Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Μπορεί να βάλει με αναλυτικό την είσοδο της Θ.Σ για να είναι κατοχυρωμένος καθώς και τα μπετά με την επικάλυψη της επιφάνειάς της.

 

Σε κάθε περίπτωση αποτελεί και αυτή παράβαση από τη στιγμή που τυπικά χρειάζεται Ο.Α αφού προηγηθεί δέσμευση της με συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες εδώ

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=UddxTsROFxI%3D&tabid=855&language=el-GR

 

άρθρο 18, ερώτηση 33 παρ.2, α

jja  σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βάλει με αναλυτικό την είσοδο της Θ.Σ για να είναι κατοχυρωμένος καθώς και τα μπετά με την επικάλυψη της επιφάνειάς της.

 

Σε κάθε περίπτωση αποτελεί και αυτή παράβαση από τη στιγμή που τυπικά χρειάζεται Ο.Α αφού προηγηθεί δέσμευση της με συμβολαιογραφική πράξη.

Δηλαδη λόγω της αυθαιρετης κατασκευης της θεσης στάθμευσης στην πρασιά  όλες οι υπερβάσεις θα μπουν κατηγορία 5 ακόμα και οι υπερβάσεις δομησης και κάλυψης που ανηκουν στην κατ 4 (διοτι  η κατηγορια 4 δεν συνδιαζεται με την 5)..Όσο για την πέργκολα , μπορεί να ενταχθεί στον αναλυτικό με την θέση στάθμευσης η να αποτελέσει μόνη της υπέρβαση καρηγορίας 3  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι. Παρακαλω τις αποψεις σας.

Εχω βγαλει αδεια δυοροφου με υπογειο το 2010.Το υπογειο αποθηκες. Εχει δε κατασκευαστει κανονικα και εχει κατοικηθει. Τωρα θελει ο ιδιοκτητης να βαλω το υπογειο στον 4178 οτι ειναι κατοικια. Δηλαδη να το βαλω στον Σ.Δ. και να πληρωσει το προστιμο. Η ερωτηση μου ειναι : Το εμβαδον του υπογειου ειναι > απο το 40 % του Σ.Δ. της Ο.Α. που ζηταει ο νομος για την κατηγορια 4. Ομως εχω υπολοιπο Σ.Δ στο οικοπεδο κατα πολυ μεγαλυτερο απο το εμβαδον του υπογειου. Τι κατηγορια να το βαλω?

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις αποψεις σας.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα περιγράφεις έχεις κατηγορία 5 και όχι κατ. 4,  αφού και μόνο το υπόγειο έχει επιφάνεια πάνω από το 40%. Εναλλακτικά εξέτασε αν γίνεται έκδοση Ο.Α (αφού υπάρχει Σ.Δ που δεν έχει υλοποιηθεί.. Δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός σε ύψος ή αριθμό ορόφων κάτι το οποίο θα το δεις), εντός τριετίας σύμφωνα με το άρθρο 23 πληρώνοντας μόνο το παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο...τις ερωτήσεις για τον 4178 σε ποια διεύθυνση τις στέλνετε? Στέλνετε απλό μαιλ? Έστειλα μήνυμα στη γαρδικη και στο 4014@central.... αλλά δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πάρεις απάντηση.

Αυτό  που κάνουν είναι να τα μαζεύουν και κατά καιρούς να βγάζουν ερωτοαπαντήσεις, όπως σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχέση οι ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ ΠΕλοποννήσου με το mail n4014 και n4178.

Οι ερωτήσεις μέσω mail απαντώνται επίσης μέσω mail (όποτε δεήσουν)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Kαι να πάρεις την όποια απάντηση ή και να το αναφέρει η όποια ερωταπάντηση είσαι "νομικά" κατοχυρωμένος;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Το σιγουρο ειναι οτι παει κατηγορια 5 για την αλλαγη απο Β.Χ. σε Κ.Χ. του υπογειου.Το θεμα ειναι οτι εχει 3 παιδια και σαν τριτεκνος παιρνει την μειωση με αποτελεσμα για 113 μ2 του υπογειου κα επισης για υπερβαση κατ επεκταση υπογειου 17,00 μ2 (ενταξαμε μια μπαζωμενη βεραντα στο υπογειο) το προστιμο αν το δωσει μετρητοις, του βγαινει 2.300 ε. Αρα δεν το συζηταμε για εκδοση Ο.Α. Η ερωτηση ειναι τι επιπτωσεις θα εχει μπαινοντας κατηγορια 5 ενα νομιμο κτιριο και με υπολοιπο Σ.Δ. που καλυπτει τα μ2 που προαναφερα.(Οι οροι δομησης της περιοχης επιτρεπουν δεν εχουμε προβλημμα σε αυτο).Τα μ2 θα μπουνε ολα σαν Υ.Δ.Κ.Χ.?

Ευχαριστω και παλι.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.