Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Λύση; Ας αγνοήσουν τα χιλιοστά της σύστασης και η κατανομή - αν την επιθυμούν - να γίνεται με το απλό <εμβαδόν διαμερίσματος>/<συνολική δόμηση κτιρίου> , όπως αυτά αναφέρονται στην κάτοψη και διάγραμμα κάλυψης αντιστοίχως...

Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να γίνει έτσι!!

 

Διότι

Ναι μεν η  πολεοδομική νομοθεσία "δεν ασχολείται  με θέματα αξιών"

και  απλά ορίζει πολεοδομικά μεγέθη- κάλυψης δόμησης -ύψους κλπ

και βάσει αυτών μας καλεί  να  κρίνουμε  τις αυθαιρεσίες

 

αλλά από την άλλη

δεν μπορεί κατάστημα 100 τ.μ να πληρώνει τα ΙΔΙΑ

με διαμέρισμα  100τ.μ  

 

Ίσως και οι ίδιοι προβληματίστηκαν αρκετά πριν νομοθ.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστό και αυτό. Αδικία παίζει και με τον έναν τρόπο, αδικία και με τον άλλον. Όμως η αδικία του να τείνει το πρόστιμο μιας αποθήκης με 3 χιλιοστά επί του οικοπέδου στο άπειρο είναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε αντιστοίχιση χιλιοστών δεν έχει νόημα για κατηγοριοποίηση ιδιοκτησίας με κριτήριο το κρίσιμο ποσοστό που (κάποτε και ίσως) θα καθορίσει και την εξαίρεση από κατεδάφιση (ή αγορά ΣΔ κλπ.). Εκεί πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ολόκληρο το κτήριο και ένα ποσοστό στο 40% του κτηρίου (20% από τη σημαία + 20% από ΝΟΚ).

 

Όμως η ίδια αντιστοίχηση χιλιοστών έχει κάποιο νόημα σαν ποσοτικοποίηση της οφειλόμενης αποζημίωσης για την αυθαιρεσία της κάθε ιδιοκτησίας.

Τα χιλιοστά είναι το δικαίωμα στο μέλλον (μετά την κατεδάφιση του υπάρχοντος) και θα έχει σχέση με τους τότε όρους δόμησης του οικοπέδου.

 

Makiaveli, ο επιμερισμός με την πρότασή σου, ενώ φαίνεται λογικός, είναι ανεφάρμοστος ... τα πράγματα εκεί έξω είναι πιό σύνθετα.

 

Π.χ. έχω υπόγεια αποθήκη (για εργαλεία και σκαλωσιές) 120 τμ. Η αποθήκη έχει 333/1000 στο οικόπεδο της πολυκατοικίας (ο συνοικοπεδούχος αδελφός είχε μεταναστεύσει στην Αυστραλία όταν τα αδέλφια του έδωσαν το οικόπεδο αντιπαροχή). Στο ΣΔ του διαγράμματος κάλυψης έχω 0 τμ. Αν οι παραπάνω έχουν (έστω μικρές) αυθαιρεσίες σίγουρα θα τις πληρώσουν ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να συμφωνησουμε πως μετριεται το ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.

Απο την στιγμη που δεν αποσαφηνιζεται ουτε στον νομο, ουτε στην εγκυκλιο, θεωρω οτι το πιο λογικο ειναι σημειο αναφορα μας να αποτελει ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ στην συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων (υπογεγραμμενος απ'ολους τους συνιδιοκτητες

 

Η οριζοντια ιδιοκτησια εχει τα χιλιοστα της όπως προκυπτουν απο το συμβολαιο συστασης ΟΙ

Δεν υπαρχει περιπτωση [ούτε  δικαιωμα ] να μην ληφθουν  υποψη  αυτα τα ποσοστα.

Αν και πώς μπορουν να αλλαξουν -τροποποιηθουν-διορθωθουν  δεν ειναι του παροντος...

 

Αν ειναι "αδικα"  , "μη σωστα", "μη αναλογικα"...οποιος τα αμφισβητει...μπορει να επιδιωξει αυτο που νομιζει  δικαστικως.

 

Μεχρι να "αλλαξουν" ...ισχυουν πληρως....

 

 Προφανως...εμεις λαμβανουμε τα χιλιοστα που "αναγραφονται" στα συμβολαια...

 

Παρατηρηση

Υπαρχουν αρκετες [παληες] οικοδομες,  στις οποιες,  ναι μεν  εχει γινει συσταση διηρημενης ιδιοκτησιας,

πλήν ομως,  δεν προσδιορίζονται  τα χιλιοστα πο ανηκουν σε καθε διαιρετο χωρο...

αλλά γραφει στο συμβολαιο "με τα αναλογα ποσοστα επι του οικοπεδου και των κοινοχρηστων και κοινοκτητων  κλπκλπ..."

