Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

συγγνώμη δεν είχα δει το μνμ σου

 

Όλες τις υπερβάσεις υπολογίζονται βάση της αδείας......τι έφτιαξες παραπάνω από όσα είχε η άδεια.....

από την στιγμή που ψήλωσες πας ως Υ.Υ στα σίγουρα.....το ποσοστό ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να το υπολογίσεις με τα επιτρεπόμενα της περιοχής μήπως και μαζευτεί το πρόστιμο...

 

απλο παράδειγμα που μου έτυχε.....σε ενιαίο οικόπεδο  2 κτίρια το Α βάση αδείας  15 μετρα ύψος 5 οροφο και το άλλο Β 9 μέτρα ύψος και 3 όροφο

το Β τελικά έγινε  4 όροφο δλδ 12 μέτρα ύψους....

 

ΔΕΝ λες επειδή έχω δίπλα το 15 μετρο δεν έχω Υ.Υ.........έχεις Υ.Υ βάση αδείας.....

αλλιώς δίπλα στον πύργο αθηνών τα μαγαζιά στο ισόγειο τα σηκώναμε καμιά 15 ορόφους και λέγαμε ότι δεν έχουμε Υ.Υ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πιστεύω ότι το  ΙΔ  της κατηγοριίας 3 είναι ακριβώς η περιπτωσή σου....

 

500 ευρω και καθάρισες.....για κάθε περίπτωση

στο Φ.Κ θα έβαζα ως τίτλο  Υ.Υ κάτω του 20%.....

akius

 

ιδ. Υπέρβαση ύψους των επαγγελματικών, βιομηχανικών, βιοτεχνικών και αγροτικών αποθηκών έως 20% του ύψους που προβλέπεται στη σχετική οικοδομική άδεια.

 

 η υπεραγορά όμως ή η εμπορική αποθήκη ΔΕΝ πηγαίνει σύμφωνα με αυτή (την ιδ')

αλλά ως "υπηρεσίες" και με το "συντελεστής δόμησης" -"χωρίς υπέρβαση"  οπότε οι  συντελεστές είναι 0,2 ή 0,4 (με αρκετά μεγάλα πρόστιμα)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

 

οπως το είχα διαβάσει αρχικά είχα καταλάβει ότι οι βιομηχανικες αποθήκες, οι βιοτεχνικές αποθήκες , οι επαγγελματικές αποθήκες και οι αγροτικές αποθήκες είναι ΙΔ

 

επομένως η υπεραγορά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ....

 

σε ερώτηση στο help desk μου είπαν   όλες οι αποθήκες και οι χρήσεις βιομηχανικές - βιοτεχνικές- επαγγελματικές  ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ

 

επομένως βάση help ου έχει κάποια λογική θέλανε να πει ο συγγραφέας  για τις χρήσεις τις ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ

 

 

 

υγ  συγκεκριμένα  το ΙΔ μπήκε να καλύψει κάτι μεγάλες επενδύσεις στο υπόλοιπο αττικής  με 500 ευρω  αντί όπως λες Υ.Υ και χωρίς υπέρβαση αλλά με όλα τα τ΄μ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα κανω μια ερώτηση που αφορά σε δήλωση για τους κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας με ΟΙ.

Έχω τις εξής παραβάσεις ως προς το ύψος:

  • Ισόγειο έγινε υπερυψωμένο ισόγειο και έχει μεγαλύτερο ύψος από το προβλεπόμενο της άδειας.
  • Α όροφος έχει μεγαλύτερο ύψος από το προβλεπόμενο
  • Β, Γ όροφος έχουν μεγαλύτερο ύψος (κατά 10cm) από το προβλεπόμενο.

Σκέφτομαι οτι μπορώ να χρεώσω την ΥΥ μόνο στην κάλυψη κοινοχρήστων του τελευταίου ορόφου εφόσον γίνεται μια δήλωση.

Λογικό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνούσα για ΜΙΑ Υ.Υ 

μόνο στην περίπτωση που όλες οι Ο.Ι ανήκουν  σε ένα και το αυτό άτομο

αλλιώς θεωρώ ότι θα πρέπει να χρεώσεις Υ.Υ και τους 4 ορόφους

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πώ μόνο ότι τα 10 εκ είναι κοντά στο όριο του 2%  για 3 μέτρα ύψος οροόφου

 

αν έιχαμε μία τομή βάση αδείας και βάση μετρησής σου θα ήταν καλύτερα

 

αλλιώς όπως είπε ΚΑΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αυθαίρετη επέκταση 20μ2 σε επαφή με το νόμιμο υπόγειο  με ΟΑ του 1982 τριόροφης οικοδομής σε οικόπεδο με κλίση,  χωρίς σύσταση, στον ακάλυτπο χώρο του οικοπέδου.

Η επέκταση του υπογείου  "εξέχει¨" του ισογείου κατά 2.00μ.,  με στέγη και έχει πρόσβαση από τον ακάλυπτο (εσωτερ. ύψος επέκτασης υπογείου 2.80μ, που κατασκευάστηκε από την τότε υπάρχουσα και διαμορφωμένη  στάθμη του ακαλύπτου και άνωθεν), με κατασκευή το 2000, μπορώ να χρεώσω ΥΔ ΒΧ, ΥΚ και ΥΥ προ 1983  και επιπλέον 1 αναλυτικό για τη στέγη ή  ΥΔ ΒΧ ΥΚ προ του 2003  ή κάτι άλλο (πχ ισόγεια αποθήκη) ???

Ευχ

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη μου είναι η εξής:

Οι κοινόχρηστοι χώροι είναι μία ιδιοκτησία που ανήκει εξ αδιαιρέτου στους ιδιοκτήτες. Οπότε γι'αυτό λέω να χρεώσω μία φορά το ύψος. Είναι λάθος η σκέψη αυτή? Παρακαλώ πείτε μου αν διαφωνείτε με αυτό το σκεπτικό καθώς εγώ ασχολούμαι πιο πολύ με μονοκατοικίες και δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε ΟΙ καθώς είμαι κ νέα.

Το ύψος του ορόφου σύμφωνα με την άδεια είναι 2,70μ και έχει γίνει 2,80μ (3,7%).

Κάτι είχα διαβάσει πιο παλιά ότι ισως να μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 3 στην αλλαγή των διαστάσεων σε ποσοστό εως 5%???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.