Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Ξαναμπερδεύτηκε πάλι η τράπουλα λοιπόν. Μα είναι δυνατό να μπορούμε να δουλέψουμε όταν μας ζητάνε κάποιο πιστοποιητικό το οποίο στη χώρα μας μπορεί να σημαίνει αυτό που λέει αλλά μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα? Οι κάρτες αυτές των συλλόγων/ομοσπονδιών πολυτέκνων τριτέκνων κλπ έχουν κάποια αναγνώριση από το κράτος, θεωρούνται δημόσια έγγραφα, έχουν κάποια επίσημη ισχύ? Ή είναι το αντίστοιχο με μια κάρτα μέλους του συνδέσμου φιλάθλων Παπάφη όπου ενδεχομένως να αναγράφει επάνω το ονοματεπώνυμό σου αλλά αν σου γίνει εξακρίβωση στοιχείων και δεν έχεις ταυτότητα, δεν μπορείς να επιδείξεις αυτή την κάρτα για να επιβεβαιώσεις ποιος είσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Με συγκινείς με τον σύνδεσμο Παπάφη.

 

Δεν σου είπα αυτό.

Προφανώς και η κάρτα αυτή έχει νομική ισχύ.

Το θέμα είναι άλλο.

Η Ε/Α μιλάει μάλλον για κάποιον που δεν έχει σήμερα το δικαίωμα του 3τεκνου, αλλά έχει την κάρτα γιατί προφανώς την έβγαλε π.χ. τον Ιανουάριο που πληρούσε τις προϋποθέσεις με ισχύ 1 έτος.

Μέσα στο έτος όμως έχασε την ιδιότητα του 3τεκνου.

Και έρχεται τώρα πονηρά σκεπτόμενος να πάρει την έκπτωση.

 

Είναι δουλειά του μηχανικού να ελέγξει την πιθανή πουσ@@@ του πολίτη;

προφανώς και ΟΧΙ.

 

Μιλάμε όμως τώρα (ίσως θεωρητικά) για το αν πρέπει  ο συγκεκριμένος να πάρει την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον πέταξα τυχαία τον Παπάφη, ήξερα ότι θα αγγίξω ευαίσθητο σημείο σου χαχα!

Εντάξει στο θεωρητικό της υπόθεσης συμφωνώ αλλά το ζητούμενο είναι τι κάνουμε στην πράξη. Που στηριζόμαστε? Άκου περίτπωση και βγάλε άκρη: ήρθε να δηλώσει αυθαίρετο γνωστή μου και μητέρα 3 παιδιών, το ένα 20 ετών φοιτητής (προστατευόμενο μέλος) και τα άλλα δύο 30-32 ετών (ανεξάρτητοι με δικά του νοικοκυριά κλπ). Με μια πρώτη ματιά δεν φαίνεται να έχει την ιδιότητα της τρίτεκνης μητέρας αυτή τη στιγμή που μιλάμε, σωστά? Και όμως ο μικρός (ο φοιτητής) έδωσε πέρυσι Πανελλήνιες με την κατηγορία των τριτέκνων! Το κουλό είναι ότι πρόπερσι που είχε δώσει πρώτη φορά πανελλήνιες, δεν έδωσε με τους τρίτεκνους επειδή υπήρχε διάταξη του νόμου που έλεγε ότι δεν πρέπει τα υπόλοιπα παιδιά της οικογένειας να είναι άνω των 26 ετών. Αυτή η διάταξη καταργήθηκε πέρυσι οπότε ο μικρός τη δεύτερη φορά έδωσε ως τρίτεκνος! Η μητέρα δεν έχει ούτε είχε ποτέ κάρτα τριτέκνου και τώρα λόγω και της τακτοποίησης που θέλει να κάνει, ρώτησε στον σύλλογο τριτέκνων Αθηνών αν δικαιούται τα προνόμια τρίτεκνης. Η απάντηση ήταν ότι τα δικαιούται και ότι μπορεί να βγάλει και κάρτα τριτέκνου αρκεί να αποδείξει ότι έχει 3 παιδιά, ανεξαρτήτως ηλικίας και κατάστασης.

