Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

iguana

 

δλδ ο νομικος του υπουργειου ειχε την αποψη οτι,

"αυτον που εγραφε τόοοτε η πολεοδομια....επρεπε να κανει ενσταση και να πει..."με πιασατε μεν να χτιζω  μια πλακα 100 τμ. αλλα επειδη ειμαι σε εξ αδιαιρετου.. και εχω   ποσοστο  μονον  5% .....εγω θα πληρωσω το 5% και ολοι οι αλλοι το 95%." ????!!!!

 

Και οταν πηγαινε στο δικαστηριο κατηγορουμενος και "ετρωγε" 6 μηνες...προτου προλαβει να καθησει στο "σκαμνι"

 

επρεπε να ειχε πει..."που ειναι οι άλλοι  45 συνιδιοκτητες...να μοιραστουμε τους 6 μηνες"???

 

Και αφου ειναι ετσι τα πραγματα.,...

 

που ειναι η εγκυκλιος του υπουργειου προς την υπηρεσια αυθαιρετων και στα αστυνομικα τμηματα...

 

"να γραφουν και τους 30 συνιδιοκτητες"

 

Λοιπον, με απλά λογια 

για λογους που ξερουν μονον αυτοι

 

"ΔΕΝ ηθελαν να λυσουν το θεμα αυτο...".

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ iguana   το  τεε   γεμιζει  απο  καταγγελιες   συνιδιοκτητων  για  τετοιες 

δηλωσεις  χωρις  συναινεση  απο  μηχανικαρες  των  399  και 

δωρο  το  εξαρτημενο  τοπογραφικο   

 δεν  θα  αργησει  να  φτασει  και  στα  αυτια  των  περισσοτερων  μηχανικων   

αλλωστε  ο  νομος  αυθαιρετων  ειναι  ακομα  σε  πιλοτικο   επιπεδο  στην  αρχη  ειχαμε  ενα  αυθαιρετο  νομο  ο  οποιος  στην

συνεχεια  εγινε  πολυ  λιγο  καλυτερος ,  μεχρι  το  2030  θα  εχουμε  ακουμπησει  την  τελειοτητα .

πολλοι  τυχεροι επισης   και  οσοι  τακτοποιησαν  τα  αυθαιρετα  τους  χωρις  αεροφωτο  με  την  αισχρη  υπευθυνη  δηλωση  που  σκαρφιστηκαν 

τα  λαμογια    για  να  κανουν  ομαδικες  και  παμφηνες  νομιμοποιησεις  πωλησεις   σε     αυθαιρετα   μεσα  σε  εξωτικους  και  πανακριβους  προορισμους

της  χωρας  μας  ,   η  τελευταια  εγκυκλιος  3  της  ΔΟΚΚ       ειναι  οτι  πιο  εξευτελιστικο  εχει  δημιουργησει  μεχρι  σημερα  η  διοικηση  και  το  ελληνικο  κρατος  .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το προσύμφωνο δεν είναι μόνο έξοδα δικηγόρου και συμβολαιογράφου, είναι και φόρος που αντιστοιχεί στο κτίσμα και τη γη που θα έχει η κάθε κάθετη και πρέπει να πληρωθεί με την ολοκλήρωση της κάθετης. 

 

Ξέρει κάποιος πως δηλώνουν το ακίνητό τους στο Ε9 οι εξαδιαιρέτου αυθαιρετούχοι? βάζουν ιδιοκτησία 100% ή το ποσοστό που έχουν επί του αγροτεμαχίου? Πως δηλώνει το ποσοστό του κάποιος που είναι συνιδιοκτήτης και δεν έχει κτίσει τίποτα? Αδόμητο? 

 

Στο Ε9 για πρώτη φορά γίνεται γεωγραφικός εντοπισμός ακινήτου. Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν καλέσουν τον χ συνιδιοκτήτη που δεν έχτισε τίποτα στο τμήμα του (και δεν είναι λίγοι αυτοί) να πληρώσει φόρο που αντιστοιχεί στο ποσοστό του για τα αυθαίρετα που κατασκεύασαν οι συνιδιοκτήτες του και αναγκάστηκαν να τα δηλώσουν αφού πια η ΔΕΗ συνδέεται με την εφορία... 

 

Προσοχή σε όσους συναδέλφους δελεάζονται να δεχτούν τέτοιες δουλειές... Θα έχουν καταγγελίες από συνιδιοκτήτες που δεν πρόλαβαν να χτίσουν το αυθαιρετούλι τους και θα το παίζουν θιγμένοι και ζημιωμένοι και θα διεκδικούν το ποσοστό δόμησης που τους αντιστοιχεί αλλά έχει χαθεί και το δικαίωμα μεταβίβασης που είναι πια όνειρο μακρινό...

Μπάχαλο τρελό προβλέπεται.

