Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

To helpdesk μπορεί να λέει τη γνώμη του αλλά την απόφαση και την ευθύνη την παίρνεις εσύ.

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω συναντήσει 3843 ή 1337 που να είναι 100% σωστός. Οπότε αυτό που κάνω είναι ότι αρχικά τον αγνοώ και υπολογίζω όλες τις παραβάσεις σε σχέση με την άδεια σαν να μην υπήρχε και στο τέλος απλά αφαιρώ τα πρόστιμα που έχουν πληρωθεί.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην τα δηλώσεις όλα σωστά. Πόσο μάλλον αφού μιλάμε για αλλαγές χρήσης από κύρια σε κύρια και από βοηθητική σε βοηθητική που επί της ουσίας δεν αλλάζουν δα και δραματικά το πρόστιμο. Εγώ αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

σε ακίνητο που αποτελείται απο υπόγειο, ισόγειο και όροφο , στην ΟΑ δηλώνεται ως κατάστημα στο ισόγειο και στον όροφο και το υπόγειο είναι θέσεις στάθμευσης. Ο ιδιοκτήτης έκανε 3843/10 και του δήλωσαν κάποια τετραγωνικά του υπογείου ως αποθήκη και ημιυπαίθριους του ορόφου ως γραφεία. Κατα την αυτοψία, το μισό ισόγειο είναι γραφεία, το υπόλοιπο μισό αποθήκη της εταιρείας ( ράφια με κούτες) , ο όροφος γραφεία και  όλο το υπόγειο αποθήκη. 

Πήγα στο helpdesk να ρωτήσω αν πρέπει να δηλώσω την αλλαγή της χρήσης απο κύρια σε κύρια (απο κατάστημα σε γραφεία), επίσης αν πρέπει να δηλωθεί κάπως οτι το μισό ισόγειο είναι αποθήκη (βχ) και οτι το υπόγειο είναι αποθήκη και όχι χώροι στάθμευσης (ΥΔ ΒΧ).

Μου είπαν πως τα ψειρίζω και να μην δώσω σημασία στην αλλαγή απο κατάστημα σε γραφεία μιάς και αυτό επιτρέπεται και για το υπόγειο αφού είχε δηλωθεί μέρος του στο 3843/10 να κάνω την αφαίρεση των τετραγωνικών και να δηλώσω το υπόλοιπο. 

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως όταν έχουμε άλλες τακτοποιήσεις, δηλώνουμε όλες τις αυθαιρεσίες σε σχέση με την ΟΑ και συμψηφίζονται τα πρόστιμα.....

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας? Το helpdesk δεν με πείθει και όταν μου λέει πως τα ψειρίζω , μου χτυπάει καμπανάκι πως μας δουλεύουν....

 

Σας ευχαριστώ.

αν απαιτείται αλλαγή από κατάστημα σε γραφεία εξαρτάται και από τον πληθυσμό νομίζω. 

Αν είναι ένα μικρό γραφείο δεν νομίζω ότι χρειάζεται αλλαγή χρήσης. Αρκείται και στο κατάστημα.

Αν είναι πολλά άτομα έχει θέμα (αν επιτρέπεται η χρήση γραφείων πάντα)

 

τη δήλωση 3843 μπορείς να τη λάβεις υπόψη (αν έχει περαιωθεί βέβαια) ή να την συμψηφίσεις (αν σε συμφέρει)

Αν δεν έχει περαιωθεί, την συμψηφίζεις υποχρεωτικά (δηλαδή ξαναδηλώνεις τους χώρους) 

 

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ θα δηλώσεις ΚΧ σε ΒΧ για την "αποθήκη" ισογείου.

Είναι το αρχείο της εταιρείας ας πούμε. Και αύριο άμα θέλουμε το βάζουμε δίπλα και μεταφέρουμε τα γραφεία εκεί

Link to comment
Share on other sites

Σου χρωστάω ενα ευχαριστώ πολύ danaikaterina για την απάντηση σου #2111.

Συγνώμη που άργησα τόσο πολύ, αλλά αναγκάστηκα για κάποιο καιρό να σταματήσω τη δουλειά...

 

 

1. Όσον αφορά τη διαμερισμάτωση ρωτάω γιατί η υπόγεια αποθήκη στην οικ. άδεια που είναι γκαρσονιερα πήρε ένα τμήμα 8 τ.μ από το γκαραζ και άλλα της τμήματα έγιναν διάδρομος, η/χ και λεβητοστάσιο.

Αρά αν ισχύει η παράβαση της διαμερισμάτωσης υπολογίζεται επιπλέον ως ένα αλλο 500ρικο χώρια του αναλυτικου για τα ξεμπαζώματα και του προστιμου των Υ.Δ μειωτικού συντελεστή?

 

2. "Κατασκευή νέου υπογείου χώρου που δεν φαινόταν στην άδεια υπολογίζεται επίσης με υπέρβαση δόμησης μειωτικού συντελεστή"

Εγινε κατασκευή νέων υπόγειων χώρων 23 τ.μ γκαρσονιερας και 54 τ.μ γκαράζ τα οποία σύμφωνα με το παραπάνω υπολογίζονται στο πρόστιμο σαν Υ.Δ μειωτικού συντελεστή ανεξάρτητα τη χρήση τους.

