Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Τι συμβαίνει με το ΔΕΔΟΤΑ και τις αποθήκες; Σε πολλές περιπτώσεις έχω αποθήκες που είτε είναι σε επαφή με το κτίριο-κατοικία είτε όχι. Κάνουμε ΔΕΔΟΤΑ για αυτές; Κάνουμε δηλ. ΔΕΔΟΤΑ ξεχωριστά για κάθε κτίσμα (όποια και αν είναι η χρήση του) αρκεί να είναι στατικά ανεξάρτητο; Υπάρχουν προυποθέσεις; Έχει να κάνει με την κατηγορία;

Και κάτι ακόμα, μπαίνουν οι αυθαίρετοι Ημ.χ. ενός κτιρίου στην ολική δομημένη επιφάνεια;

Σας παρακαλώ συνάδελφοι τη βοήθειά σας.

Edited by karoubaleas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το δεδοτα μιας και συντάσεται για ολόκληρο το κτίριο,

ποιος δηλώνεται ως ιδιοκτήτης σε αυτό ή δηλώνουμε μόνον τον εργοδότη μας?

Link to comment
Share on other sites

Οταν φτιαξω το δελτιο χρειαζεται να επισυναψω και τις φωτογραφιες του ακινητου στο αρχειο pdf πριν το υποβαλλω στο συστημα διαχειρησης.

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δελτίο, την σχετική τεχνική έκθεση και φωτογραφίες τα κάνω όλα μαζί ένα αρχείο pdf και το ανεβάζω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα..

Για τον υπολογισμό της υφιστάμενης επικρατούσας χρήσης του κτιρίου λαμβάνονται υπόψη και οι Η/Χ ή μόνο κλειστοί χώροι?

Στην περίπτωση μου έχω διώροφο κτίριο Ο/Σ, το ισόγειο είναι συνεργείο εμβαδού 100τμ κι ο όροφος κατοικία εμβαδού 80τμ και Η/Χ εμβαδού 20τμ (ίδιος ξυλότυπος σε ισόγειο κ όροφο). Επιπλέον, κάτω από την εξωτερική σκάλα που οδηγεί στην κατοικία έχει κατασκευαστεί αποθήκη 6τμ με πρόσβαση από το συνεργείο και πάνω από την σκάλα κατασκευάστηκε ξύλινος Η/Χ εμβαδού Ε=9τμ. Οπότε συνολικά έχω 106τμ με χρήση συνεργείο (οπότε στα Φ.Κ. που αφορούν το ισόγειο βάζω υπηρεσίες). Με προβληματίζει αν έχω 80τμ ή 100τμ (80 κλειστός χώρος + 20 Η/Χ Ο/Σ) ή 109τμ (80 κλειστός χώρος + 20 Η/Χ Ο/Σ + 9 ξύλινος) συνολική επιφάνεια με χρήση κατοικία?

 

Επίσης, θέλω τη γνώμη σας για το ποια είναι η επικρατούσα χρήση και αν επιλέγω ΔΕΔΟΤΑ ή ΜΣΕ στην περίπτωση που έχω κατάστημα 100τμ στο ισόγειο και κατοικία 100τμ στον όροφο κι άρα καμία χρήση δεν υπερβαίνει το 50%.

Link to comment
Share on other sites

Η εμβαδομέτρηση γίνεται στη δόμηση και τη στιγμή που οι αυθαίρετες χρήσεις έχουν ολοκληρωθεί.

Η ευνοϊκή διάταξη του ΔΕΔΟΤΑ (μη έλεγχος επάρκειας) εφαρμόζεται όταν η χρήση της κατοικίας επικρατεί στο κτήριο. Επικρατεί όταν το ποσοστό της είναι άνω του 50%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.