Θα αναγκαστούν να τα βρουν οι συνιδιοκτήτες πολύ σύντομα. Θα φροντίσει η εφορία γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ηταν και η δικαιολογία του νομικού , ότι δεν μπορούμε να αδικήσουμε αυτόν που δεν έχτισε και θέλει να χτίσει έστω και αυτά τα 5 τ.μ που δικαιούται και δεν μπορεί γιατί έχουν χτίσει αυθαίρετα οι άλλοι.Ενώ αν γίνει σύσταση θα μπορέσει.(δεν το κατάλαβα ακριβώς αυτό).

dimitrisgm ναι αυτό είπε , όσο διαστημικό και αν ακούγεται και μάλιστα ότι μπορεί ακόμα και σήμερα να το κάνει να ζητήσει επιστροφή προστίμων...

Εγώ συμφωνώ ότι για τις περιοχές όπου μας ενδιαφέρουν είναι ουσιαστικά ανέφικτο..και εγώ και πάρα πολλοί συνάδελφοι από βόρεια Ελλάδα δήλωσαν στο 4014  με 100% γιατί βαρεθήκαμε να περιμένουμε λύση , γιατί δεν μπορούσαμε να χάνουμε άλλες δουλειές.Εγώ ακόμα και σήμερα δεν πιστεύω ότι θίγεται κάποιος αν κάποιος συνιδιοκτήτης πάει να τακτοποιήσει. Μιλάμε επί της ουσίας και επί της κατάστασης που επικρατεί σε αυτές τις περιοχές και όχι για νομικίστικα θέματα και δίκαια. Αυτός που μέχρι σήμερα δεν έχτισε στο κομματάκι του και οι άλλοι 30 έκτισαν , δεν έχτισε γιατί δεν είχε λεφτά να το κάνει , είτε γιατι είναι κανένας αυστραλός που έχει πεθάνει και τα παιδιά του ούτε ξέρουν ότι υπάρχει το χωράφι..δεν υπάρχει περίπτωση να θιχτεί κάποιος.. Από εκεί και πέρα όμως όπως είπα πλέον ειναι μια ξεκάθαρη λάθος επιλογή δεν υπάρχει η δικαιολογία της ασάφειας κτλ. Όποιος επιλέξει να το κάνει (βάζω πιθανόν και εμένα μέσα ανάλογα πως θα κυλήσουν τα πράγματα ) πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός και με επίγνωση του τι κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Το προσύμφωνο δεν είναι μόνο έξοδα δικηγόρου και συμβολαιογράφου, είναι και φόρος που αντιστοιχεί στο κτίσμα και τη γη που θα έχει η κάθε κάθετη και πρέπει να πληρωθεί με την ολοκλήρωση της κάθετης. 

 

Ξέρει κάποιος πως δηλώνουν το ακίνητό τους στο Ε9 οι εξαδιαιρέτου αυθαιρετούχοι? βάζουν ιδιοκτησία 100% ή το ποσοστό που έχουν επί του αγροτεμαχίου? Πως δηλώνει το ποσοστό του κάποιος που είναι συνιδιοκτήτης και δεν έχει κτίσει τίποτα? Αδόμητο? 

 

Στο Ε9 για πρώτη φορά γίνεται γεωγραφικός εντοπισμός ακινήτου. Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν καλέσουν τον χ συνιδιοκτήτη που δεν έχτισε τίποτα στο τμήμα του (και δεν είναι λίγοι αυτοί) να πληρώσει φόρο που αντιστοιχεί στο ποσοστό του για τα αυθαίρετα που κατασκεύασαν οι συνιδιοκτήτες του και αναγκάστηκαν να τα δηλώσουν αφού πια η ΔΕΗ συνδέεται με την εφορία... 

 

Προσοχή σε όσους συναδέλφους δελεάζονται να δεχτούν τέτοιες δουλειές... Θα έχουν καταγγελίες από συνιδιοκτήτες που δεν πρόλαβαν να χτίσουν το αυθαιρετούλι τους και θα το παίζουν θιγμένοι και ζημιωμένοι και θα διεκδικούν το ποσοστό δόμησης που τους αντιστοιχεί αλλά έχει χαθεί και το δικαίωμα μεταβίβασης που είναι πια όνειρο μακρινό...

Μπάχαλο τρελό προβλέπεται.

Θα αναγκαστούν να τα βρουν οι συνιδιοκτήτες πολύ σύντομα. Θα φροντίσει η εφορία γι αυτό.

προσωπικά σε όσες περιπτωσεις συνάντησα όπου δηλώνονταν και το σπίτι το δήλώνε στην εφορία 100%. Οσοι δεν δήλωναν το σπίτι και δήλωναν μόνο το χωράφι (αυτοί ηταν και οι περισότεροι,απέκρυπταν το σπίτι δηλαδή) , ένα 50% το δήλωνε κανονικά με το ποσοστό εξ αδιαιρέτου και ενα 50% το δήλωνε ακόμα και αυτό 100%..

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Δές εδώ. Άρθρο της Λεμπέση

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&catid=213&artid=6245

 

Δες στα Συμπεράσματα.

