Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δίνεις βεβαίωση διότι η βεβαίωση που δίνουμε αφορά τα τετραγωνικά και όχι τις όψεις. 

Αν θες τώρα να κάνεις τακτοποίηση σε τέτοια περίπτωση (δε βρίσκω το λόγο εφόσον δεν

έχεις διάφορα σε τ.μ) ναι πάει με αναλυτικό η τροποποίηση των ανοιγμάτων πέραν των

ορίων της κατηγορίας 3 και ναι θες συναινεση καθώς βάσει σύστασης ορίζεται λογικά 

απαγόρευση τροποποίησης των όψεων.

 

μπορω καπως να εξασφαλιστώ μελλοντικά οτι δε θα με τραβολογαει ο μελλοντικος ιδιοκτητης οτι αγορασε ενα διαμερισμα που του εδωσα βεβαιωση που ειχε αυθαιρεσίες?

μηπως να μου υπογραψει μια υπευθυνη δηλωση ο τωρινος ιδιοκτητης οτι σε τυχον προβλημα μελλοντικα ( π.χ. καταγγελια ) θα εξωφλήσει το προστιμο???

ή δεν θα έχω καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση που δινουμε, βεβαιώνει αυτά:

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ), στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή
οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν
έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν
έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια......
 
Αρα θεωρώ οτι δεν θα εχεις καποιο πρόβλημα. 
Link to comment
Share on other sites

eyxaristw!

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Τα greeklish απαγορεύονται τόσο στο κείμενο το μηνύματος όσο και στον τίτλο αυτού, οπότε παρακαλώ διορθώστε το μήνυμά σας μέσω της επεξεργασίας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω??

 

Η δική μου άποψη είναι να ΜΗΝ δώσεις τη βεβαίωση για μεταβίβαση.

Δεν αξίζει για π.χ. 250 ευρώ να κινδυνεύεις να συρθείς στα δικαστήρια (δεν έχει σημασία το αν και το πόσο ευθύνεσαι).

Ειδικά σε περιπτώσεις οριζόντιων ιδιοκτησιών (πολυκατοικίες) οφείλουμε να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί....

Υπάρχουν ήδη στα δικαστήρια συνάδελφοι που ....."τους τρέχουν" για π.χ. αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικιών κ.λπ.

Να τα σκάσει ο φιλαράκος ιδιοκτήτης, να ρυθμίσει το ακίνητό του και μετά να το μεταβιβάσει....

Αν θέλει, αν δεν θέλει ...."ας πάει παρακάτω"!

Είναι βέβαιο ότι, κάποιος άλλος ...."θα την πατήσει", εν γνώσει του ή εν αγνοία του!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Tο λεκτικό της βεβαίωσης για το ότι στην οριζόντια ιδιοκτησία δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες που προσαυξάνουν τη δόμηση, κάλυψη, ύψος και δεν διαφοροποιούν την εγκεκριμένη χρήση δεν τον καλύπτουν;

Προαιρετικά (αφού ο νόμος στη χορήγηση βεβαίωσης δεν το επιβάλλει) ας δηλώσει τις αυθαιρεσίες αλλαγής όψεων στον εντολέα του με υπογραφή του τελευταίου ότι έλαβε γνώση και ότι αυτές δεν επηρεάζουν τη χορήγηση βεβαίωσης, ώστε να είναι από κάθε πλευρά καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο έχω σκεφτεί να κάνω με μια υπεύθυνη δήλωση του τωρινού ιδιοκτήτη. 
Επίσης μου είπε συνάδελφος να γράψω στα σχόλια της βεβαίωσης για τις αυθαιρεσίες ( μετατοπίσεις κουφωμάτων και άνοιγμα άλλων δυο).
Το θέμα με τη νομιμοποίηση σε πολυκατοικίες μπερδεύει επειδή χρειάζεται και την συναίνεση των άλλων ιδιοκτητών.