Όμως υπολογίζονται και σαν υπέρβαση δόμησης στον έλεγχο του 40% δομησης για την κατηγορία 4 ή για τον έλεγχο αυτό της κατηγορίας υπολογίζω μόνο τα 23 τ.μ της γκαρσονιερας αφού τα 54 τ.μ με χρήση γκαραζ δεν υπολογίζονται στη δόμηση???

 

Τέλος όσο για τη σύσταση που με ρώτησες στην οποία ξέχασα να αναφερθώ: έχει γίνει οριζόντια σύσταση και το υπόγειο ανήκει εξ αδιαιρέτου στους γονείς, οι οποίοι θα δηλώσουν τις αυθαιρεσίες με τη συναίνεση της κόρης για τα ξεμπαζωματα, η οποία έχει την πλήρη κυριότητα στον όροφο.

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Άρα το όλο το υπόγειο είναι μια ιδιοκτησία. Σε αυτήν την περίπτωση δεν έχεις διαμερισμάτωση

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη danaikaterina που δεν ήμουν λεπτομερής πριν, αλλά στην πράξη συστάσεως οριζόντιας ιδιοκτησίας ο υπογειος όροφος περιλαμβάνει 1)γκαραζ 35 τ.μ, 2) αποθηκη 50 τ.μ εξ αδιαιρετου στους γονεις.

θέλει λοιπόν τη διαμερισμάτωση?

 

Όσο για την ερώτηση για την επιλογή κατηγορίας να ρωτήσω σε αλλο θέμα μήπως ή μπορειτε να μου απαντήσετε και εδώ? συγνώμη που ρωτάω εδω αλλά στο θέμα κατηγορια 4 δεν έχει γραφτει κάτι εδώ και μήνες :sad:

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έχω ημιυπόγειο αποθηκευτικό χώρο στην άδεια (δεν μετράει στην δομηση), όπου στην πραγματικότητα χωρίστηκε στα 2, με ξεμπαζωμα της όψης και μετατροπή του σε ισόγειο και με ταυτόχρονη αλλαγή της όψης.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα, είναι αν ο ιδιοκτήτης μετά την τακτοποίηση που περιγράφω παραπάνω, θα μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης στην πολεοδομια από αποθηκευτικό χώρο σε θέση στάθμευσης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εχω διαμερισμα που εχει γινει αλλαγη χρησης σε χωρο γραφειων.

Επιπλεον εχει και καποιες μικροπαραβασεις οπως μεγαλυτερους εξωστες.

 

Τακτοποιουνται ολα με μια λοιπη παραβαση?

ή 

πρεπει δηλωθει μια λοιπή παραβαση για τους εξωστες και μια λοιπη παραβαση για την αλλαγη χρησης, αρα 2 παραβασεις?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

#kostaras4

Θεωρώ πως εφόσον θέλεις να κάνεις αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε βοηθητική και άρα δεν θα έχεις υπέρβαση δόμησης ότι μπορείς να το κάνεις. Συζήτησέ το όμως και με την ΥΔΟΜ της περιοχής σου

 

#Πάνος

Η αλλαγή χρήσης δηλώνεται ως ξεχωριστή λοιπή παράβαση οπότε αναγκαστικά έχεις 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έχω ημιυπόγειο αποθηκευτικό χώρο στην άδεια (δεν μετράει στην δομηση), όπου στην πραγματικότητα χωρίστηκε στα 2, με ξεμπαζωμα της όψης και μετατροπή του σε ισόγειο και με ταυτόχρονη αλλαγή της όψης.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα, είναι αν ο ιδιοκτήτης μετά την τακτοποίηση που περιγράφω παραπάνω, θα μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης στην πολεοδομια από αποθηκευτικό χώρο σε θέση στάθμευσης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

μήπως το δηλώνατε χώρο στάθμευσης κατευθείαν; Κρίμα είναι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Σε κτήριο προ 1955, εντός σχεδίου, ισόγειο κατάστημα επεκτάθηκε και ενσωμάτωσε το γειτονικό διαμέρισμα του ισογείου γκρεμίζοντας τον ενδιάμεσο τοίχο καθώς και τους υπόλοιπους εσωτερικούς. Στο κτήριο δεν υπάρχει αναλυτική σύσταση, απλά στο ισόγειο όπου αρχικά υπήρχαν 2 καταστήματα και ένα διαμέρισμα και πλέον έγιναν 2 καταστήματα, αναλογεί το 1/3 της συνολικής ιδιοκτησίας (ισόγειο + 2 όροφοι) μέσω γονικών παροχών.

Για την ρύθμιση της αλλαγής χρήσης από κύρια σε κύρια (κατοικία σε κατάστημα), πάω με αναλυτικό. Θα πρέπει να δηλώσω και άλλη μία παράβαση για διαμερισμάτωση ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.