Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Να το πω διαφορετικά, έστω ότι έχω ένα κτίριο στην πρόσοψη του οποίου έχω ξύλινο υπόστεγο με υποστυλώματα στην μία πλευρά ενώ από την άλλη είναι εξαρτημένο από το κτίριο. Δηλαδή δεν είναι στατικώς ανεξάρτητο. Γι’ αυτήν την περίπτωση θέλω ένα ΔΕΔΟΤΑ για ολόκληρο το κτίριο με το υπόστεγο.

Αν τώρα έχω ένα μεταλλικό υπόστεγο στην άλλη άκρη του οικοπέδου το οποίο στηρίζεται σε 4 υποστυλώματα και είναι στατικά ανεξάρτητο λέω ότι θέλει ΔΕΔΟΤΑ και αυτό…

Άρα για το οικόπεδο θα έχω 2 ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και σε αυτές τις περιπτώσεις, όπως ακριβώς τις αναφέρεις, το μόνο που θα υπέβαλα στο σύστημα είναι απλώς, ένα ΔΕΔΟΤΑ για το κτίριο και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα συνάδελφοι, παίρνοντας την αποφάση να υποβάλλω τα δεδοτα μάζεψα κάποιες  απορίες... θα ήθελα καταρχάς να μάθω αν έχουν δικαίωμα υπογραφής οι αρχιτέκτονες μηχανικοί.. στη συνέχεια στο πεδίο 14 της ενότητας Δ που ζητάει την επιφάνεια κάτοψης  πχ σε περίπτωση διαμερίσματος πολυκατοικίας στο οποίο έχω τακτοποιήσει Η/Χ , εννοεί τα συνολικά τμ του διαμερίσματος ή της πολυκατοικίας? ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, οι αρχιτέκτονες μπορούν να υποβάλλουν ΔΕΔΟΤΑ.

Έχε υπ' όψιν σου ότι γενικά το ΔΕΔΟΤΑ αφορά πάντα ολόκληρο κτίριο και όχι τμήμα αυτού, ανεξάρτητα το τι τακτοποίησες. Οπότε όλες οι ερωτήσεις συμπληρώνονται για το κτίριο.

Τώρα βέβαια θα μου πεις που να ξέρω εγώ τι γίνεται σε όλο το κτίριο. Κάποια πράγματα θα πρέπει να τα δεις, τουλάχιστον στους χώρους που μπορείς να έχεις πρόσβαση και τα υπόλοιπα κατ εκτίμηση. Διάβασε καλά και τις οδηγίες στο σχετικό ΦΕΚ είναι αρκετά κατατοπιστικές. Αντιγράφω από κει:

"14.ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΤΟΨΗΣ

Σημειώνεται το εμβαδό της πλέον αντιπροσωπευτικής κάτοψης του κτιρίου. Εφόσον δεν γίνεται χρήση σχεδίων, το εμβαδό κάτοψης υπολογίζεται κατά την εκτίμηση του Συντάκτη του Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω την εξής περίπτωση:

2όροφο κτήριο του 1976 με άδεια στέγης το 1997 που το 2000 έγινε νομιμοποίηση σε σοφίτα.

Δυστυχώς στη σοφίτα έχω επιπλέον δόμηση 10τμ σε σχέση με την άδεια νομιμοποίησης και έτσι πάω κατηγορία 4.

Δεδομένου ότι ο φέροντας οργανισμός του κτηρίου και φυσικά όλο το 2όροφο (πλην της σοφίτας δηλαδή) κατασκευάστηκε το 1976 πρέπει να υποβάλω ΔΕΔΟΤΑ?

Το σύστημα το ζητάει λόγω κατηγορίας 4...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο

αφού και η σοφίτα όπως λες νομιμοποιήθηκε (και άρα  στατικά επιβεβαιώθηκε ότι ..αντέχει)

γιατί δεν βλέπεις τι προβλέπεται μόνο για τα 10τ.μ?

(αν και από ότι θυμάμαι γενικά για τις κατοικίες  δεν απαλλάσσεσαι από ΔΕΔΟΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, έχω ένα κτήριο που τα μπετά του είναι του 1976. Η στέγη-σοφίτα κατασκευάστηκε το 1997. Λόγω υπέρβασης το 1997 πάω στην κατηγορία 4 δυστυχώς.

Το σύστημα ζητάει ΔΕΔΟΤΑ.

Τι κάνω? Βάζω ΔΕΔΟΤΑ κανονικά ή μια τεχνική έκθεση που να αναφέρει ότι ναι μεν είμαι κατηγορία 4 αλλά ουσιαστικά ο φέρων οργανισμός του κτηρίου είναι κατηγορία 2 και έτσι δεν απαιτείται βάσει της νομοθεσίας?

 

Όπως κατάλαβες θεωρώ ότι η σοφίτα δεν έχει φέροντα οργανισμό. Αν θεωρήσω φέροντα οργανισμό την ξυλεία στης στέγης και πιθανότατα 1-2 μπατικούς τοίχους τότε ναι πρέπει να κάνω ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά)

Σε κτίριο νόμιμως υφιστάμενο με οικοδομική άδεια 2007 έχει κτιστεί μια πρόχειρη κατασκευή ασκεπής σαν πέργολα που μέσα υπάρχει ψησταριά και τα λοιπά, σαν μπαρμεκιου που δεν προβλεπόταν στην άδεια...ατακτοποίητα και ζητούν στα δικαιολογητικα δεδοτα; 

Δεν είναι παράλογο το να κάνω δεδομένα για την οικία που έχει άδεια και τα στατικά της έχουν σφραγιστεί;
 

 

τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.
παράλογο είναι να φωνάζουμε με κεφαλαία σε φόρουμ. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "επεξεργασία" και διορθώστε.

πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας κλειδώνει μέχρι να το δει αρμόδιος συντονιστής.
 
παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής

 

didonis

 

panapara1:

Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα και  διορθώθηκε ως προς τα κεφαλαία που έγιναν πεζά, τα σημεία στίξης και τον τονισμό. Παρακαλώ, τη συμμόρφωση σου με τους κανόνες συμμετοχής όπως ήδη επισήμανε ο συντονιστής  didonis. Στην επόμενη παράβαση κανόνων συμμετοχής θα υπάρχει ποινή.

 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.Δεν έχω παρακολουθήσει σε βάθος χρόνου την κουβέντα, 

έχω μια απορία σχετικά με το έντυπο ΔΕΔΟΤΑ. Η τελική βαθμολογία περιλαμβάνεται στο

έντυπο που ανεβάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.