Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Περίπτωση ΟΙ με άδεια του 1960 έχει αυθαίρετο εξώστη, ο οποίος όμως βρίσκεται κάτω από τα 3 μέτρα από το πεζοδρόμιο και φυσικά εκτός της ΟΓ-ΡΓ.

 

Εντάσσεται στην ερώτηση 29 της εγκυκλίου 3 που λέει ΄΄ Οι περιπτώσεις αυθαίρετων ανοιχτών εξωστών ανεξαρτήτως μεγέθους, που υφίστανται προ του ΓΟΚ υπάγονται στο εδάφιο δ της κατηγορίας 3 δεδομένου ότι δεν ίσχυε περιορισμός της επιφάνειας τους από τις τότε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις με αποτέλεσμα να μην προκύπτει η υπέρβαση επιφάνειας των εξωστών, που ορίζεται στο εδάφιο αυτο.΄΄

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας γιατί το βιάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μιλάει για υπέρβαση των διαστάσεων (επιφάνειας) του εξώστη και όχι εξολοκλήρου αυθαίρετου;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για υπέρβαση εξώστη γενικά είτε μεγαλύτερες διαστάσεις είτε εξ ολοκλήρου αυθαιρέτου. Στον ΓΟΚ του 55 δεν υπήρχε περιορισμός ως προς τα επιτρεπόμενα των εξωστών παρά μόνο για τις διαστάσεις τους θέση ως προς ΟΓ-ΡΓ κτλ. Το πρόβλημά μου είναι εννοεί η εγκύκλιος όλους τους εξώστες ακόμα και αυτούς που είναι κατά παράβαση των διατάξεων του ΓΟΚ 55, όπως στο παράδειγμά μου παραπάνω ή μόνο αυτούς που απλά δεν τους δείξανε στην ΟΑ και στην ουσία δεν είναι κατά παράβαση των διατάξεων οπότε θα πάνε κατηγορία 3;

 

Αυτοί που συνέταξαν την εγκύκλιο πόσο άσχετοι μπορεί να είναι. Ας έγραφαν πχ ΄΄για τους αυθαίρετους εξώστες που δεν υφίστανται κατά παράβαση των σχετικών διατάξων ή παρόλο που υφίστανται κατά παράβαση των σχετικών διατάξεων κτλ΄΄.

 

Γιατί θέλουν να μας κάνουν την ζωή δύσκολη; 

 

Ποιος μπορεί να δουλέψει με τόσο μεγάλες ασάφειες;

 

Πως θα ξέρει ο ιδιοκτήτης το είδος και το μέγεθος του προβλήματος που έχει η ιδιοκτησία του;

 

Μήπως, μήπως μήπως. Βαρέθηκα, κουράστηκα να καθορίζουν την δουλειά μου τα μήπως.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα μου με την παρακολουθημα-αποθηκη στο υπογειο πολυκατοικιας 1986 κατασκευης.

 

Το συμβολαιο μου δηλωνει παρακολουθημα αποθηκη 2 τ.μ. στο υπογειο και δη κατω απο το κλιμακοστασιο

Πηγαινω τη μετραω εξωτερικα διοτι δεν ειχα κλειδια να την ανοιξω και εχω περιγραμμα 1,40Χ2,75 εξωτερικα.

Κατω απο 15 τ.μ.

 

Μετραω μεγιστο ΚΑΘΑΡΟ υψος υπογειου 2,48μ εσωτερικα, με την αποθηκη μου να εχει μειουμενο υψος, με μεγιστο -θεωρω- τα 2,48 και ελαχιστο το 0 λογω κλισης του κλιμακοστασιου.

Στο οριο των 2,50μ υψους που οριζει η κατηγορια 3 συμπεριλαμβανω και το παχος καποιας πλακας η μιλαμε για το καθαρο εσωτερικο?

 

Και αν θεωρησω οτι πεταγομαι εκτος κατηγοριας 3, μετα παω αναλυτικο και οχι ΥΔ, Right?

 

Ανοιγω τωρα τα εγκεκριμενα πολεοδομικα και βλεπω καθαρο υψος υπογειου 2,78μ ενω στην ουσια κατασκευαστηκε 30εκ χαμηλοτερο...

Με επηρεαζει πουθενα εμενα στο παρακολουθημα μου, απο τη στιγμη που αυτο πληροι τις προδιαγραφες για να ενταχθει κατηγορια 3?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση που έχουν φυτευτεί 3 θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο και δεν έχει τηρηθεί η φύτευση γενικότερα, έχω μία παράβαση κατηγορίας 3 και μία λοιπή ή καλύπτομαι για όλα με μία λοιπή; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κύριοι και κυρίες καλησπέρα.
μόλις είχαμε μια μικρή ενημέρωση απο συνάδελφο ο οποίος είχε προφορικές απαντήσεις απο το ΥΠΕΚΑ.
σύντομα μάλλον θα υπάρξει και νέα ενημερωτική εγκύκλιος

οι απαντήσεις έλεγαν

1. ΑΠΟΘΗΚΕΣ & ΧΩΡΟΙ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 50%

2. Η ΠΟΛΥΤΕΚΝΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ (ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ) ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ.

3. ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΕΔΑΦΙΟΥ ιγ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ Γ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 9 ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΥΠ' ΟΨΗ ΕΙΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ 15 Τ.Μ. ΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΜΕ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ (ΟΛΩΝ ΜΑΖΙ) ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΩΝ 15 Τ.Μ.

4. ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΚΤΗΡΙΟΔΟΜΙΚΟΥ.

5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΛΑΓΙΑΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ Ή ΠΡΑΣΙΑΣ (ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ).

6. ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΕΤΑΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ (ΕΦ' ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ). ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ. 

7. Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ 6 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 18 ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΣΟΦΙΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤ΄ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΤΑΡΙΑ.

 

ελπίζω να βοηθήσουν μερικούς.
εμένα τουλάχιστον μου ξεκαθάρισαν το θέμα των αποθηκών

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την διατυπωση σου καταλαβαινω οτι μονο 1 αποθηκη 15 τμ ή πολλες αποθηκες με συν εμβαδον 15 τμ πανε με κατηγορια 3 500ρικο. Υπολοιπες πανε ΥΔΚΧ με μειωτικο οταν αΝακοινωθει.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

το κριτήριο είναι τα 15τμ.
είτε μία αποθήκη των 15τμ.
είτε 10 αποθήκες του 1,5τμ.

προφανώς οτιδήποτε μεγαλύτερο δεν μπορεί να πάει κατηγορία 3 αλλά δηλώνεται ως δομημένη επιφάνεια με μειωτικό 50% (όταν ανακοινωθεί)

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθέτηση μέσω εγκυκλίων συνεχίζεται από το ΥΠΕΚΑ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.