Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

2 ξεχωριστά ΦΚ για να υπολογιστεί ο μειωτικός συντελεστής στην αυθαίρετη προσθήκη του 95.

Για τον προσδιορισμό της κατηγορίας θα βάλεις αριθμητή τα συνολικά αυθαίρετα τετραγωνικά και παρανομαστή τα συνολικά εγκεκριμένα τετραγωνικά της άδειας.

Για τον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης δόμησης θα βάλεις τα συνολικά αυθαίρετα τετραγωνικά στον αριθμητή και στον παρανομαστή θα βάλεις τα τετραγωνικά που αντιστοιχούν στο σημερινό συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης θα είναι ο ίδιος και για τα 2 ΦΚ.

εγκεκριμενα εννοουμε τα πραγματοποιουμενα της αδειας?οχι τα επιτρεπομενα ,σωστα?

βλεπε κ ερωτηση 15 απο τεε Τριπολης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα! Θα ηθελα να ρωτήσω τα εξής:
1)Αν σε ένα ακίνητο δεν έχω οικοδομική άδεια τότε μπορώ να είμαι κατ.4, να κάνω δλδ σύγκριση με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδού ή εξαιτίας της μη υπαρξης αδείας, που σημαίνει 0 τ.μ., πάω κατευθειαν κατ. 5???
2)Επίσης μπορώ στο ίδιο ακίνητο να έχω παραβασεις και στην  κατ4. και στην κατ 5???

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

σε ακίνητο χωρίς άδεια δεν έχεις να συγκρίνεις εγκεκριμένα  της άδειας, συνεπώς η κατηγορία 4 απορρίπτεται. 

Αν οι αυθαιρεσίες έχουν γίνει μετά το 83 υπάγονται κατ. 5.

Link to comment
Share on other sites

Eχω εναν ιδιοκτήτη που έχει 2 διαμερίσματα και θα κάνει μια αίτηση! Στο ένα διαμέρισμα επειδή εχει παραβάσεις μικρότερες το 40%, στο 2ο διαμέρισμα έχει παραβάσεις μεγαλύτερες! Μπορώ να βάλω το ένα στην κατ.4 και το αλλο στην κατ 5????έχω βάλει σε διαφορετικό φύλλο καταγραφής το κάθε διαμερισμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πατάρι εξολοκλήρου αυθαίρετο αυτόνομο (ξεχωριστή ιδιοκτησία με είσοδο από κοινόχρηστο χωρίς χιλιοστά) πάνω από κατάστημα συγκρίνεται με το ποσοστό ιδιοκτησίας του καταστήματος, με το συνολικό ποσοστό ιδιοκτησίας του ιδιοκτήτη στην οικοδομή ή με τα επιτρεπόμενα δόμηση/κάλυψη του οικόπεδου? 

Edited by gella
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εγώ τώρα, ότι δεν έχει χιλιοστά ιδιοκτησίας, διότι έχει το μαγαζί και μετά η κατασκευή ως αυθαίρετη και αυτότελή δεν μπορούσε να έχει.

Κοινόχρηστος/ κοινόκτητος χώρος δεν είναι αλλά ούτε και πατάρι, διότι δεν έχει είσοδο από το κατάστημα. Αυτοτελή ιδιοκτησία έχει γίνει.

 

Αυτή είναι μία καλή ερώτηση, όπως είπε και ο υπεύθυνος, του υπέκα, νομικός σε ερώτησή μας. Φυσικά είχε μόνο 3 χρόνια να το σκεφτεί ο άνθρωπος.

 

Καλύτερα να περιμένεις μέχρι νεωτέρας..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση ν' αντιμετωπιστεί ως "παρακολούθημα" άλλης οριζόντιας ιδιοκτησίας του ιδιοκτήτη στο εν λόγω ακίνητο.....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

εγώ νομίζω ότι 

αφού καταλαμβάνει όγκο του καταστήματος 

πρέπει να γίνει τροπ/ση τη Σ.Ο.Ι 

ΜΟΝΟ μεταξύ καταστηματάρχη και του αυθαιρετούντος

(χωρίς τους υπόλοιπους συν/τες της οικοδομής)

 

υ.γ μάλλον λάθος μου, και των υπολοίπων 

(λογω ειόδο από τα κοιν/στα) που λογικά δεν έχουν λόγο να το αρνηθούν

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.