Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Προφανώς και για τη δήλωση χρειάζεται η συναίνεση της πλειοψηφίας των συνιδιοκτητών!

Υ[ποθέτω όμως ότι, πιθανότατα ο ιδιοκτήτης καταστήματος και παταριού είναι ο ίδιος....

Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε την ...πάτησε πάρα πολύ άσχημα ο "ιδιοκτήτης" του παταριού....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω είδη πάρει τη συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτήτων οπότε δεν έχω πρόβλημα για τη τακτοποίηση. Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος είναι ίδιος με αυτό του παταριού σωστά Ιάσονα. Το πρόβλημα μου είναι με ποια μεγέθη δόμησης και κάλυψης θα συγκρίνω για τη κατηγορία και για το ποσοστό υπέρβασης με τα συνολικά ποσοστά του ιδιοκτήτη που έχει στην οικοδομή 70% με σύσταση οριζόντιας, με αυτά του καταστήματος 20% με σύσταση οριζόντιας ή με τα συνολικά επιτρεπόμενα του οικόπεδου επειδή είναι εντελώς αυθαίρετο και δεν έχει ποσοστό συγκυριότητας?

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα φίλε, ανεξάντλητο το χιούμορ σου!!!!

Με την ευκαρία "....καλό ταξίδι" στο Φώσκολο της Λάμψης!!!

 

 

 

Έχω είδη πάρει τη συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτήτων οπότε δεν έχω πρόβλημα για τη τακτοποίηση. Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος είναι ίδιος με αυτό του παταριού σωστά Ιάσονα. Το πρόβλημα μου είναι με ποια μεγέθη δόμησης και κάλυψης θα συγκρίνω για τη κατηγορία και για το ποσοστό υπέρβασης με τα συνολικά ποσοστά του ιδιοκτήτη που έχει στην οικοδομή 70% με σύσταση οριζόντιας, με αυτά του καταστήματος 20% με σύσταση οριζόντιας ή με τα συνολικά επιτρεπόμενα του οικόπεδου επειδή είναι εντελώς αυθαίρετο και δεν έχει ποσοστό συγκυριότητας?

 

Εξαρτάται ποιά "συγκεκριμένη ιδιοκτησία" θα δηλώσεις με τη συγκεκριμένη δήλωση!

Αυτής "παρακολούθημα" στη συνέχεια θα είναι το "αυθαίρετο διαμέρισμα του παταριού"!

Βεβαίως μελλοντικά μετά από απονομή χιλιοστών (από τα ήδη υπάρχοντα της ιδιοκτησίας) μέσω διόρθωσης της σύστασης κ.λπ.

Καλό είναι να περιγραφεί περίπου ως εξής "Κατάστημα π.χ. ισογείου με ανεξάρτητο διαμέρισμα στο πατάρι αυτού", δηλαθεί να ...χρησιμοποιήσεις τα χιοστά κ.λπ. του καταστήματος.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ο Ιάσων καλά λέει.

 

Τακτοποιείται θεωρούμενο παρακολούθημα άλλης ιδιοκτησίας.

 

Μετά, ΚΑΝΑ, εχεις εσύ δίκιο, ότι πρέπει να γίνει τροποποίηση σύστασης, αν δύναται, για να αποτελεί αυτοτελή (και αυτόνομο κατά κάποιον τρόπο) ακίνητο.

 

Ας δει στα συμβόλαια, ιδιοκτησιάκα, ως τι φαίνεται ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

thodoris4

Μα και το παρακολούθημα όμως αποτελεί στοιχείο της αρχικής Σ.Ο

και δεν μπορεί να γίνει εκ των υστέρων της αρχικής, έτσι αυθαίρετα από κάποιον συν/τη

Σ' αυτό εστιάζεται κυρίως η αντίρρησή μου

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί απαιτείται η συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών. Διαφορετικά δεν μπορούν ν' αποδωθούν χιλιοστά!

Link to comment
Share on other sites

δεδομενου οτι η συγκριση τησ αυθαιρεσιασ προκειμενου να την καταταξουμε στην κατηγορια 4 γινεται με τα πολεοδομικα μεγεθη τησ οικοδομικησ αδειασ (<40% καλυψη - δομηση και <20% υψοσ)εαν οι σημερινοι οροι δομησησ τησ περιοχησ εχουν αυξηση την καλυψη, δομηση, υψοσ εμεισ συνεχιζουμε να τα συγκρινουμε με τα μεγεθηπου επρεπε να πραγματοποιηθουνε συμφωνα με την εκδοθεισα αδεια και οχι με τα επιτρεπομενα τησ περιοχης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

δεδομενου οτι η συγκριση τησ αυθαιρεσιασ προκειμενου να την καταταξουμε στην κατηγορια 4 γινεται με τα πολεοδομικα μεγεθη τησ οικοδομικησ αδειασ (<40% καλυψη - δομηση και <20% υψοσ)εαν οι σημερινοι οροι δομησησ τησ περιοχησ εχουν αυξηση την καλυψη, δομηση, υψοσ εμεισ συνεχιζουμε να τα συγκρινουμε με τα μεγεθηπου επρεπε να πραγματοποιηθουνε συμφωνα με την εκδοθεισα αδεια και οχι με τα επιτρεπομενα τησ περιοχης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

συγκρινεις με τα πραγματοποιουμενα της οα

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο που δεν προβλεπόταν στην Ο.Α. ισογείου καταστήματος, είναι ελεύθερο από τις 3 πλευρές του.

Α)Βάσει των εγκεκριμένων επιφανειών από την Ο.Α. για την  κατηγοριοποίηση δεν ξεπερνώ το 40% της κάλυψης και της δόμησης, όμως ξεπερνώ το 20% του εγκεκριμένου ύψους της Ο.Α..Άρα με όσα διάβασα σε προηγούμενα post και της εγκυκλίου 3 "δεν ειναι απαραίτητη η αθροιστική συνύπαρξη των  υπερβάσεων...", παραμένω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ.

Β) Για τον υπολογισμό του προστίμου, συγκρίνω τα υπάρχοντα με τους  σ η μ ε ρ ι ν ο ύ ς όρους δόμησης. Όμως για το υπόγειο θα υπολογίσω εκτός της ΥΔ και ΥΥ?Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.