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. (Το μήνυμά σας έχει τροποποιηθεί)
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής και δώστε ιδιαίτερη προσοχή στις παρατηρήσεις της ομάδας συντονισμού.
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου ειδους σχολια στην βεβαιωση...δυσκολεεεεεύουν λιιίγο...τους συμβολαιογραφους...αλλα ειναι απο την πλευρα της ασφαλειας ο μηχανικος.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν λειτουργεί από την πλευρά του πωλητή θα "φουντάρει" την αγοραπωλησία έτσι και το δει ο αγοραστής εκτός και αν ο τελευταίος το δεχτεί να το αγοράσει με τις αυθαιρεσίες του (λίγο δύσκολο βεβαίως).

Ίσως να βάλει τον ιδιοκτήτη να κάνει μια Υ.Δ ότι αυτός ως εντολέας του, ενημερώθηκε για τις κάτωθι αυθαιρεσίες οι οποίες όμως δεν επηρεάζουν τη χορήγηση της βεβαίωσης και αναλαμβάνει αυτός να ενημερώσει την πλευρά του αγοραστή.

Οι συμβολαιογράφοι έχουν στα χέρια τους τη βεβαίωση όπως την ορίζει ο νόμος (δηλαδή ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες που να προσαυξάνουν δόμηση, κάλυψη, ύψος και να αλλάζουν τη χρήση).

Για να τα λέμε και όλα, αυτά τα σχόλια στη pdf από το σύστημα δεν τα ορίζει ο νόμος,  οπότε εμείς λέμε "προαιρετικά". Ίσως αυτό να τους δυσκολεύει όπως το λες.

Link to comment
Share on other sites

Παυλο τη τελευταια γραμμη δεν καταλαβα.

αν δεν κανω λάθος στη βεβαίωση δεν εμφανίζονται τα σχόλια.... μονο στο χαρτι της δήλωσης του ν. 4178


επίσης ο ενδοιασμός που έχω είναι για το ένα απο τα δυο ανοίγματα : την πόρτα που οδηγεί στην αυλή και έχει πάνω τάβλες βιδωμένες, ναι μεν δε χρησιμοποιείται αλλά ποιος μου λεει εμενα οτι ο αγοραστής δεν την ανοιξει και τη χρησιμοποιεί?
και αν του κάνει καταγγελία κάποιος καλός γείτονας δεν ευθύνομαι εγώ που έδωσα βεβαίωση?
Μια σκέψη είναι να βάλω τον ιδιοκτήτη να χτίσει την πόρτα με τσιμεντοσανίδα πριν το πουλήσει.... και να βγάλω δυο φωτογραφίες ως πειστήριο?? :shock: :shock:

Συγνώμη αν σας ταλαιπωρώ αλλα δεν εχω πολυ εμπειρία με τις τακτοποιήσεις

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία". (Το μήνυμά σας έχει τροποποιηθεί).
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

 

Συνάδελφε, για τρίτη συνεχόμενη φορά μέσα στο ίδιο νήμα συζήτησης παραβιάζεις τους κανόνες συμμετοχής. Σε παρακαλώ να τους διαβάσεις προσεκτικά και να μην επαναληφθεί,  διότι σε διαφορετική περίπτωση θα είμαι αναγκασμένος να σου επιβάλλω ποινή προσωρινού αποκλεισμού από το φόρουμ.
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

asxetos222,

Ως Διπλ. Ηλ/γος Μηχ/κός & Μηχ/κός Υπ/στών, έχεις ερευνήσει και θεμελιώσει το δικαίωμα υπογραφής για δηλώσεις - βεβαιώσεις αυθαιρέτων σύμφωνα και με την οδηγία του ΤΕΕ ;

Δεν πρόκειται για ..συντεχνιακό ερώτημα άλλης ειδικότητας, αλλά φοβάμαι ότι προκύπτει για την ειδικότητα σου κάποιο θέμα που επηρεάζει την εγκυρότητα της δήλωσης...!

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ - ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ.pdf

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.