Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Ο νόμος λέει αυτό που είπες κι εσύ, ότι επιμερίζονται στους ιδιοκτήτες. Βέβαια ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ, νόμιζαν ότι παντού έχουμε μόνο ΥΔ, ξεχνώντας τις λοιπές παραβάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι οτι θελουν να κάνουν μεταβίβαση τώρα και δε ξέρω τι πρόστιμα να βάλω να κλείσω τον φάκελο για να προχωρήσουν οι άνθρωποι.Τελοσπανων θα το κάνω και εγώ ετσι και ο θεός βοηθός!!ευχαριστω συνάδελφοι.

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας στο ερώτημά σου δε βλέπτω τίποτα μεμπτό στην προσέγγισή σου.

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής, γιατί μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση: Τα 9200 ευρώ είναι το οικογενειακό του εισόδημα; Αν είναι το ατομικό μπορούμε να αγνοήσουμε το οικογενειακό αν είναι πάνω από 24 000 ευρώ; Η ερώτηση απευθύνεται σε όποιον από το forum έχει άποψη για το θέμα. Ο νόμος λέει το ατομικό εισόδημα να μην υπερβαίνει τα 18 000 € ή το οικογενειακό να μην υπερβαίναι τα 24 000 ευρώ.

Στην περίπτωση μου το εισόδημα που αναφέρω είναι το οικογενειακό. Στην περίπτωση σου κάνουν δυο ξεχωριστές δηλώσεις ο άντρας και η γυναίκα? Όπως καταλαβαινω το νόμο, εννοεί αν κάνει ατομική δήλωση να είναι  ως 18000 και αν κάνουν κοινή δήλωση να είναι ως τις 24000. Πάντως στο ΤΕΕ ΚΜ στην ενημέρωση που είχαν σήμερα το πρωι, ρώτησα το σχετικό με την περίπτωση μου και η απάντηση ήταν ναι μεν οκ με την κάλυψη μπορείς να το κάνεις. Αλλά το εμβαδό που δεν καλύπτει τις στεγαστικές ανάγκες θα δηλωθεί σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής όπου θα δηλώνεται ως άλλη κατοικία και θα έχει επίσης το ποσοστό μείωσης που δικαιούνται οι ΑΜΕΑ 67%. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω άμα μπορεί να γίνει αναδρομική εγγραφή...

Θα πρέπει να το ψάξει/ψάξετε στους συλλόγους.

 

Θεωρητικά, άμα το είχε κάνει το 1988, σήμερα θα μπορούσε να πάρει την μείωση αφού η ιδιότητα του πολύτεκνου θα την συνόδευε για όλη τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.