Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Είστε βέβαιοι ότι, το πρόστιμο του 4178 για την Υπέρβαση Ύψους υπολογίζεται με αναλυτικό;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά...Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μία περίπτωση που έχω και μ' έχει μπερδέψει.Έχει εκδοθεί άδεια προσθήκης ορόφου με στέγη πάνω από νόμιμο ισόγειο..Η άδεια προέβλεπε προσθήκη ορόφου με ύψος 3.15μ (περιλαμβάνεται και η πλάκα οροφής) πάνω από το υφιστάμενο ισόγειο και στέγη 1.60μ.Ο ιδιοκτήτης κατασκεύασε όροφο με ύψος 3.50μ και αντί για στέγη έφτιαξε σοφίτα 2.85μ. Το ακίνητο βρίσκεται σε οικισμό με πληθυσμό <2000 κατοίκων και το επιτρεπόμενο ύψος είναι 7.50μ+2.00μ στέγη..Για τον όροφο σκέφτομαι να συγκρίνω το πρόσθετο ύψος 3,50μ-3.15μ=0.35μ με το 7.50μ και για τη σοφίτα [(3,50+2,85)=6,35μ] - [(3,15+1,60)]=4,75μ =1.60μ (ουσιαστικά το ύψος που είναι πάνω από το εγκεκριμένο της άδειας λαμβάνοντας και τη στέγη που προβλεπόταν) με το 7.50+2.00μ. Μήπως επειδή είναι μία ιδιοκτησία θα μπορούσα να λάβω μία φορά την ΥΥ στην κάλυψη του κτιρίου και λαμβάνοντας σαν υπέρβαση Υσοφίτας - Υ(κτίριο+στέγη άδειας) και να τη συγκρίνω με το 7.50+2.00μ στέγη?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

έχεις

1. υ.δ. (σοφίτα) χωρίς υ.υ.

2. υ.υ χωρίς υ.δ. (3,50+2,85)-(3,15+1,60) = 1,60 (ποσοστό υπέρβασης = 1,60/4,75 = 34%) με επιφάνεια αυτήν του ορόφου 

και με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει υπέρβαση της εγκεκριμένης επιφάνειας ορόφου

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια..Για να βρω το ποσοστό υπέρβασης του ύψους σε σχέση με το επιτρεπόμενο στην περιοχή τι πιστεύεις ότι βάζω στον παρανομαστή?Το επιτρεπόμενο ύψος είναι 7.50+2.00μ στέγη...Βάζω 9.50μ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης..Καλές δουλειές..

Η γνώμη σου είναι ότι αφού πρόκειται για σοφίτα πρέπει να χρησιμοποιηθεί στον παρανομαστή το συνολικό επιτρεπόμενο ύψος, δηλαδή τα 9.50μ ή το επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου, δηλαδή το 7,50μ??Αν δεν είχα σοφίτα θα διαιρούσα με το 7,50μ αλλά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω..

 

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για το συντελεστή υπερβασης ύψους εγώ θα συνέκρινα μαζί με αυτό της στεγης, αφού προβλεπόταν στην άδεια και η παράβασή σου ειδικά είναι σοφίτα. (άρα με το 9,50).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι που δε το βρίσκω στο thread με ενα ψιλοψάξιμο:

έχω μονώροφο βάσει αδείας (ισόγειο και ημιυπόγειο) που στην πράξη έγινε ημιυπόγειο από τις 3 πλευρες ξεμπαζωμένο + ισόγειο + σοφίτα. Για την υπέρβαση ύψους στη σοφίτα, τί παίρνω ως επιτρεπόμενο προκειμένου να βγει το ποσοστό : 7,00+ 1,20 (Χαλκιδική δεν ισχύει το 7,50 αλλά το 7) ή 4,00 + 1,20?

 

ΥΓ : στη Χαλκιδική υπάρχει ενα αρχαιο φεκ του 1977 το οποίο ισχύει στα εκτός ζώνης σε συνδυασμό με το γενικό ΠΔ του 85 όπως ξέρουν οι ...βόρειοι. Στο φεκ αναφέρεται "ανώτερο ύψος 7μ + στέγη", μετά με το ΠΔ του 85 προέκυψε το 4,00 ή 7,50, οπότε σήμερα οι υπηρεσίες εφαρμόζουν το συνδυασμό : 4,00 μονωροφο και 7,00 διώροφο.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια με υπομονη σε ολους,

 

Ρε παιδια, κατι κανω λαθος μαλλον, σε φυλλο καταγραφης, εχω αλλαγη χρησης και ΥΔΚΧ 133τ.μ. χωρις υπερβαση δομησης. Οταν βαζω ΥΥ <>20% μου μικραινει το προστιμο! Τι χοντραδα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.