Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Κι ας μην ξεχνάμε ότι, τα έξοδα απόκτησης αεροφωτογραφίας τα πληρώνει ο αγαπητός ιδιοκτήτης - πελάτης μας!!!

Να λοιπόν μια καλή ευκαιρία για ταξιδάκι αστραπή στην Αθήνα, συνδυασμένο μ' ό,τι θέλει κανείς!

 

Της αεροφωτογραφίας να τις πληρώσει. Θα πληρώσει όμως και τα αεροπορικά και τη διαμονή και τα δεύτερα αεροπορικά? Γιατί άλλο να φας 100 ευρώ βενζίνη + διόδια και άλλο να θες αεροπλάνο ή πλοίο για να πάς στας Αθήνας.

Edited by msxoin
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πάει μόνος του τότε..... και να στη φέρει..... αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την προεπισκόπηση: πας γεωευρετήριο, πατάς τις συντεταγμένες του σημείου, μετά πατάς στα αεροφωτογραφικά και κλικάρεις και δίπλα στις αεροφωτογραφίες, πατάς το ?, και επιλέγεις τη χρονολογία που θέλεις. Όταν σου βγάλει τις φωτογραφίες που έχει στον χάρτη, από κάτω σου βγάζει πίνακα με τις φωτογραφίες που έχει. Εκεί πατάς δεξιά που έχει "πληροφορίες" και σου ανοίγει νέο παράθυρο. Στο τελικό αυτό παράθυρο έχει επιλογή quickloo.k. Το πατάς και σου δείχνει την φωτό σου

 

Εάν δεν το καταφέρεις ξαναπές μου.

Χρόνια πολλά σε όλους. Συνάδελφε Χαράλαμπε την χρονολογία δεν μπορώ να βρώ ώστε να την επιλέξω...μπορείς να βοηθήσεις;

post-53561-0-12376600-1451370207_thumb.png

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. Συνάδελφε Χαράλαμπε την χρονολογία δεν μπορώ να βρώ ώστε να την επιλέξω...μπορείς να βοηθήσεις;

 

κοίτα λίγο καλύτερα... :shock:

 

(το έτος λήψης είναι μέσα σε κάθε κωδικό ΑΦ)

Link to comment
Share on other sites

Η πιο αξιόπιστη αναζήτηση γίνεται μόνο από εδώ;

 

( http://web.gys.gr/GeoSearch/Geoindex_UM_gr.htm#_Toc151482851

  http://web.gys.gr/portal/page?_pageid=33,46034&_dad=portal&_schema=PORTAL )

 

Κι αν θέλει κανείς να αποδείξει παλαιότητα από το 1975 μέχρι το 1982 και υπάρχουν μόνο αεροφωτογραφίες 1975

και 2004γιατη θέση αυτή;;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι,

 

ψάχνω να βρω αεροφωτογραφία για παλαιότητα πριν το 2004.Η μόνη που βρήκα( από ιδιωτική εταιρεία με κόστος 100€ ) είναι τον Αύγουστο του 2004 σε κλίμακα που στην καλύτερη φτάνει στα 1:10000.Δύο ερωτήματα:

 

1) με τέτοια κλίμακα θα είναι ευδιάκριτη μια αυθαιρεσία (6Χ9 =45 τ.μ.) ?

2) λέτε να είναι τόσο αυστηροί που ενώ η α/φ είναι τον 8/2004 και όχι 31/12/2003 να μην τη δεχτούν?

 

Εσείς τι θα κάνατε στην περίπτωση μου?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη: Μάλλον δεν θα την χρησιμοποιούσα, είναι βγαλμένη 8 μήνες μετά την ημερομηνία που θέτει ο νόμος.

Δεν ξέρω και κατά πόσο θα ήταν έγγυρη...για το γεγονός ότι προέρχεται από ιδιωτική εταιρεία.

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Η ιδιωτική εταιρεία είναι πιστοποιημένη δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, το θέμα είναι η χρονολογία.Θα την πάρω,θα πω και στον πελάτη να κάνει και μια τροποποιητική Ε9 και ζούσαμε..

Όσον αφορά την κλίμακα?

Edited by batzmav
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο site της ΕΧΚΑ για αεροφωτογραφίες αλλά πάπαλα, στα αποτελέσμα της αναζήτησης δεν εμφανίζεται τίποτα. Αυτό σημαίνει ότ δεν υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή ή ότι δεν υπάρχουν καθόλου;

 

Έχω στα χέρια μου μόνο μια αεροφωτογραφία από google earth (αρκετά θολή), ένα Ε9 στο οποίο δεν περιγράφονται όλα τα κτήρια του οικοπέδου, αρχική σύνδεση της ΔΕΗ που πάλι δεν εμφανίζονται όλα τα κτήρια καθώς και μια αποδοχή την οποία δεν την έχω διαβάσει για να ξέρω τι περιγράφει.

 

Λέω χρησιμοποιήσω  α) Αεροφωτογραφεία από το google earth, με φωτοερμηνεία

                                   β) Το Ε9 με μια τροποποίηση στο οποίο να φαίνονται όλα τα κτήρια

                                   γ) Αποδοχή

                                   δ) Σύνδεση ΔΕΗ

 

Σε όλα αυτά μόνο στο τροποποιημένο Ε9 θα φαίνονται όλα τα κτήρια

 

 

Για πείτε;

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

τι να πουμε??

 

εάν στην αποδοχη [που δεν ειπες ποτε ειναι ο θανατος και ποτε εγινε η αποδοχη]

δεν περιγραφονται αυτα ...[που δεν ειπες τι ειναι...και πού ειναι ]

 

[δλδ το γνωστο θεμα οτι στην αποδοχη γραφονται μονον τα νομιμα...]

 

ολα τα άλλα τι να τα κανεις???

 

 

δες την αποδοχη

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.