Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα καλησπέρα..
ισόγεια κατοικία κατασκευασμένη το 1970, φάκελος με τα εγκεκριμένα δεν υπάρχει στην οίκεια πολεοδομία, στέλεχος κατά παράδοξο τρόπο ούτε και αυτό υπάρχει..

αναφέρεται όμως σε τίτλο αγοράπωλησίας.... ότι εντός του οικοπέδου βρίσκεται κατοικία ???μ2 σύμφωνα με την υπ'αριθμ. ???/1970 οικοδομική άδεια. Ο τωρινός ιδιοκτήτης θέλει να το πουλήσει και ψιλοβιάζεται.. προχωράω για ανασύσταση λόγω ότι η άδεια υπάρχει καθώς αναφέρεται στο συμβολαίο της αγοραπωλησίας ?? με το τοπογραφικό τι κάνω?? αντιγράφω αυτό που συνοδέυει το συμβόλαιο της αγοραπωλησίας ? η νέο εξαρτημένο με ότι μ2 πλέον προκύψουν ? η απλά δεν λαμβάνω καθόλου υποψιν το συμβόλαιο αγοραπωλησίας, το κρίνω ως αυθαίρετο, κατηγορία 1 --> 500άρικο και ξεμπερδέυω??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα!

 

Υπάρχει περίπτωση άδειας του '69 για πολυκατοικία.

Η Ο.Α. έχει βρεθεί, αλλά έχει χαθεί ο φάκελος (υπάρχει και βεβαίωση πολεοδομίας).

 

Ο πελάτης βιάζεται να προχωρήσει σε μεταβίβαση και θέλει τη γνωστή βεβαίωση.

Επειδή πρόκειται για μεγάλη πολυκατοικία (11όροφη με 7-8 διαμερίσματα ανά όροφο) δεν υπάρχει περίπτωση για ανασύσταση φακέλου, και η μερική ανασύσταση δεν γίνεται δεκτή από την οικεία πολεοδομία.

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε δήλωση αυθαιρέτου για το σύνολο των τετραγωνικών του διαμερίσματος, προσκομίζοντας συμβολαιογραφικό σχέδιο.

Επειδή είναι προ του '75 το πρόστιμο ανέρχεται σε 500 ευρώ, ενώ δεν απαιτούνται τοπογραφικά κλπ (δικαιολογητικά κατηγορίας 1)

Επιπλέον, στα Σχόλια του ηλ.συστήματος, θα δηλώσω ότι έχει χαθεί ο φάκελος (βάσει της Χ βεβαίωσης της πολεοδομίας) και ενώ δεν είναι αυθαίρετο, δηλώνεται ως τέτοιο για να γίνει η μεταβίβαση.

Βεβαίως θα δηλωθεί ότι έχει Ο.Α.

 

Έχει προβεί κάποιος σε αντίστοιχη δήλωση?

Θεωρείται ότι μπορεί να εμφανιστούν προβλήματα από τη διαδικασία?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Edit: Πηγαίνοντας το νήμα μέχρι την πρώτη σελίδα, είδα ότι κάποιοι το έχουν προτείνει ως διαδικασία. Το ερώτημα είναι έχουν προχωρήσει σε οριστικές υπαγωγές και αν ναι, έχουν εμφανιστεί καθόλου προβλήματα ή tips σχετικά με το πως προσεγγίζεται το θέμα?

