Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

:smile:  :smile:  :smile:  Αφού βρε προσπαθώ 6 μήνες τώρα και δεν μπορώ να το ...βρω!!!! Λες να το φτιάξουν σήμερα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο δλδ; Το έχω! όλη την οριζόντιο έχω...

Συγχώραμε αλλά είμαι νέος!

Κάτι παραπάνω που πρέπει να κάνω;

Oxi είσαι ΟΚ! :grin:

Μην ανυσηχείς Παλουκάρι, τα έχεις όλα!

Λες έχεις και τα εγκεκριμμένα σχέδια. Και ένα ύψος θα βγάλεις απο τις όψεις.

Εχεις τους τίτλους >προχωράς.

Θα σε συμβουλέψω να τυπώσεις μια δοκιμαστική απο το σύστημα, βάλε τυχαίο (ανύπαρκτο) ακίνητο να τυπώσεις μια "εικονική" βεβαίωση.

Θα δεις τι σου ζητάει. Και τι βεβαιώνεις. Οπότε με τα στοιχεία που έχεις ... ελένχεις... βεβαιώνεις!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:grin:

______________________________________

σημείωση: αυτό που σου έλεγα για τους τίτλους είναι οτι οι τίτλοι αναφέρουν εμβαδόν και όγκο κατοικίας, οπότε μπορείς να βγάλεις το ύψος! -αν δεν έχεις κάνα κουφό με διπλά ύψη, πατάρια κλπ- αν δεν σου συμπίπτει με της όψης όμως μην μασάς, παλιά τους πίνακες χιλιοστών τους κάναν ... οτι να είναι. Οπότε ο μπούσουλας σου είναι η όψη.

Ελενξε πάντως και το τοπογραφικό, αν είναι παλιά άδεια, έχει υπολογισμούς και πιθανολογείται να αναφέρει ύψος ορόφου.

!!!!!!!!

:grin:

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το θέμα που καίει τους Μηχανικούς: πότε θα ανοίξει το σύστημα για υποβολή σχεδίων στην πλατφόρμα του τεε, μόλις είχα τηλ. επικοινωνία με ΤΕΕ και μου απάντησαν: "Δεν γνωρίζει κανένας να σας πει....."

Χα...τί ωραίοι που είμαστε ρε γμτ.....

Έχουνε και πρόβλημα με τις αμοιβές παρεπιπτόντως...στο σύστημα του τεε, για αμοιβές που κατατέθηκαν δεν εμφανίζει ακόμη τραπεζικές συναλλαγές..Μου το επιβεβαίωσαν τηλεφωνικά επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει χρήμα να ρεύσει προς τα εκεί, είναι ευνόητο ότι, δεν πρόκειται προς το παρόν να γίνει απολύτως τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Oxi είσαι ΟΚ! :grin:

Μην ανυσηχείς Παλουκάρι, τα έχεις όλα!

Λες έχεις και τα εγκεκριμμένα σχέδια. Και ένα ύψος θα βγάλεις απο τις όψεις.

Εχεις τους τίτλους >προχωράς.

Θα σε συμβουλέψω να τυπώσεις μια δοκιμαστική απο το σύστημα, βάλε τυχαίο (ανύπαρκτο) ακίνητο να τυπώσεις μια "εικονική" βεβαίωση.

Θα δεις τι σου ζητάει. Και τι βεβαιώνεις. Οπότε με τα στοιχεία που έχεις ... ελένχεις... βεβαιώνεις!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:grin:

______________________________________

σημείωση: αυτό που σου έλεγα για τους τίτλους είναι οτι οι τίτλοι αναφέρουν εμβαδόν και όγκο κατοικίας, οπότε μπορείς να βγάλεις το ύψος! -αν δεν έχεις κάνα κουφό με διπλά ύψη, πατάρια κλπ- αν δεν σου συμπίπτει με της όψης όμως μην μασάς, παλιά τους πίνακες χιλιοστών τους κάναν ... οτι να είναι. Οπότε ο μπούσουλας σου είναι η όψη.

Ελενξε πάντως και το τοπογραφικό, αν είναι παλιά άδεια, έχει υπολογισμούς και πιθανολογείται να αναφέρει ύψος ορόφου.

!!!!!!!!

:grin:

 

Σε ευχαριστώ... Για τακτοποίηση πάω όχι για βεβαίωση... Έχω μία οριζόντιο του '80 και σήμερα ενημερώθηκα πως έχει γίνει τροποποιητική το '87... Χρησιμοποιώ την σύσταση της οριζοντίου του '80 σαν αποδεικτικό για την χρήση του υπογείου και πέρνα τα υπόλοιπα στοιχεία από την τροποποιητική, σωστά;

 

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο για την απόδειξη παλαιότητας της χρήσης του υπογείου, ε;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα σε όλους,

σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου με νόμιμη άδεια έχουν συσταθεί προ 28-07-2011 πέντε κάθετες ιδιοκτησίες και ο πελάτης μου που κατέχει την μία έχει υλοποιήσει αυθαίρετη προσθήκη κατ'επέκταση.

Στο διάγραμμα δόμησης της αδείας που θα συμπληρώσω με τις δικές μας αυθαιρεσίες, θα πρέπει να "βρω" και τις πιθανές αυθαιρεσίες των άλλων καθέτων και να τις αποτυπώσω? Και αν ναι πού αναφέρεται στο νόμο ή σε εγκυκλίους?

Link to comment
Share on other sites

 

από όπου θες το παίρνεις. Αμα έχεις τη σύσταση απο το 80, το παίρνεις απο το 80. Απο μεταγενέστερα, μεταγενέστερα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια δεν είμαστε υποχρεωμένοι να καταθέσουμε τοπογραφικό παρά το τοπογραφικό της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.