Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα. Σε κτίριο με άδεια εντός σχεδίου, αποθήκη που πληρεί τις προϋποθέσεις κατηγορίας 3 (επιφάνεια, ύψος) αλλά βρίσκεται εντός Δ στον πίσω ακάλυπτο και νοείται δημιουργεί υπέρβαση κάλυψης δηλώνεται ως κατ 3 ?

Link to comment
Share on other sites

Να επανελθω στο ερωτημα μου. Εχουμε περιορισμο στην κατηγορια 3 ως προς τα πολεοδομικα μεγεθη (καλυψη, δομηση κλπ) αν τηρουνται οι προυποθεσεις της κατηγοριας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε κτίριο με άδεια εντός σχεδίου, αποθήκη που πληρεί τις προϋποθέσεις κατηγορίας 3 (επιφάνεια, ύψος) αλλά βρίσκεται εντός Δ στον πίσω ακάλυπτο και νοείται δημιουργεί υπέρβαση κάλυψης δηλώνεται ως κατ 3 ?

Κατά τη γνώμη μου μπορεί να δηλωθεί. Πουθενά στον νόμο (εκτός αν μου διαφεύγει) δεν υπάρχει περιορισμός για παράβαση Δ όσον αφορά την κατηγορία 3 (αν και θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου). Επειδή όμως ο νόμος δε μου το απαγορεύει εγώ θα το δήλωνα κατ. 3

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένα μεταλλικό container σε μη ηλεκτροδοτούμενο γήπεδο που χρησιμοποείται για αποθήκευση γεωργικών εργαλείων πώς ρυθμίζεται με το Ν4178 ;

Link to comment
Share on other sites

Δόμηση κάλυψη κανονικα εκτός αν έχει ρόδες και ανα πάσα στιγμή το παίρνεις και φεύγεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα

καλά λες ότι το ρυθμίζεις κανονικά (ως κτίσμα με τ.μ ή κατ' εμέ ως εγκατάσταση  με αναλυτικό)

αλλά ...το παίρνεις και φεύγεις δεν μου άρεσε!

(γιατί το παίρνεις  ή με ελικόπτερο ή με φορτηγό!)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένα μεταλλικό container σε μη ηλεκτροδοτούμενο γήπεδο που χρησιμοποείται για αποθήκευση γεωργικών εργαλείων πώς ρυθμίζεται με το Ν4178 ;

Έχει σύνδεση με το περιβάλλον; Ηλεκτρισμό (είπες όχι), ύδρευση, αποχέτευση κλπ; Αν όχι κατ' εμέ δεν είναι κτίριο και δε χρειάζεται ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

ναι μεν δεν είναι κτίριο, αλλά αν αύριο η ΥΔΟΜ για τον α..β λόγο

συντάξει έκθ αυτοψίας τι νομίζεις συν/φε

ότι θα γλυτώσει από πρόστιμα κλπ ??

 

υ.γ  συν/φε ξέχασες ότι ακόμη και στην περίπτωση της έκδοσης α.δ

(αν πρόκειται να κάνεις  χρήση κοντέινερ) προβλέπεται μια ορισμένη σχετική διαδικασία 

(ήτοι να περιλαμβάνεται στην τεχνική έκθεση- στο δ.δ και να ελεγχθεί η απομάκρυνση του μετά το πέρας των εργασιών?) 

 

δες μια έκθεση αυτοψίας

ΚΟΝΤΕΙΝΕΡ CONTAINER ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ .pdf

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.