Edited by charles
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την αποψή σας. Θέλω να τακτοποιήσω το κλείσιμο μιας βεράντας που βρίσκεται σε πολυκατοικια κατασκευασμένη του 59. Ο ιδιοκτήτης δεν έχει καθόλου σχέδια. Διάβασα συμβόλαια είδα αριθμό αδειας και πήγα στην πολεοδομία για αίτηση. Στα συμβόλαια ο αριθμος που αναφερόταν ήταν της μορφής 15908/7955 του 1959. Δίνοντας στην πολεοδομία αυτον τον αριμθό δεν μπορεσε να βρει κάτι. Έψαξα στο βιβλίο βάσει διεύθυνσης και είδα ότι για την διεύθυνση αυτή υπήρχε άριθμός αδείας 7965/59. Υπέθεσα ότι ίσως είχε γίνει λάθος στα συμβόλαια και έκανα αίτηση γι' αυτόν τον αριθμό αδείας. Όταν παρέλαβα τα σχέδια είδα ότι το 15908 ήταν αριθμός πρωτοκόλλου. Το επίθετο του μηχανικού είναι ίδιο με αυτό που αναφέρεται και στα συμβόλαια, ενώ το ονομα του στα συμβόλαια είναι Ιορδάνης, ενώ στην άδεια Δάνης. Κάνω αυτοψία και παρατηρώ ότι υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις σε σχέση με τα σχέδια που έχω στα χέρια μου, ακόμα και στα υποστηλώματα που φαίνονται στην κάτοψη. Το μόνο που συμφωνεί είναι το σχήμα κλιμακοστασίου και κάποιες εσοχές στους πάνω ορόφους.

Είναι δυνατόν σε κατασκευή του 59 να υπάρχουν τόσες πολλες αυθαιρεσίες?

Να έχω πάρει λάθος σχέδια? Αφού η διεύθυνση είναι η σωστή

Τι με συμβουλεύεται να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι τελείως σίγουρος από τα στοιχεία της άδειας, κοίτα το τοπογραφικό που δείχνει ιδιοκτησίες, οδούς κλπ.

Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί σου κάνει εντύπωση που έχει αποκλίσεις?

Το '59 δεν χτίζαμε αυθαίρετα στην Ελλάδα?

Κοτζάμ εθνικό σπορ το κάναμε, δεν θα είχε και λίγη ιστορία?

Link to comment
Share on other sites

απο το τοπογραφικο φαίνεται  μόνο ένας δρόμος ο οποίος συμφωνεί με την πραγματικότητα. Μου κάνει εντύπωση γιατί υπάρχουν τεράστιες διαφορές στα σχέδια από την πραγματικότητα. Δηλαδή το μόνο που συμφωνεί είναι ένα ημικύκλιο κλιμακοστάσιο και κάποια ανοίγματα και οι χώροι όχι σαν τετραγωνικά άλλα οτι υπάρχει π.χ κουζίνα, υπνοδωμάτιο..κ.α. Δεν μου έχει ξανατύχει σε τόσο παλια άδεια να υπάρχουν τέτοιες διαφορές. Οϋτε σήμερα δεν κάνουν τόσες αυθαιρεσίες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση που υπάρχουν όλα τα σχέδια εκτός από το διάγραμμα κάλυψης τι ακριβώς γίνεται;

 

Ανασύσταση ή να φτιάξω ένα διάγραμμα κάλυψης εκ νέου για την υποβολή στο Ν.4178;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα ποιό ήταν???

 

1) Ανασύσταση και εσύ με την αμοιβή φεύγεις για Βραζιλία (μουντιάλ)

ή

2) Αφήνεις τη δουλειά για κάποιον "αλεξιπτωτιστή"

μηπως υπερβαλλουμε με την  διενεργεια ανασυστασης?

γιατι ωρες ωρες νομιζω οτι ειμαι στην μαχη της Κρητης με τα αλεξιπτωτα!και οι καταδρομεις παντα επιβραβευονται !!

φιλοσοφικο το ερωτημα....

Link to comment
Share on other sites

οικοδομικη αδεια 1967

υπαρχει μονο ενα αντιγραφο του στελεχους αδειας η οποια αναφερεται στο συμβολαιο.

η αδεια αφορα 50 διωροφα σπιτια σε 7500 τμ

τ0 1990 η περιοχη απεντασσεται απο το σχεδιο πολης και τωρα ειναι εκτος σχεδιου.

ο πελατης εχει ενα απο τα 50 σπιτια εντος οικοπεδου 200τμ με καθετη.

