Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

θα ήθελα  να ρωτήσω το εξής : Για αυθαίρετους Η/χ που πάνε με αναλυτικό η Υδ που προκύπτει πως θα δηλωθεί στα φύλλα καταγραφής εφόσον δεν υπάρχει ΥΔΒΧ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλες οι αυθαιρεσίες υπολογίζονται αθροιστικά σε έναν αναλυτικό και από αυτόν προκύπτει ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων (μάλλον μία θα έχεις).

 

Οι κατηγορία (εφόσον δεν είσαι 1 ή 2) παίζει μεταξύ 4 ή 5 (αφού τα στέγαστρα μετρούν σε δόμηση, κάλυψη, ύψος). Όπως ορίζει ο νόμος σήμερα, για τον καθορισμό της κατηγορίας γίνεται έλεγχος όλου του κτιρίου.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Αρα ολα σε εναν αναλυτικο (τον οποιο φανταζομαι τον τυπωνω και καπου τον επισυναπτω), περιγραφη των αυθαιρεσιων αναλυτικα στην τεχνικη εκθεση (σωστα?) και στο φυλλο καταγραφης δε θα συμπληρωσω τετραγωνικα κλπ παρα μονο θα τσεκαρω την υπερβαση καλυψης (υπερβαση υψους δεν εχω) και τον αριθμο των λοιπων αιθαιρεσιων οπως προκυψει απο τον αναλυτικο...

οσο για την κατηγορια και εγω πιστευω 4 ειναι, μιας και ειναι κατασκευες του 1985

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

θα ήθελα  να ρωτήσω το εξής : Για αυθαίρετους Η/χ που πάνε με αναλυτικό η Υδ που προκύπτει πως θα δηλωθεί στα φύλλα καταγραφής εφόσον δεν υπάρχει ΥΔΒΧ?

Καταρχάς οι αυθαίρετοι η/χ που πάνε με αναλυτικό, είναι οι ΑΝΟΙΧΤΟΙ η/χ!!! Δεν καταλαβαίνω την ΥΔ που λες...

 

EDIT:

Εννοείται πως εάν λες για η/χ που ΕΚΛΕΙΣΕ, τότε ναι έχουμε ΥΔ και βέβαια είναι ΥΔ ΚΧ !!!

Edited by architect_duth
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To άνοιγμα έγινε 60cm μικρότερο, όχι μεγαλύτερο.

Με την αλλαγή έχουν αλλάξει η όψη της οικοδομής και η μελέτη θερμομόνωσης σίγουρα έτσι όπως το βλέπω με μια γρήγορη ματιά.

 

Όντως η βεβαίωση γράφει για δόμηση, κάλυψη, ύψος, οπότε λογικά μπορεί να δοθεί...

Θα ρωτήσω και στο ΤΕΕ να πάρω και μία ακόμη γνώμη!

 

Επίσης, σε περίπτωση που εγώ δώσω βεβαίωση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα και άλλος συνάδελφος τακτοποιήσει την (ίδια) αυθαιρεσία άλλου διαμερίσματος της οικοδομής δεν βγαίνω εγώ κάπου εκτεθειμένος, καθώς η αλλαγή έχει γίνει σε όλα τα διαμερίσματα της οικοδομής; Η αυτό αναιρείται λόγω της ημερομηνίας λήξης της βεβαίωσης μετά από 2 μήνες;

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω και στο ΤΕΕ να πάρω και μία ακόμη γνώμη!

 

Επίσης, σε περίπτωση που εγώ δώσω βεβαίωση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα και άλλος συνάδελφος τακτοποιήσει την (ίδια) αυθαιρεσία άλλου διαμερίσματος της οικοδομής δεν βγαίνω εγώ κάπου εκτεθειμένος, καθώς η αλλαγή έχει γίνει σε όλα τα διαμερίσματα της οικοδομής; Η αυτό αναιρείται λόγω της ημερομηνίας λήξης της βεβαίωσης μετά από 2 μήνες;

Σώθηκες από το ΤΕΕ... Αυτοί θα δώσουν τη βεβαίωση? ΧΕΣΤΗΚΑΝΕ!!!

 

On the record, θα σου πουν να το τακτοποιήσεις, γιατί έτσι τακτοποιείς μία αυθαιρεσία που υπάρχει ΚΑΙ το ΤΕΕ παίρνει 15€!

Off the record και εάν ο υπάλληλος στο ΤΕΕ "καταλαβαίνει", τότε θα σου πει ότι έπρεπε να δώσεις τη βεβαίωση "χθες".

 

Πραγματικά είναι θλιβερό...

Γ@μησέ τα είναι, όχι απλά "θλιβερά".

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε ακριβώς ότι, κάναμε και με τον 4014.... Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για όσα ακίνητα έχουν περάσει ήδη από ρύθμιση..

 

Έχεις δίκιο. Απλά, δεν έχει τύχει να βγάλω βεβαίωση για νόμιμο κτίριο και δεν έχω δει το κείμενο της βεβαίωσης σ' αυτή την περίπτωση. Συνεχίζει να αναφέρει (όπως και στον 4014) τα περί κάλυψης, δόμησης και ύψους;

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω το λεκτικό από μια πρόσφατη βεβαίωση του 4178 για κτίριο χωρίς αυθαιρεσίες :

 

Την xxxxxx, κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο xxxxxxx επί της οδού xxxxxxx  ιδιοκτησίας του/των xxxxxxx  και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:
1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας
2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια
3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο
4. Τίτλοι ιδιοκτησίας
5. Νομιμοποιητικά στοιχεία
6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι:
Στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή
κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, τηςκάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια

 

βεβαιώνω ότι:

 

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ), στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.

Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οι εξής αποκλίσεις:
Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)
Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).
Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές.

Ημερομηνία αυτοψίας: xxxxxxx

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.