Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ελπίζω μόνο να μην μπλέξουν κ το θέμα της παλαιότητας εντελώς, που μέχρι τώρα ήταν το μόνο ξεκαθαρισμένο και μας αλλάξουν τα φώτα. Γιατί θέλω να ελπίζω ότι επειδή τελικά δεν μπορώ να μπω στην Κατηγορία 1 λόγω μεταγενέστερων μεταβολών, δε χάνω και την παλαιότητα για ό,τι υπάρχει προ του '75 ή του '83. Λέω εγώ τώρα...

 

Παλαιότητα για προ 75 δεν υπάρχει.

Αν γίνει όπως λένε ΙΑΣΟΝΑΣ και ssouanis θα'σαι στα προ 83.

 

Αν έχετε κάποια προσωπική ενημέρωση για το θέμα υπαναχωρώ, αλλά προς το παρόν,

όπως δείχνει και το συστημα του ΤΕΕ και όπως διατυπώνει και ο νόμος

επιμένω ότι  τα  προ 75 δεν επηρεάζονται από μεταγενέστερες αυθ. κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως τα προ του 75 τα αντιμετωπίζει σαν τα προ του 55, με τη διαφορά ότι θα πληρώσουν ένα 500άρικο και εξαιρούνται της κατεδάφισης. Όπως θα μπορούσαμε να έχουμε τμήμα προ του 55 νομίμως υφιστάμενο και τμήμα του 2010 τακτοποιημένο, πλέον θα ισχύσει και για τα προ του '75

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω! Δεν διαφωνώ μαζί σας! Οι ..."μάγκες" όμως που θ' αποφασίσουν γι' αυτό μάλλον έχουν άλλες βλέψεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή 4/10 στις 18:00, το Υ.ΠΕ.Κ.Α. σε συνεργασία με το ΤΕΕ/ΤΚΜ διοργανώνουν ενημερωτική εκδήλωση για το νέο νόμο για την αντιμετώπιση της αυθαίρετης δόμησης (Ν.4178/2013). Η ενημερωτική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο του ΤΕΕ/ΤΚΜ. Οι συνάδελφοι μπορούν μέχρι την Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου να αποστείλουν στο Τμήμα Επαγγελματικών Θεμάτων του ΤΕΕ/ΤΚΜ και στο email: [email protected], τα ερωτήματά τους, προκειμένου να ομαδοποιηθούν και να απαντηθούν από τους συνεργάτες του Τμήματος και από τα υπηρεσιακά στελέχη του Υπουργείου. Στην εκδήλωση θα παρευρεθεί ο αναπληρωτής υπουργός ΠΕ. Κ.Α. κ. Καλαφάτης Σταύρος και στελέχη του υπουργείου.

 

 

Ελάτε εδώ για να ρωτήσετε.

Κοτζάμ υπουργός σε ενημέρωση για τα αυθαίρετα;

Με τους υπηρεσιακούς;

Έχουμε λεφτά για ΣΚ στη Θεσσαλονίκη;

Και μην πει κάποιος ότι είναι πατρονάρισμα για τις εκλογές του ΤΕΕ... πιπέρι θα του βάλω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το έχω ρωτήσει και στο παρελθόν, αλλά ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι να κάνω,

Σε ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας του 1985, υπάρχουν οι εξής αυθαιρεσίες:

1. Τροποποίηση ενός κουφώματος σε ποσοστό μεγαλύτερο από 10% (επομένως πάει με αναλυτικό προυπολογισμό).
2. Υπέρβαση της διάστασης των εξωστών σε ποσοστό μκρότερο του 10%.
Η απορία μου είναι η εξής:
To κούφωμα και οι εξώστες μπορούν να πάνε και τα δύο με αναλυτικό προυπολογισμό (πρόστιμο 500 euro, προυπολογισμός <15000 euro)? Διαφορετικά, εάν πάει το κούφωμα με αναλυτικό και η υπέρβαση εξώστη με Κατηγορία 3 το πρόστιμο γίνεται 1000 euro για μικροπαραβάσεις. Ετσι δεν είναι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και αυτό το πρόβλημα το χουν πάρα πολλές ιδιοκτησίες. Θεωρητικά είναι 2 παράβολα, άρα 1000€ πρόστιμο, αλλά νομίζω ότι για το συγκεκριμένο πρέπει να περιμένουμε μήπως βγει καμιά διευκρίνιση. Όπως υπάρχουν περιπτώσεις μικρών αποθηκών που αν το βάλεις στις μικρές παραβάσεις είναι 500€ και αν τις βάλεις σαν ΥΔ και ΥΚ βγαίνει πολύ λιγότερο. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.