το αρχικο σπιτι ειναι κατασκευασμενο προ75

και εχει κανει προσθηκες το 1995 (αυθαιρετα).

Ερωτημα:

 

τι ανασυσταση να κανεις????  50 σπιτιων?

ενος αλλα με τι ορους δομησης??? απο το 1990 ειναι εκτος σχεδιου.

 

σκεφτηκα να το δηλωσω ολο ως αυθαιρετο χωρις ο.α. εκτος σχεδιου και να χρησιμοποιησω το αντιγρ. αδειας ως αποδειξη παλαιοτητας μα ζι με α/φ. βγαζει ενα νορμαλ προστιμο...σχετικα. Ειναι ομως μεσα στα πλαισια της λογικης του νομου αυτη η λυση?

 

τις αποψεις σας

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

άδεια του 73, μάλλον, περίπου, 72 ή 74, αδύνατον να βρεθεί. Και ούτε βεβαίωση. Υπάρχουν χαρτιά απο αρχαιολογία και ΙΚΑ ότι θα χτιζόταν σπίτι 70τμ με άδεια.

Αριθμός άδειας δεν υπάρχει. Πουθενά. Συγγρού δεν πήγα, ούτε στα αρχεία του Βασιλείου της Ελλάδος.

Εγώ έλεγα να βάλω αριθμό πχ 001/073 και αποδεικτικά, το χαρτί αρχαιολογίας και ΙΚΑ, ότι νόμιμα "κτιζόταν κατοικία με άδεια, 70τμ" που όμως ο αριθμός της είναι αδύνατον να βρεθεί, επίσης η ΥΠΔΟΜ δεν μπορεί να βρει κανένα έγγραφο, ώστε να δώσει βεβαίωση ότι "έχει χαθεί". Τη Συγγρού τη βλέπω λίγο μάταια και τα αρχεία του "Βασιλείου"!

Ομως ... όπως είπα έλεγα να βάλω αριθμό 1 και στέλεχος, το χαρτί ΙΚΑ ότι θα υπήρχε η άδεια. :grin:

Πρόβλημα δεν βλέπω να υπάρχει αν με αναζητήσουν πάω τότε Αθήνα και ψάχνω.

Επίσης τι θα βάλω, απο έγγραφα φαινόταν θα χτιστεί μια κατοικία 70τμ προκατ. βιομπετόν. Και κτίστηκε 86 και 40 υπόγειο.

Δεν ξέρω τι είναι και τι δεν είναι αυθαίρετο.

Εντωματαξύ όλο είναι καλυμένο με στέγες οπότε δεν φαίνονται έτη, αν έγιναν κάποιες προσθήκες. ( :confused: )

Να το βάλω σαν ένα 500 προ του 75 και κομπλέ, ή να βάλω άλλο ένα αφού δεν τα πληρώνω εγώ :smile: , αλλά ο ιδιοκτήτης να βάλω το υπόγειο ξεχωριστά, αφού δεν έχω βρει έγγραφο να το αναφέρει.

Λακία είναι βέβαια, γιατί δεν υπάρχει έγγραφο ούτε να αναφέρει ότι δεν υπήρχε.

1 ή 2         500ρικα?

αριθμός 001 ή 003 ? :grin:

Πρόβλημα?

Εσείς τι πιστευετε?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει Ο.Α ή δεν μπορεί να βρεθεί, μάλλον η πιο γρήγορη λύση είναι να το θεωρείς όλο αυθαίρετο. Για μεγαλύτερη διασφάλιση ζήτα από τον ιδιοκτήτη και μια Υ.Δ να αναγράφει ότι στο ακίνητο δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε Ο.Α και δεν σου παρέδωσε κανένα ανάλογο έγγραφο.

Αν αποδείξεις ότι προϋφίσταται του 75, τότε 500 ευρώ συμπεριλαμβανομένου υπογείου.

Το πιθανότερο είναι το υπόγειο να έχει κατασκευαστεί πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.