Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α16] Αυθαίρετες κατασκευές Δημοσίου ενδιαφέροντος


Recommended Posts

εννοείς ότι το εντάσσεις εδώ:

ε) που χρησιμοποιούνται ως σχολεία κάθε βαθμίδος και ως κτίρια προνοιακών δομών των Ο.Τ.Α., καθώς και των σχολικών κτιρίων ιδιοκτησίας της Ο.Σ.Κ. ΑΕ,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ σκεφτόμουν το γ)που στεγάζουν υπηρεσίες των ΝΠΔΔ

 

Πάντως και αυτο, και το ε που παρέθεσες εσύ, δεν προϋποθέτουν απαραίτητα ιδιοκτησία έτσι δεν είναι???

 

Δηλαδή μπορεί να μισθώνονται αλλά να γίνει κανονικά η τακτοποίηση από το Δήμο χωρίς πρόστιμα σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ευχαριστώ!

 

*Δηλαδή είμαι ιδιώτης και έχω ενα αυθαίρετο κτίριο, το νοικιασά στο Δήμο μου το τακτοποίησε τζάμπα και είμαι κύριος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ευχαριστώ!

 

*Δηλαδή είμαι ιδιώτης και έχω ενα αυθαίρετο κτίριο, το νοικιασά στο Δήμο μου το τακτοποίησε τζάμπα και είμαι κύριος!

Νομίζω ότι το άρθρο 16 μιλάει για δυνατότητα υπαγωγής κατά παρέκκλιση των οριζομένων στο άρθρο 2. 

Οι λοιπές προϋποθέσεις λαμβάνουν υπόψη την ιδιότητα του φερόμενου ιδιοκτήτη.

Κατ αναλογία πχ ένα πρόσωπο ΑΜΕΑ >80% ή ένας παλιννοστούντας ομογενής που μισθώνει ένα ακίνητο με πολλές αυθαιρεσίες μπορεί να το ρυθμίσει με "συμβολικό" κόστος ???

δύσκολο για να είναι αληθινό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

μια ερώτηση που πιθανόν και να έχει απαντηθεί.

για ρύθμιση ακινήτου του Δημοσίου, υπολογίζεται αμοιβή τακτοποίησης 6.75x1000xλ για την αίτηση και την τεχνική έκθεση?!?!

Link to comment
Share on other sites

Yπολογίζεις και ταυτοχρόνως συμφωνείς αμοιβή μηχανικού όπως σε κάθε άλλο ακίνητο που δηλώνεις στον Ν.4178.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δήμος δώρισε τμήμα οικοπέδου σε μια Χ ενορία.

 

Η Χ ενορία το παραχώρησε "με τα λόγια" σε μια Ψ ενορία. Η Ψ ενορία, κανονικά εξέδωσε ΑΦΜ κτλ (προφανώς νεο πρόσωπο ΝΠΔΔ, θα το κοιτάξω) και οικοδόμησε Ι.Ν. (φυσικα με αυθαιρεσίες)

 

Σήμερα η Χ ενορία θέλει να το κάνει δωρεά στη Ψ ενορία.

 

Διαβαζω λοιπόν, το άρθρο 16 του 4178.  Μόνο αίτηση, τοπογραφικό και τεχνική έκθεση μηχανικου για τις αυθαιρεσίες; και μηδενικό πρόστιμο, παράβολο υπαγωγής;

 

Στη περίπτωση που μέσα στο οικόπεδο του ιερού ναού έχουμε ακόμη ένα κτίσμα; στην ιδια αίτηση το νομιμοποιούμε;

Link to comment
Share on other sites

«δ) που ανήκουν σε Ν.Π.Δ.Δ. ή νομικά πρόσωπα του άρθρου 4 του ν. 3647/2008 (Α' 37) και χρησιμοποιούνται τόσο αυτές όσο και οι βοηθητικοί, συμπληρωματικοί και υποστηρικτικοί τους χώροι, ως οργανωμένα και ενιαία σύνολα, για την εξυπηρέτηση λατρευτικών και θρησκευτικών σκοπών των γνωστών θρησκειών και δογμάτων.»

ε) που χρησιμοποιούνται ως σχολεία κάθε βαθμίδος και ως κτίρια προνοιακών δομών των Ο.Τ.Α., καθώς και των σχολικών κτιρίων ιδιοκτησίας της Ο.Σ.Κ. ΑΕ,

στ) δημοσίων επιχειρήσεων, στις οποίες το Δημόσιο είναι κύριος του συνόλου ή άνω του 51% του καταβεβλημένου μετοχικού τους κεφαλαίου,

ζ) τα οποία ανήκουν στο Δημόσιο και τα διαχειρίζονται δημόσιες επιχειρήσεις, στις οποίες το Δημόσιο είναι κύριος του συνόλου ή άνω του 51%,

«η) i) αθλητικών εγκαταστάσεων και υποστηρικτικών σε αυτές κτιρίων της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και των Ν.Π.Δ.Δ. που εποπτεύονται από αυτήν και ii) αθλητικών εγκαταστάσεων και υποστηρικτικών σε αυτές κτιρίων που ανήκουν σε Αθλητικά Σωματεία και έχουν ανεγερθεί σε εκτάσεις που έχουν παραχωρηθεί σε αυτά από το Δημόσιο ή από Ν.Π.Δ.Δ, Ο.Τ.Α., εποπτεύονται από το Κράτος, επιχορηγούνται για τη συντήρηση ή επέκταση των εγκαταστάσεών τους από τον τακτικό προϋπολογισμό και λειτουργούν σε εκτάσεις που τους έχουν παραχωρηθεί από το Κράτος ή από Ν.Π.Δ.Δ.». «Η παραπάνω διάταξη ισχύει και για αθλητικές εγκαταστάσεις και υποστηρικτικών σε αυτές κτιρίων που ανήκουν σε αθλητικά σωματεία, έχουν αγορασθεί από τα ίδια τα αθλητικά σωματεία πριν το 1983 τα δε κτίρια και οι αθλητικές εγκαταστάσεις αυτών έχουν λάβει οποτεδήποτε έγκριση από τη ΓΓΑ.»

θ) των Ο.Τ.Α.,

υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος μετά την υποβολή:

i) αίτησης,

ii) τοπογραφικού διαγράμματος και

iii) τεχνικής έκθεσης μηχανικού, με αναλυτική περιγραφή των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων.

Για τις ως άνω αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης δεν καταβάλλεται παράβολο και ενιαίο ειδικό πρόστιμο, πλην της περίπτωσης θ', όπου καταβάλλεται παράβολο κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου, εκτός των περιπτώσεων όπου αυτά χρησιμοποιούνται για ιδιόχρηση.

2. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου, κατά παρέκκλιση των οριζομένων στο άρθρο 2 του παρόντος υπάγονται:

α) Κατασκευές και εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε περιοχές που έχουν χαρακτηρισθεί, από το Ειδικό Πλαίσιο Χωροταξικού Σχεδιασμού και Αειφόρου Ανάπτυξης (Β' 1138), αναπτυγμένοι πυρήνες μαζικού τουρισμού εντός....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.