Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Και του χρόνου! Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει στο προηγούμενο μου ερώτημα; Ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θα εβαζα με υπερβαση δομησης (αναλογως του επιτρεπομενου της περιοχης) και τα αλλα οπως τα λες...

Νομιζω οτι το χωρίς ισχύει μόνο όταν έχουμε υπέρβαση ύψους μόνο..

Edited by getsakna
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεδομένου ότι εντός οικισμού επιτρέπεται η χρήση κατοικίας, 

και υποθέτοντας ότι τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου υπερβαίνουν τα 50 τ.μ.,

πας με αναλυτικό με φκ λοιπών παραβάσεων, χωρίς τ.μ., χωρίς ΑΧ, χωρίς τίποτα.

Κι ότι έχεις να πεις, πες το στην τεχνική έκθεση.

 

συνάδελφε getsakna μην το μπερδεύεις το θέμα. 

το "χωρίς υπέρβαση" πράγματι είναι μόνο για την υπέρβαση ύψους,

αλλά δεν έχει καμία σχέση με την περίπτωσή μας.

Αν υπήρχε υπέρβαση δόμησης στη συγκεκριμένη περίπτωση, τότε θα είχε και ΑΧ κλπ κλπ

Θα σήμαινε ότι τα επιτρεπόμενα κατοικίας είναι λιγότερα από τα 50 νομίμως υφιστάμενα προ 55

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε apier επέτρεψέ μου να διαφωνήσω μαζί σου..

Εφόσον ήταν στάβλος (το προ του 1955 το αφήνουμε στην άκρη διότι δεν μπορεί να αποδειχθεί) και έγινε κατοικία, εγώ θα το έβαζα ως υπέρβαση δόμησης ΚΧ, χωρίς ΑΧ..

Γράφεις ότι εαν στην περίπτωση αυτή είχε υπέρβαση δόμησης, τότε θα είχε και ΑΧ..Λάθος! Από ΒΧ σε ΚΧ δεν έχουμε ΑΧ παρά μόνο υπέρβαση (εφόσον δεν αυξήθηκαν τα 50τμ)

Όλα τα παραπάνω τα στηρίζω στην παραγραφο 5, άρθρο 19, Ν.4178/13..

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου δεν τίθεται θέμα ΒΧ > ΚΧ, δεδομένου ότι το κτίριο ήταν ανεξάρτητο και "επαγγελματικής" χρήσης

οπότε δεν θα μπορούσε να ορίζεται ως βοηθητικό. Κατά συνέπεια το θεωρώ ΚΧ > ΚΧ χωρίς έμμεση υπέρβαση λόγω όρων δόμησης, και άρα χωρίς ΑΧ 1,4 αλλά με αναλυτικό

(που δεν μου απαγορεύει και κανένας να το κάνω σε κάθε περίπτωση, αφού ότι θέλω δηλώνω. Δεν προκύπτει από κάπου βοηθητικό υποχρεωτικά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατά την προσωπική  μου άποψη, η αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση, αφού δεν συντελεί σε αύξηση Σ.Δ δημιουργεί μηδενικό ποσοστό υπέρβασης. Θα το υπολόγιζα ως 0%<40% και κατηγορία 4.

 

Υ.Γ μη προσκόμιση εγγράφων για την αλλαγή χρήσης αυτομάτως δεν δίνει παλαιότητα. Η χρήση θεωρείται εγκατεστημένη μετά το 2004,  κάτι που στη δική σου περίπτωση ισχύει. 

 

Στην περίπτωση που η άδεια της οικοδομής (1976) αναφέρει διόροφη οικοδομή εις υποστηλώματα και προσμετρά τα τετραγωνικά της πυλωτής στην συνολική δόμηση, και τώρα έχουν κλείσει την πυλωτή με σιδηροκατασκευή και πανελ. Πως υπολογίζεται αυτή η παράβαση? Κατηγορία 4, Αλλαγή χρήσης και αναλυτικό? Στο Ε9 δηλώνουν οι ιδιοκτήτες την οριζόντια ιδιοκτησία κατηγορία 6 δλδ θέσεις πάρκινγκ

Link to comment
Share on other sites

εφόσον η πυλωτή έχει μετρήσει στο συντελεστή δόμησης, θα υπολογιστεί μόνο με αναλυτικό  (η πυλωτή είναι κατοικία ή κατάστημα; ) , να διορθώσουν το Ε9 σαν κύριο χώρο με τον αντίστοιχο χρόνο κατασκευής της αυθαιρεσίας 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα!

 

Στην οικοδομικη άδεια είχα υπόγειο γκαραζ 36 τ.μ και αποθήκη 45 .τμ με την πλάκα του υπογείου να υψωνεται σε 1.40 από το έδαφος.

