Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δε Νομίζω Τάκη...

 

ή στην προκειμένη περίπτωση Δε Νομίζω Pantsel...

 

πρέπει να επιλέξεις κατηγορία εφόσον κάνεις ρύθμιση...

 

και μάλιστα επιλέγεις κατηγορία υπ' ευθύνη σου!

Link to comment
Share on other sites

Για ρύθμιση αυθαίρετης αποθήκης που είναι κατηγορίας 3, απαιτείται και Ε9? (μόνο αυτήν την παράβαση έχω)

 

Απ ότι διαβάζω ο νόμος δεν αναφέρει στην παράγραφο της κατηγορίας 3 ότι απαιτούνται σχέδια και Ε9. Εσείς πως το αντιλαμβάνεστε?

Link to comment
Share on other sites

στ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περι−
γράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω
του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄, γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 2.

 

 

 

εμενα με προβληματιζει αυτη η ακτηγορια ΠΟΛΥ....

οσοες φορες και αν μετρησεις ενα κτιριο  1-3 εκ θα εχεις διαφορα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ στις μετρησεις

 

δλδ δηλωνω εγω την αυθαιρεσια και αυριο παει αλλος μηχανικςο και το ξαναβγαζει αυθαιρετο?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο το θεωρώ ...."μπούρδα" και δεν πρόκειται σε καμία απολύτως περίπτωση να το χρησιμοποιήσω!!!!!

Το βάλαν απλώς για ν' αυξήσουν τις ...σελίδες του νόμου. Ούτε κι αυτοί ξέρουν τι και γιατί το έγραψαν!!!!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω μπηκε για να παρουν το 500αρικο ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ...

 

τα +3 εκατοστα του σοβα να υπολογισεις μονο απο τα σχεδια πολεοδομιας

+3 εκατοστα το μονωτικο

 

ολα τα νεα κτιρια ειναι αυθαιρετα.......αν εχουν χασει και λιγο στις  καθετες  αντε βρες ακρη

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, λύστε μου μια απορία:

Έστω ότι έχουμε πέραν της μίας πέργκολας στο ισόγειο πολυκατοικίας. Θα φτιάχνατε ένα ΦΚ του τύπου «2 πέργκολες» ή δύο ξεχωριστά ΦΚ.

Και αν φτιάξουμε δύο ΦΚ πως θα ξεχωρίζουν αφού δεν απαιτούνται σχέδια και δεν αναγράφονται κάπου άλλα στοιχεία (διαστάσεις, κ.λ.π.);

Για να το θέσω και αλλιώς: αφού ουσιαστικά δεν γίνεται αποτύπωση για τις περιπτώσεις της Κατηγορίας 3, πως εξασφαλίζουμε ότι εμείς τακτοποιούμε ένα BBQ μήκους 1.50μ. κι αυτό δεν θα αποκτήσει στο μέλλον άλλα 2-3μ. ή (πολύ περισσότερο), στην περίπτωση των αποθηκών, πως εξασφαλίζουμε ότι δεν θα «μεγαλώσουν» για να φτάσουν τα όρια του νόμου;

Link to comment
Share on other sites

Στην τεχνική μας έκθεση μπορούμε να αναγράφουμε και τις διαστάσεις και όλες τις λεπτομέρειες που θέλουμε. Σε συνδυασμό με τις φωτογραφίες θεωρώ ότι καλυπτόμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που λέγαμε τις προάλλες,

 για τις παραβάσεις του Κτιριοδομικού.

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&catid=213&artid=9743

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που στο τέλος κλείνει έτσι:

 

 Ορθώς οι περιπτώσεις αυτές έχουν περιληφθεί στο νέο Νόμο με σαφέστερη διατύπωση. Κάτι τέτοιο δεν προέβλεπε με σαφήνεια ο Ν.4014/11.

 

Έχω την εντύπωση ότι στον κτηριοδομικό έχει αναφορά και για τη φορά της πόρτας του λεβητοστασίου και άλλα τέτοια "καλούδια", που ΣΕ ΚΑΜΙΑ πολυκατοικία δεν είναι όλα 100% σύννομα!!!

Άρα αυτό που γράφει στο buildinet, μάλλον το "ορθώς" πηγαίνει στο να εισπράξει το κράτος τα 500€ από τους πάντες!!!

 

ΥΓ: Νομίζω, ότι ο κτηριοδομικός αναφέρει και κάτι για τα γραμματοκιβώτια ή είναι ιδέα μου αυτό?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.