Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Πως αποδεικνύω ότι η παλαιότητά μου σε ένα κτίσμα, που δεν φαίνεται σε αεροφωτογραφία (piloti), ούτε ήταν δηλωμένα τα επιπλέον τετραγωνικά σε Ε9, ότι είναι πριν από τις 28-07-2011? 

Link to comment
Share on other sites

...και τι εχει αυτο το ...καημενο το Ε9

 

και δεν μπορει να το διορθωσει ο ιδιοκτητης

 

και να σου το  φερει..

 

ωραιο...ωραίο??? :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελίες δεν έχω. Το Ε9 που θα διορθώσει και θα μου φέρει αφορά την ακίνητη περιουσία για την 1-1-2014 δηλαδή μετά την 28-07-2011. Νομίζω είναι λάθος να προσκομίσω αυτό το έγγραφο.
Τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 αναγράφεται και το έτος κατασκευής. Μαζί με τα τετραγωνικά θα διορθώσει και αυτό βάζοντας έτος πριν το 2011.

Link to comment
Share on other sites

Ok σωστό όσον αφορά αυτό που ρώτησα για το πριν του 2011 και ευχαριστώ. Όμως προκύπτει θέμα στις περιπτώσεις που η κατασκευή του ακινήτου δε συνάδει με το έτος κατασκευής του αυθαιρέτου. Δηλαδή αν το ακίνητο κατασκευάστηκε με νόμιμη άδεια το 1995 και ο ημιυπαίθριος έκλεισε το 2006, στο Ε9 θα φαίνεται ότι και ο ημιυπαίθριος έγινε το 1995. Όχι μόνο είναι ψευδή δήλωση αλλά και το πρόστιμο είναι διαφορετικό. Τότε τι κάνουμε??

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα σου "δηλωσει"  ο  πελατης

 

αυτος υπογραφει...

αυτος φερει τη ευθυνη...

[και πώς αποδειχνεται οτι δεν ..."συνάδει"????]

 

 

συμπληρωματικα

δες και αυτα

και αναλογα εσυ θα αποφασισεις...αν θα δεχθεις το δωρο

 

http://www.michanikos.gr/topic/35787-Α07-Δημόσια-έγγραφα-για-απόδειξη-παλαιότητας-αυθ/?p=693297

 

:grin: :grin: :grin: :grin:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ως δημόσιο έγγραφο την οικοδομική άδεια που εκδόθηκε;

πχ. εκδοση Ο.Α. για κατασκευή στέγης και κατασκευή σοφίτας - κατοικίας κάτω από αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο εάν η αυθαίρετη κατασκευή είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τον Φ.Ο. σύμφωνα με την εγκ.4 (δλδ σε πατάρια, υπόγεια, εξώστες κτλ)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.