Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

4. ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΚΤΗΡΙΟΔΟΜΙΚΟΥ.

ότι πάρεις ένα τάλληρο ...

 

7. Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ 6 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 18 ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΣΟΦΙΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤ΄ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΤΑΡΙΑ.

ορισμός υπάρχει για πολλά πράγματα ... για τη μ@λ,/ία όμως ... αλλάζει συνέχεια ...

 

Link to comment
Share on other sites

ποιά εγκύκλιος?

προφορικά λέμε...

και πολύ μας πέφτει....

υπομονή...

 

Ναι βρε, αν γράψουν αυτά που προφορικά είπαν, τότε είναι "νομοθέτηση μέσω εγκυκλίου"!!!!!

Διότι απλώς ο ίδιος ο νόμος, τον οποίο επεξηγεί η συγκεκριμένη και η προηγούμενη, αλλά και οι επόμενες, δεν αναφέρει τέτοια πράγματα........

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο.
εγώ αστειευόμουν.

κάτσε και έχουμε και συνέχεια.

8. ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΚΥΡΙΑ ΣΕ ΚΥΡΙΑ 'Η ΑΠΟ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΣΕ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ.

9. Δεν μπορεί να δηλωθεί σαν προ του 1975 κατοικία π.χ. Α' ορόφου όταν στο ισόγειο υπάρχει άλλη χρήση (π.χ. κατάστημα). Πρέπει το κτήριο στο σύνολό του να έχει ΜΟΝΟ κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  έχω μία περίπτωση όπου έχει κατασκευαστεί αποθήκη 14 τμ και ένα στέγαστρο κολλητά με την αποθήκη (με ξύλινες κολώνες και κεραμίδια), η αποθήκη είναι κατηγορία 3 - μικρές παραβάσεις, το στέγαστρο, που πάει σαν λοιπή παράβαση, θα είναι στο ίδιο φύλλο καταγραφής με την αποθήκη;  δηλαδή το συνολικό πρόστιμο θα είναι 500 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα συνάδελφοι-συμπάσχοντες των νόμων των αυθαιρέτων.

Η απορία που έχω έχει να κάνει με το αν η παλαιότητα της αυθαιρεσίας της κατηγορίας 3 επηρεάζει την υπόλοιπη δήλωση.  Με ενδιαφέρει διότι σε μια περίπτωση έχω 3 αυθαιρεσίες κατηγορίας 2 και μια κατηγορίας 3 , η οποία όμως έχει την ατυχία να έχει παλαιότητα ΜΕΤΑ ΤΟ 1983. Αυτό σημαίνει ότι ΟΛΕΣ οι αυθαιρεσίες της κατηγορίας 2 πρέπει να γίνουν κατηγοριά4, ή δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

elleni:

στη κατηγορία 3 αν βάλεις στο ίδιο φύλλο καταγραφής μια λοιπή παράβαση δεν την υπολογίζει επιπλέον. Θα την βάλεις σε ξεχωριστό φύλλο. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να βαλεις λοιπη παραβαση στο ιδιο ΦΚ με κατηγορια 3

Δεν προχωραει το συστημα.

Θα τη βαλεις σε ενα απο τα υπολοιπα ΦΚ.....

Εγω ετσι κανω, δεν κανω ξεχωριστο ΦΚ για λοιπη παραβαση (δεν ξερω αν μπορω να κανω νεο ΦΚ μονο για τη λοιπη παραβαση), την πεταω σε ενα απο τα αλλα ΦΚ αλλης κατηγοριας (4 η 5)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση γιατί ακόμα ψάχνομαι......το ίδιο πράγμα δεν είναι η κατηγορία 3 με τον υπολογισμό του προστίμου με αναλυτικό?

 

Μπορεί κάτι να ανήκει σε άλλη κατηγορία κ να πηγαίνει με αναλυτικό? Δεν πάνε πακέτο κατηγορία 3 κ παραβάσεις με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.