 

΄΄Συμπερασματικά:
- Στα εξ αδιαιρέτου κτίσματα, δεν υπάρχει δυνατότητα δήλωσης μόνο από έναν συνιδιοκτήτη, αφού είναι όλα κοινόκτητα και κοινόχρηστα.
- Μεταβίβαση δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο όταν είναι όλα τα κτίσματα τακτοποιημένα.
- Ενδέχεται, όμως,να ρυθμιστεί η δυνατότητα για πολεοδομική τακτοποίηση, ώστε να απαλλαγούν από τα πρόστιμα και να είναι τακτοποιημένα όταν θα ολοκληρωθεί ο πολεοδομικός σχεδιασμός
.
΄΄

 

Εκτός αν εννοεί αυτό που λες dimitris GM

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

αυτό ηταν και η δικαιολογία του νομικού , ότι δεν μπορούμε να αδικήσουμε αυτόν που δεν έχτισε και θέλει να χτίσει έστω και αυτά τα 5 τ.μ

[πόσα σπιτια με εμβαδον "5" τμ.  εχει δει κατασκευαζονται μεχρι σημερα...]

που δικαιούται και δεν μπορεί γιατί έχουν χτίσει αυθαίρετα οι άλλοι

[τπιποτε δεν μπορει να χτισει ο "αχτιστος" επειδη   τα τμ. που εχτισαν οι υπόλοιποι εχουν υπερκαλυψει τον σ δ  του αγρου...]

Ενώ αν γίνει σύσταση θα μπορέσει.(δεν το κατάλαβα ακριβώς αυτό)

.[ ούτε  και αυτος καταλαβε  τι εννοούσε...]

[αυτο που εγω καταλαβαινω  οτι  -πιθανον να εννοει-  ." οταν θα γινει η καθετη...τοτε καθε ενας θα δικαιουται...να χτισει τα 5 τμ. που του αναλογουν στην δικη του καθετη...!!!!]

 

dimitrisgm ναι αυτό είπε , όσο διαστημικό [και διαστημικο  και περα απο το υπερδιαστημα και απο το υπερπεραν...]   και αν ακούγεται και μάλιστα ότι μπορεί ακόμα και σήμερα να το κάνει να ζητήσει επιστροφή προστίμων...

Εγώ συμφωνώ ότι για τις περιοχές όπου μας ενδιαφέρουν είναι ουσιαστικά ανέφικτο..και εγώ και πάρα πολλοί συνάδελφοι από βόρεια Ελλάδα δήλωσαν στο 4014  με 100% γιατί βαρεθήκαμε να περιμένουμε λύση , γιατί δεν μπορούσαμε να χάνουμε άλλες δουλειές.Εγώ ακόμα και σήμερα δεν πιστεύω ότι θίγεται κάποιος αν κάποιος συνιδιοκτήτης πάει να τακτοποιήσει. Μιλάμε επί της ουσίας και επί της κατάστασης που επικρατεί σε αυτές τις περιοχές και όχι για νομικίστικα θέματα και δίκαια. Αυτός που μέχρι σήμερα δεν έχτισε στο κομματάκι του και οι άλλοι 30 έκτισαν , δεν έχτισε γιατί δεν είχε λεφτά να το κάνει , είτε γιατι είναι κανένας αυστραλός που έχει πεθάνει και τα παιδιά του ούτε ξέρουν ότι υπάρχει το χωράφι..δεν υπάρχει περίπτωση να θιχτεί κάποιος.. Από εκεί και πέρα όμως όπως είπα πλέον ειναι μια ξεκάθαρη λάθος επιλογή δεν υπάρχει η δικαιολογία της ασάφειας κτλ. Όποιος επιλέξει να το κάνει (βάζω πιθανόν και εμένα μέσα ανάλογα πως θα κυλήσουν τα πράγματα ) πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός και με επίγνωση του τι κάνει..

[πολυ σωστα....αν ειχαν μια ελαχιστη επαφη με την πραγματικοτητα, και επιγνωση της καταστασης, αυτοι στο υπουργειο.... δεν θα ζητουσαν να συναινεσουν όλοι για την τακτοποιηση...ούτε θα ειχε την φαεινη ιδεα  να στείλουν  τους πολιτες στα Δικαστηρια  για  να κανει αγωγη το 65% κατα του υπολοιπου 35%...

Η ρυθμιση ειναι παραλογη και οσο γρηγορωτερα το αντιληφθουν....τοσο καλυτερα για ολους...

 

Η δουλεια του υπουργειου ειναι να επιλυει διαφορές και να προλαβαινει αντιδικίες...

 

ΟΧΙ να  "συστηνει" δικαστικη επιλυση των διαφορων...

 

και φυσικα..σε αυτα τα ..".καλλικρατειανα"....αλλοι δηλωσαν απο μονοι τους το 100% του αυθαιρετου και το 100% των... "400"  τμ. χωραφιου.... άλλοι  δηλωσαν με 100% το αυθαιρετο..και με  ποσοστο στον αγρο και  "θα" φερουν συναινεση ή "εχω την συναινεση..."...ή θα εχω -σιγουρα- την συναινεση...

 

Το μελλον θα δειξει...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.