Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Το πρόβλημα είναι οτι θελουν να κάνουν μεταβίβαση τώρα και δε ξέρω τι πρόστιμα να βάλω να κλείσω τον φάκελο για να προχωρήσουν οι άνθρωποι.Τελοσπανων θα το κάνω και εγώ ετσι και ο θεός βοηθός!!ευχαριστω συνάδελφοι.

Μην το σκέφτεσαι καθόλου. Ρίξε τη λοιπή παράβαση σε αυτόν που έχει τους μειωτικούς συντελεστές. Κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει γι αυτό.

Τι άλλο να κάνεις; Να κόψεις την παράβαση στα 2 για να ικανοποιηθεί ο ασαφής νόμος. Δε γίνεται. 

Συμφωνώ με τις τοποθετήσεις των συναδέλφων. Πλήρης εκμετάλλευση κάθε κενού του συστήματος προς όφελος του εντολέα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι το εξης: και στο συλλογο να μην μπορει να γραφτει εαν βρω ενα δημοσιο εγραφο οτι υπηρχαν 4 παιδια τοτε ειμαι καλυμενος και θα βαλω το μεωτικο συντελεστη.

Ευχαριστω τους συναδελφους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Εχει έρθει ένας πελάτης ο οποίος ζεί στΙς Η.Π.Α.Ειναί Ελληνοαμερικάνος.Ισχυρίζεται οτι είναι Παλλινοστούντας και μας πιέζει να τον βάλουμε σε αυτή την κατηγορία.Επειδή δεν μας έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση σαν γραφείο και δυστυχώς ούτε σε κανένα γνωστό συνάδελφο μήπως γνωρίζετε ποια είναι τα δικαιολογητικά που χρειαζόμαστε ώστε να είμαστε καλυμμένοι?Ευχαριστώ!!

(Προσωπικά νομίζω οτι μας δουλεύει.....) ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο ελληνοαμερικανος

 

δεν λεγεται

"παλλινοστούντας"

 

λεγεται

 

"μπρούκλης..."

 

υγ

 

τι αλλο θα ακουσουμε :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

τις καλημερες μου :smile:

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,

 

Εκανα με τον 4014 υπαγωγη πρωτης και μοναδικης κατοικιας παλινοστουντων, το μεγεθος της οποιας ξεπερνουσε κατα πολυ το οριζομενο απο τον 4178, θεωρωντας οτι ο 4014 δεν εβαζε περιορισμους στο μεγεθος. Ειναι σωστη αυτη η θεωρηση? Σε μεταγενεστερο σχετικο ερωτημα στην ΔΟΚΚ, η απαντηση με παρεπεμψε στην παρ. 3 του αρθρου 26 του Ν.4014/11, που απλα εξηγει ποτε πληρουνται οι στεγαστικες αναγκες της οικογενειας! Ειναι σωστη αυτη η αντιμετωπιση? Γιατι τοτε πρεπει να αλλαξω ολη την υπαγωγη και να την προσαρμοσω στους περιορισμους του 4178!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου μιλήσω ξεκάθαρα.

Με τον 4014 έκανες καλά.

Με τον 4178 δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα.

Με την Εγκύκλιο 3 πρέπει να αλλάξεις τα πάντα, αλλά αφού το έχεις κάνει πρώτα με τον 4014 δεν θα αλλάξει το πρόστιμο ότι και να κάνεις, αρκεί να κρατήσεις τα μέτρα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.