Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Πιστεύω πως είναι όλο αυθαίρετο γιατί σύμφωνα με τις διευκρινήσεις του παραρτήματος Α λέει  ‘ αντί λυόμενο κτίσμα  με βάση την οικοδομική άδεια διαπιστώθηκε η ύπαρξη κτίσματος με συμβατική κατασκευή’ δεν ισχύει η άδεια. Αφού τα στατικά δεν έγιναν όπως η άδεια είναι αυθαίρετο όλο είναι η γνώμη μου . Μπορείς να πληρώσεις παράβολο και να βγάλεις μια άδεια νομιμοποίησης του υπάρχοντος και μαζί και επέκταση της . 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν σου προσκομιστούν νομιμοποιητικά έγγραφα για το αυθαίρετο, τότε μπορείς να δώσεις τη βεβαίωση, αφού πρώτα όμως ελέγξεις ότι έχει γίνει σωστά η τακτοποίηση. Αυτό τι σημαίνει??? .... Θα τα βρούμε μπροστά μας!!!

Όπου ελεγχος σημαίνει ελεγχος των εμβαδών και όχι του υπολογισμού του προστίμου
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα εκτιμούσα την γνώμη σας για το εξής:

Καλούμαι να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση ενός ισογείου καταστήματος (καφενείο) που έχει προκύψει  από συνένωση 3 επιμέρους καταστημάτων βάσει ΟΑ που εκδόθηκε το 2005.Κατά την αυτοψία που διενέργησα διαπίστωσα ότι:

1)Το WC έχει κατασκευασθεί σε διαφορετική θέση από την προβλεπόμενη στην ΟΑ

2)Το ένα εκ των τριών καταστημάτων, η στάθμη δαπέδου του οποίου στην άδεια ορίζεται -40εκ. σε σχέση με τα άλλα δύο, έχει κατά το μεγαλύτερο μέρος του υπερυψωθεί ώστε να γίνει συνεπίπεδο με τα υπόλοιπα τμήματα.

Άλλες αυθαιρεσίες ως προς δόμηση, κάλυψη και ύψος δεν υφίστανται.

Μπορώ να δώσω την βεβαίωση και αν όχι πως θα αντιμετωπίσω τις δύο αυτές διαφορές ως προς την εγκεκριμένη ΟΑ;

Θεωρώ ότι η διαφορετική θέση του WC αφορά εσωτερική διαρρύθμιση οπότε δεν χρειάζεται να δηλωθεί ως παράβαση (εφόσον υπήρχε στην ΟΑ ως εγκατάσταση). Η υπερύψωση του δαπέδου θα πάει με αναλυτικό και σε ποιά κατηγορία, 3 ή 4;  

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος 4 αναφέρει: "Επίσης δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση αυθαιρέτου υπογείου ή υπέρβασης του ύψους νομίμου υπογείου". Αφού δεν εφαρμόζεται συντελεστής δεν υπάρχει πρόστιμο.

Αυτό σημαίνει ότι δίνουμε βεβαίωση σε υπόγειο χώρο που έχει κατασκευαστεί με μεγαλύτερο ύψος από το προβλεπόμενο στην οικοδομική άδεια (χωρίς άλλη παράβαση); 

Link to comment
Share on other sites

Η υπερυψωδη δημιουργεί υπερβαση δομησης,κακυψης, ύψους;

Όχι η υπερύψωση έχει πραγματοποιηθεί εντός του νόμιμου περιγράμματος  και όχι για να δημιουργηθεί νέος χώρος. Απλά έγινε για να μην υπάρχει ανισοσταθμία δαπέδου (2 σκαλοπατιών) στην ενιαία επιφάνεια του καταστήματος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι!!

 

Είμαι νέα μηχανικός και μου έχει τύχει η εξής περίπτωση: να εκδώσω βεβαίωση με μοναδικό στοιχείο ακινήτου τα τ.μ. του εμβαδού του από το Ε9 και το λογαριασμό της ΔΕΗ. Έχω πάρει όρους δόμησης και στέλεχος άδειας από πολεοδομία, και με τη δική μου αυτοψία η επιφάνεια είναι μέσα στις προβλεπόμενες αποκλίσεις. Ο υπόλοιπος φάκελος με τα σχέδια έχει χαθεί. Χρησιμοποιώντας αυτά τα στοιχεία είμαι καλυμένη??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!! 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είσαι ΚΑΘΟΛΟΥ καλυμμένη!!! Θα πρέπει είτε να ψάξεις μέσω συμβολαιογράφων για κάποιο σχέδιο, είτε να πας για ανασύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.