Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

1. Πολύ κακώς έδωσες βεβαίωση για μεταβίβαση έχοντας κάνει επιλεκτική ρύθμιση!

2. Δεν τρέχει όμως και κάτι το ..."ιδιαίτερο" αφού μόνο μια ...περιτοίχιση δεν μπήκε!

3. Λύση α: Άσε τη δήλωση όπως είναι στον 4014. Με τη λήξη του α' εξαμήνου ισχύος του 4178 (μέσα στο οποίο θα έπρεπε να μεταφερθεί) ή έστω με τη λήξη του 4178 (δηλαδή, 6.2.2015 αν δεν δοθεί παράταση) θα έχει ....δυσάρεστες εξελίξεις ο ιδιοκτήτης (εννοείται ο προηγούμενος και αφού ενδιαμέσως έχει μεταβιβαστεί το ακίνητο, τότε θα τις ..."αποκτήσει" και ο νέος ιδιοκτήτης). Εσύ δεν έχεις καμία απολύτως ευθύνη γι' αυτό. Θα εκπέσει η δήλωση του νόμου, θα πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδος τα καταβληθέντα, θα υφίσταται "αυτοκαταγγελία", θα γίνει αυτοψία, θα επιβληθούν πρόστιμο και κάπου ....εκεί θα υπάρξουν και προβλήματα με το συμβόλαιο.

4. Λύση β: Μετέφερε τη δήλωση στον 4178 και ολοκλήρωσέ την όπως πρέπει με εξουσιοδότηση του αρχικού ιδιοκτήτη χωρίς ν' αναφερθεί πουθενά ο νέος. Προσθέτεις και την περιτοίχιση. Τα διάφορα κόστη τα αναλαμβάνει ο παλιός ιδιοκτήτης ....θέλει δεν θέλει. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν παραδίδει το 5σέλιδο της δήλωσης 4178 στον νέο ιδιοκτήτη και ποτέ!!!! Εκτός αν έρθει παρακαλώντας σε λίγα χρόνια για την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας και σου καταβάλλει την αμοιβή σου Χ 5 φορές μετρητά και προκαταβολικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Πολύ κακώς έδωσες βεβαίωση για μεταβίβαση έχοντας κάνει επιλεκτική ρύθμιση!στο 4014 ειχα την επιλογη αυτη

2. Δεν τρέχει όμως και κάτι το ..."ιδιαίτερο" αφού μόνο μια ...περιτοίχιση δεν μπήκε!θα μπορουσαν να υπηρχαν κ αλλα που δεν επηρεαζαν τη βεβαιωση δηλ υδ,υκ,υυ

3. Λύση α: Άσε τη δήλωση όπως είναι στον 4014. Με τη λήξη του α' εξαμήνου ισχύος του 4178 (μέσα στο οποίο θα έπρεπε να μεταφερθεί) ή έστω με τη λήξη του 4178 (δηλαδή, 6.2.2015 αν δεν δοθεί παράταση) θα έχει ....δυσάρεστες εξελίξεις ο ιδιοκτήτης (εννοείται ο προηγούμενος και αφού ενδιαμέσως έχει μεταβιβαστεί το ακίνητο, τότε θα τις ..."αποκτήσει" και ο νέος ιδιοκτήτης). Εσύ δεν έχεις καμία απολύτως ευθύνη γι' αυτό. Θα εκπέσει η δήλωση του νόμου, θα πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδος τα καταβληθέντα, θα υφίσταται "αυτοκαταγγελία", θα γίνει αυτοψία, θα επιβληθούν πρόστιμο και κάπου ....εκεί θα υπάρξουν και προβλήματα με το συμβόλαιο.θα  εχω ευθυνη οτι δηλωσα για την κατοχη των μελετων - δικαιολογητικων κλπκλπ      που δεν ανεβηκαν!!κ  θα ειμαι εκτεθειμενος ηθικα ισως κ νομικα στον πωλητη(αντε να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΜΠ@@@!     στις 2/9)

4. Λύση β: Μετέφερε τη δήλωση στον 4178 και ολοκλήρωσέ την όπως πρέπει με εξουσιοδότηση του αρχικού ιδιοκτήτη χωρίς ν' αναφερθεί πουθενά ο νέος. Προσθέτεις και την περιτοίχιση. Τα διάφορα κόστη τα αναλαμβάνει ο παλιός ιδιοκτήτης ....θέλει δεν θέλει. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν παραδίδει το 5σέλιδο της δήλωσης 4178 στον νέο ιδιοκτήτη και ποτέ!!!! Εκτός αν έρθει παρακαλώντας σε λίγα χρόνια για την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας και σου καταβάλλει την αμοιβή σου Χ 5 φορές μετρητά και προκαταβολικά!!!!κ παλι ισχυουν τα παραπανω καθως ο πωλητης ηταν ενταξει στις οικονομικες του υποχρεωσεις!!!!