 

Έχω χαθεί στη μετάφραση... Είναι τρίτεκνη ή όχι? Με τα κριτήρια του νόμου του κράτους που παρέθεσες στην 3η σελίδα του παρόντος τόπικ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τρίτεκνη. Με τα κριτήρια άλλου νόμου του (ίδιου) κράτους ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΗ αφού το μικρό παιδί εντάχθηκε στην κατηγορία παιδιών τριτέκνων. Τέλος και με τα κριτήρια του συλλόγου τριτέκνων ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΗ. Εγώ σαν μηχανικός που να βασιστώ? Η έκπτωση στο πρόστιμο είναι τεράστια (70%) και προφανώς δεν μπορώ να πω έτσι χαλαρά ότι επειδή δεν είμαι σίγουρος δεν βάζω τον μειωτικό συντελεστή και να φορτώσω 70% μεγαλύτερο πρόστιμο χωρίς λόγο, ούτε όμως θέλω να βάλω τη μείωση και αργότερα να γίνει έλεγχος και να έχω μπλεξίματα επειδή δεν θα έπρεπε να τη βάλω.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω.

εγώ βλέπω ότι αυτό που παρέθεσα στην σελ. 3 του παρόντος ισχύει ακόμα.

Δεν έχει κάποια αλλαγή.

Τουλάχιστον από τη νομική βάση που χρησιμοποιώ.

 

Αν παρόλα αυτά έχει κάτι αλλάξει και της δώσουν χαρτί από τον σύλλογο κτλ, τότε δεν είναι δουλειά μας να το ψάξουμε άλλο...

 

 

edit

με αυτό, εξηγείται τα περί πανελλαδικών

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

edit

με αυτό, εξηγείται τα περί πανελλαδικών

<<- Στην περίπτωση των τριτέκνων απαλείφεται το ηλικιακό όριο του 26ου έτους που είχε προβλεφθεί, προκειμένου να υπαχθούν στην ειδική κατηγορία οι υποψήφιοι. Έτσι, οι υποψήφιοι θα υπάγονται πλέον στην ειδική κατηγορία ανεξαρτήτως της ηλικίας των τριών τέκνων της πολυμελούς οικογένειας.>>

 

Πιάσε τ' αβγό και κούρευτο! Απ' ό,τι φαίνεται η ιδιότητα του τρίτεκνου είναι κάτι πολύ σχετικό σε αυτόν τον τόπο...

 

ssouanis σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καμιά απάντηση στο παραπάνω?

Νομίζω οτι την έκπτωση των ΑΜΕΑ 67 % την λαμβάνουν τα τετραγωνικά που καλυπτουν τις στεγαστικές ανάγκες και όχι μόνο τα αυθαίρετα, δηλαδή από το άθροισμα των νόμιμων +τακτοποιημένων + προς τακτοποίηση (Έχει κάνει ο Σουάνης σχετικό διάγραμμα που αναφέρει ότι στο μέγεθος της κατοικίας αθροιζεις όλα αυτα τα τετραγωνικά). Στην περίπτωση σου τα 114 θεωρούνται νόμιμα (σαν να έχουν οικοδομική άδεια). Επειδή τα 114 >70 δεν λαμβάνεις υπόψη μειωτικό συντελεστή.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολύτεκνος με 4 τέκνα

Για να καλύπτονται οι στεγαστικές ανάγκες και να είναι μοναδική 70+30+20=120τ.μ.

Για να είναι κύρια 70+15+15+15+15=130τ.μ.

Η κατοικία προέκυψε από υπόγειο που έγινε κατοικία και άλλες αυθαιρεσίες κατ επέκταση και έχει εμβαδόν 150τ.μ.

Παίρνω συντελεστή για κύρια και μοναδική για τα πρώτα 120τ.μ. και τα υπόλοιπα 30τ.μ. ως άλλη κατοικία.

Και παίρνει την έκπτωση 80% του πολύτεκνου για τα πρώτα 130τ.μ. και τα υπόλοιπα 20τ.μ. χωρίς έκπτωση.

Τα λέω σωστά?

καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό αν ΑΜΕΑ είναι ο ένας σύζυγος και είναι συνιδιοκτήτες τότε την έκπτωση θα την πάρει μόνο ο ένας ;Δηλαδή θα σπάσω τα μέτρα στα 2 και στο ένα φύλλο θα βάλω έκτπωση και στο άλλο όχι; Η επειδή πρόκειται για συζύγους δεν έχει σημασία και πάει η έκπτωση σε όλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.