 

Στην πραγματικότητα πλέον η οικοδομή απο την πίσω πλευρά που βλέπει στον ακάλυπτο η πλάκα του υπογείου υψώνεται σε 3 μ περίπου από το έδαφος ενώ από την μπροστινή πλευρά του δρόμου είναι όπως στην άδεια.

 

α) το υπόγειο εξακολουθεί να θεωρείται υπόγειο αφού τα ύψη δεν άλλαξαν, απλώς δε μπαζώθηκε από την πίσω μεριά του ακάλυπτου?

 

σε συνέχεια τμήματα του υπογείου της οικοδομης ξεμπαζωθηκαν εντός περιγράμματος κτιρίου και γίναν 2 αποθήκες, επέκταση του γκαραζ και γκαρσονιέρα.

 

β) στα παραπάνω τμήματα υπολογίζονται με αναλυτικό τα ξεμπαζωματα και τα χτισίματα εκτός στη γκαρσονιέρα που έχω Υ.Δ και υπολογίζω το ξεμπαζωμα της με αναλυτικό και επιπλεον την ΥΔ? θεωρώντας σα δεδομένο οτι εξακολουθει να ναι υπογειο

 

 

τμήμα της υπόγειας αποθήκης στην άδεια έγινε λεβητοστασιο, αλλό τμήμα γκαρσονιέρα και ενα τελευταίο τμήμα της η/χ

 

γ) για το τμήμα της που εγινε λεβητοστασιο και για εκεινο που εγινε η/χ κάνω αναλυτικό ενώ για το τμήμα της που εγινε γκαρσονιερα παω με Υ.Δ ?

 

δ)τέλος για ένα τμημα του γκαράζ στην άδεια που εγινε γκαρσονιέρα πάω με Υ.Δ ?

 

ε) χρειάζεται επιπλέον να πάρω και παράβαση διαμερισμάτωσης για το υπόγειο?

 

ζ) ο μειωτικός συντελεστης του υπογείου τον υπολογίζω για τις Υ.Δ για 50 τ.μ?

 

αυτά τα λίγα!

 

ευχαριστώ

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εσύ που ξέρεις την περίπτωση τα έχεις ξεκάθαρα στο μυαλό σου αλλά για εμάς αυτή η ανάλυση μάλλον μπερδεύει και είναι δύσκολο να πάρεις σαφείς απαντήσεις. Θα προσπαθήσω ωστόσο να σε βοηθήσω λέγοντάς σου τα εξής:

Εφόσον όπως λες δεν έχεις υπέρβαση ύψους και οι στάθμες τηρήθηκαν, δηλαδή δεν έχει θεμελιωθεί όλη η οικοδομή σου σε ψηλότερη στάθμη αλλά δεν ολοκληρώθηκε το μπάζωμα τότε εξακολουθεί να θεωρείται υπόγεια στάθμη, Με αυτό ως δεδομένο:

Αλλαγή χρήσης από υπόγειο βοηθητικό χώρο σε κύριο υπολογίζεται με υπέρβαση δόμησης μειωτικού συντελεστη

Κατασκευή νέου υπογείου χώρου που δεν φαινόταν στην άδεια υπολογίζεται επίσης με υπέρβαση δόμησης μειωτικού συντελεστή

Στα υπόγεια δεν υπάρχει ο περιορισμός των 50τμ για τη χρήση του μειωτικού συντελεστη

Σε περίπτωση που κάποιος χώρος εξέχει από το εγκεκριμένο περίγραμμα των πάνω ορόφων βάζεις επιπλέον υπέρβαση κάλυψης και ελέγχεις και τις πλάγιες αποστάσεις

Αλλαγη χρήσης από βοηθητικό σε βοηθητικό υπολογίζεται με αναλυτικό

Ημιυπαίθριοι και ξεμπαζώματα επίσης με αναλυτικό

Διαμερισμάτωση έχεις όταν υπάρχει τροποποίηση των ορίων μεταξύ οριζόντιων ιδιοκτησιών. Δεν ξέρω αν έχεις αυτο.

Γενικα δεν αναφέρεις τίποτα για το ιδιοκτησιακό. Δες τη σύσταση (αν υπάρχει) σε ποιον ανήκουν όλα αυτα τα τμήματα του υπογείου που αναφέρεις? Είναι ανεξάρτητες ιδιοκτησίες ή κοινόχρηστα? Για να δεις σε ποιανού όνομα θα κάνεις τις δηλώσεις και που τυχόν χρειάζονται συναινέσεις. Εκτός αν μιλάμε για ενιαία οικοδομή χωρίς σύσταση

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.