 500 ευρώ; Είναι καλυτερα να δηλωθεί ξανα προ 83 ώστε να μην ζητηθούν επιπλέον χρήματα; Σημειωτέον οτι με το 4014 ειχε καταβάλλει 3000 ευρώ ενω κατ1 στο 4178 θα ηταν ενα 500αρικο...

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να το εντάξεις στην κατηγορία 1 του 4178, θα πατήσεις υπαγωγή, θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο που θα είναι 500 ευρώ, δε θα σου ζητήσει να πληρώσεις τίποτα επιπλέον, αλλά για λεφτά πίσω... μην περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω danaikaterina.

Μπαινω στο forum απο tapatalk και καμια φορα ειναι περιεργη η χρηση του.

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τους ημιυπαιθρίους μιας κατοικίας προ του 75 (είναι κατασκευασμένοι και οι ημιυπαίθριοι προ το 75), χρειάζεται να βάλω δεύτερο φύλλο καταγραφής με μια λοιπή πολεοδομική παράβαση προ του 1983? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.