Εδω υπαρχει πληρης αδυναμια να γινει οποιαδηποτε υπαγωγή.

 

ερωτημα

σε ποια πολεοδομικα μεγεθη  της ΟΑ   αντιστοιχεί...και κατα πόσο  ποσοστό  τα  "παραβιασε",

μια υπογεια αποθήκη η οποια  ειναι οριζοντια ιδιοκτησια, εχει 5 χιλιοστα στο οικοπεδο, εχει εμβαδον 30 τμ.

αλλα  αυτα τα "30" τμ.   ειναι  εκτός  συντελεστη δομησης???

 

τελος,  προς  συμπληρωση των οσων ειπαμε, ο υπολογισμος της αντικειμενικης αξιας μιας αποθηκης γινεται με το εντυπο 4

αφορα την τιμη ζωνηςΧ συντελεστη εισοδουΧ εμβαδονΧ παλαιοτηταΧ συνιδιοκτησια

 

στο επισυναπτομενο φυλλο αντικειμενικου παιρνουμε τιμη ζωνης  1450Χ0,15 [εχει εισοδο απο την εσωτερικη σκαλα]Χ εμβαδον 30 τμ. Χ παλαιοτητα 14 ετη δηλ΄0,85 Χ 0,90 συντελεστης συνιδιοκτησιας.

δλδ  εχει αντικειμενικη αξια  4.991,62 ευρω

 

την αξια του προστιμου...όποιος ..."τολμα"  ας την υπολογισει... :sad:

 

και ο υπολογισμος θεσης σταθμευσης αυτοκινητου...κλπ

 

http://drhouse.gr/drhouse-university/forologia-akiniton/antikeimenikes/thesi-stathmeusis.html

Ε4_Αποθήκη.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια αποθήκη σε πολυκατοικία με ποσοστό 333/100?!?!? Δεν νομίζω ότι η περίπτωση σου είναι χαρακτηριστική της πλειοψηφίας φίλε Kan62...

Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια αποθήκη σε πολυκατοικία με ποσοστό 333/100?!?!? Δεν νομίζω ότι η περίπτωση σου είναι χαρακτηριστική της πλειοψηφίας φίλε Kan62...

σωστα...

 

προφανεστατα .... 3,33%  εννοει  [ειναι ενα "φυσιολογικο  ποσοστο...για αποθηκη μεγεθους 120 τμ...]

 

 

αφου  τα 333 χιλ....ειναι το 1/3  της όλης οικοδομης...βεβαιως...βεβαιως...

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι είναι χαρακτηριστική ... απλά θέλω να δείξω ότι τα χιλιοστά στη χώρα μας δίνονταν και με άλλες (παράλογες) λογικές !

 

Για μένα δεν σημαίνει κάτι (εκτός του ΤΑΠ και των τελών στο λογαρισμό της ΔΕΗ).

Όμως, για τους αποπάνω, η αφαίρεση του δικού μου ποσοστού εκτινάσσει το δικό τους πρόστιμο ...

 

υ.γ.

Δημήτρη, δεν κάνω λάθος ...εγραψα παραπάνω πως έγινε ... τα αδέλφια "κορόϊδεψαν" τον μετανάστη αδελφό τους και πρώην ιδιοκτήτη.

Εγώ έχω το 1/3 του οικοπέδου πλέον ... αυτή είναι η κατάσταση.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

φιλε,

ετσι γινεται μιά  στις τόοοσες...

αλλα ειναι η εξαιρεση απο τον κανονα..

 

που τον επιβεβαιωνει :smile: :-)

 

υγ

 

συμπληρωσα στο ανω #335 και το εντυπο υπολογισμου  θεσης σταθμευσης αυτοκινητου

 

αρα

οι υπολογισμοι και οι συγκρισεις...ειναι ευκολοι...

 

υγ

υπαρχουν πολλα αναπαντητα ερωτηματα στο θεμα αυτο

 

Τα προστιμα, με τον τροπο που καθωρισθηκαν,   ειναι εξωπραγματικά

 

καποιοι εγραφαν ...το πρωί...

τα συνεχιζαν ..."άλλοι" το μεσημερι

και ερχονταν η βραδυνη..βαρδια και εγραφε τα δικα της...χωρις να δει τι εγραφαν οι προηγουμενοι...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου , δεν έχει αλλάξει νομίζω από τον 4014 , πέραν του γεγονότος ότι μετράει πλέον η αναλογία ανά ιδιοκτησία .

Ετσι δεν είναι ?

 

Προφανώς αυτό σημαίνει κατηγορία 5 που επίσης σημαίνει διπλασιασμό του προστίμου και αγορά ΣΔ , εφ' όσον θέλουμε να το διατηρήσουμε πλέον των 30 χρόνων .

 

Ισχύει κάτι διαφορετικό από αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.