Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

το να δηλωσουν την υπο ρυθμιση κατοικια   σαν κυρια  "απο δω και περα"  ...ειναι ενα προβλημα...

 

Θες κύρια που να αποδειχνεται απο το Ε1 που σου προσκομιζει ο πελατης.....

 

ξαναδες τα.....

 

[και ας δοσει την λυση ο λογιστης...δικη του αρμοδιοτητα ειναι...]

 

Είναι η εποχή που υποβάλλονται οι φορολογικές δηλώσεις οπότε θα μου προσκομίσει τα τελευταία ισχύοντα και είμαι απόλυτα καλυμμένη ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να ρωτήσω κάτι για τους μόνιμους κατοίκους της Θράκης  τι δικαιολογητικά πρέπει να ανεβάσω?? βεβαίωση μόνιμης κατοικίας??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα συναδελφοι, εχω μια απορια και μετα απο πολυ διαβασμα ακομα δεν εχω βγαλει ακρη.

για να τσεκαρω αν μια κατοικια τηρει τις προϋποθεσεις για κυρια ή κυρια και μοναδικη, προσθετω τα τετραγωνικα μονο τωνκυριων χωρων και τα συγκρινω με τα 70+15*χ ή όλα???

Edited by petran2855
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι η πρώτη φορά που ψάχνομαι με μονογονεική,ας δούμε αν τα έχω καταλάβει σωστά για την υπόθεσή μου:
Πελάτισσα διαζευγμένη τον 01/2014,με ατομικό εισόδημα <25000 ευρώ και 2 τέκνα στην επιμέλειά της,το ένα 17 μαθητής λυκείου, το άλλο 23 φοιτητής.Το σπίτι της (κύρια κατοικία με πλήρη και αποκλειστική κυριότητα) βάσει αδείας 80m2,με αυθαιρεσίες 23m2,σύνολο 103m2.
Νομίζω δικαιούται συντελεστή 30% ως μονογονεική οικογένεια,αλλά μόνο για τα 20m2,τα υπόλοιπα 3m2 των αυθαιρεσιών θα μπουν σε ξεχωριστό Φ.Κ χωρίς κοινωνικό συντελεστή.Επειδή είναι και πρόσφατο το διαζύγιο και οι επιμέλειες,λογικά θα πρέπει να μου προσκομίσει νέα Ε9(κύρια και μοναδική) και Ε1 όπου στο Ε1 να αναφέρονται όλα τα παραπάνω σωστά? (αυτή τη στιγμή έχω στα χέρια μου τα προ διαζυγίου).Λογικά δε χρειάζομαι άλλα δικαιολογητικά πέραν αυτών.

Γνώμες?

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι, εχω μια απορια και μετα απο πολυ διαβασμα ακομα δεν εχω βγαλει ακρη.

για να τσεκαρω αν μια κατοικια τηρει τις προϋποθεσεις για κυρια ή κυρια και μοναδικη, προσθετω τα τετραγωνικα μονο τωνκυριων χωρων και τα συγκρινω με τα 70+15*χ ή όλα???

για την κύρια και μοναδική δεν μπορώ να σε βοηθήσω,

γιατί εγώ είμαι από εκείνους που εφαρμόζουν το Νόμο και όχι την εγκύκλιο.

Δεν εξετάζω πόσα τ.μ. είναι η εξεταζόμενη, αλλά αν έχει άλλη με τα κριτήρια.

Αλλά οι καλοί συνάδελφοι που ασχολούνται με το αντικείμενο (της εγκυκλίου) έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο σχετικό νήμα.

Απ' ότι έχω δει αντιμετωπίζονται όλες οι τρελές περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Εχώ αλλαγή χρήσης απο κύρια (κατάστημα) σε κύρια (κατοικία) 100 τ.μ. σε ισόγειο όπου στα συμβόλαια φαίνεται 2 καταστήματα 50 τ.μ. σε δύο αδέρφια εκ των οποίων ο ένας εντάσσεται στην κατηγορία μονογονεική οικογένεια. Θα ήθελα την γνώμη σας αν θα ήταν ορθό να ενεργοποιήσω τον συντελεστή 0.3 σ'αυτή την περίπτωση. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.