αρα αναλαμβανω το κοστος μεταφορας στον 4178  <<τζαμπα>> οπως λεει η διαφημηση :???:  κ ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ :shock:

Βεβαια υπαρχει κ η ανηθικη πλευρα  :grin:  :grin:  :grin:

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νόμιμο να το κάνεις αυτό!!!!! Δεν μπορεί να το κάνει ο μηχανικός χωρίς την εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη!!!!! Θα μπλέξεις χειρότερα απ' ότι είσαι ...μπλεγμένος. Πρόσεχε.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρα αναλαμβανω το κοστος μεταφορας στον 4178  <<τζαμπα>> οπως λεει η διαφημηση :???:  κ ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ :shock:

Βεβαια υπαρχει κ η ανηθικη πλευρα  :grin:  :grin:  :grin:

 

Δεν ρωτάς το ΤΕΕ πως μπορείς να κατοχυρωθείς νομικά για να μην σε κυνηγάει ο ιδιοκτήτης μετά ? 

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας Ιασονα δεν νοιωθω ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΣ,διοτι εχω δηλωση οτι ο πωλητης δεν επιθυμουσε την τακτοποιηση της  περιτοιχισης κ το βασικωτερο  δεν εκλεισα εγω το συστημα στις  2/9

Αν την παρατησω κ καπου μετα χρονια μπλεξει η υποθεση η κ η μεταβιβαση (οχι εξαιτιας της περιτοιχισης)οπως λες σιγουρα δεν ειμαστε υπευθυνοι  ουτε εγω ,ουτε ο πωλητης που βασιστηκε στη βεβαιωση ,ουτε ομως κ ο αγοραστης ο οποιος κ αυτος βασιστηκε στη βεβαιωση.

ΕΙΜΑΙ ΔΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

(κανενας νεος ιδιοκτητης α)δεν θελει να καταλαβει!!ειδικα με την κριση,βασιζομενος στη βεβαιωση που εχει κ β)δεν υπογραφει κανεις δηλωση ,οτι τον ειδοποιησες για τις συνεπειες  )

 

 

Ποια ειναι τελικα η λυση??

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Εξώδικο στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ. Φαντάζει χοντρό αλλά ίσως είναι η μοναδική λύση. Οι νομικοί τι να λένε άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις και μια προσπάθεια να επικοινωνήσεις με το ΤΕΕ να τους εξηγήσεις μήπως και σε ανοίξουν την δήλωση και ρίξεις τα σχέδια μέσα. Λέω τώρα. Ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Προβαινω σε διαδικασια μερικης ανασυστασης ως προς την κατοψη του 3ου οροφου οικοδομης κατασκευης 1959

Πληρης απωλεια φακελου πλην των στελεχων αρχικης αδειας και προσθηκης

 

Εγκρινεται, εν πολλοις, η μερικη ανασυσταση ως προς την κατοψη, βασει εργολαβικου σχεδιου το οποιο δε δινει αυθαιρετες κατασκευες πλην αποθηκης στο δωμα που θα ρυθμιστει ως κατηγορια 3 με 4178/2013

 

Παρολα ταυτα, αρνειται η Πολεοδομια να μου εγκρινει ανασυσταση τομης για να βεβαιωσω και το εγκεκριμενο υψος (3,15 με παχος πλακας), το οποιο βασει ενδελεχους μελετης ΓΟΚ 55 και αντιστοιχων διαταγραμων ως προς τους τοτε τομεις και τα επιτρεπομενα υψομετρα και αριθμους οροφων βασει πλατους δρομου κλπ φαινεται να ειναι οκ.

 

Το μονο στοιχειο που εχω ειναι το υψος της αρχικης αδειας ημιυπογειου, ισογειου και 2 οροφων που ειναι 11μ, που μου δινει 3,10-3,15μ υψος οροφου, οσο μετρησα δηλαδη κι εγω.

Βρισκομαι στην προσθηκη ομως, οχι στην αρχικη (αρχικη και προσθηκη εχουν διαφορα 4 μηνων, η οικοδομη κατασκευαστηκε συνολικα, απλως τοτε σπαζανε την οικοδομη σε αρχικη και προσθηκη για φορολογικους σκοπους)

 

Θα ειχατε καποιον ενδοιασμο για τη χορηγηση βεβαιωσης νομιμοτητος (μετα τακτοποιησης αποθηκης ασφαλως) ελλειψει εγκεκριμενων στοιχειων υψων οροφων (και ολου του φακελου εν γενει) αλλα με την καταλληλη τεκμηριωση στην τεχνικη εκθεση?

Link to comment
Share on other sites

Εξώδικο στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ. Φαντάζει χοντρό αλλά ίσως είναι η μοναδική λύση. Οι νομικοί τι να λένε άραγε;

νομιζω οτι ειναι το πιο σωστο

Σκεψου οτι εχω 3-4 περιπτωσεις κ οι αγοραστες ειναι ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ  ,καταλαβες τωρα!!

κ ποιος πληρωνει δικηγορους?

μας εχουν π@@@@ κ δεν το καταλαβαμε στη προσπαθεια μας να επιζησουμε προσωρινα.

Δεν αντιδρουμε συλλογικα κ θα τα βρουμε μπροστα μας!!!!!

αισχος

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για 4178:  Στην συνολικη επιφανεια αυθαιρετου μπορουν να αφαιρεθουν οι περιμετρικοι τοιχοι, εφοσον η νομιμοτητα τους εξασφαλιζεται απο την οικοδομικη αδεια? 

(Δ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων 4014)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.