Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εξ΄αδιαιρετου οικόπεδο υπάρχει κατοικία και η συμβολαιογράφος μου ζητάει βεβαίωση. Μόνο την κατοικία που βρίσκεται στο οικόπεδο του πελάτη μου ελέγχω ή πρέπει να ελεγξω και την κατοικλια του άλλου εξ΄αδιαιρέτου τμήματος του οικοπέδου? Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που αναφέρει τι ποσοστό επι του οικοπέδου αντιστοιχεί σε κάθε ιδιοκτήτη επι του συνολικού οικοπέδου και στην σύσταση αυτή αναφέρεται αναλυτικά και τι κατοικία (δηλαδή αναφέρει 4κουζινα-χωλ-λουτρο-υποδωματια) αντιστοιχεί σε κάθε οικόπεδο. H σύσταση έγινε πριν βγουν οι άδειες για τις δυο κατοικιες

Συγνώμη αλλά κακώς συνάδελφε αναφέρεις οικόπεδο του πελάτη

Το οικόπεδο ήταν και είναι εξ αδιαιρέτου

Εφ' όσον όμως υπάρχει σύσταση οριζόντιας προ πάσης ανεγέρσεως

(αυτό πρέπει να συμπεριέχεται στον τίτλο του συμβολαίου σου που έχεις δει)

 αυτό σημαίνει ότι πριν να κτίσουν συμφώνησαν

1. ποιά οικοδομή (δηλ πόσα τ.μ -διαστάσεις σχήμα-θα έχει αυτή)

2.που ακριβώς θα κτιστεί (θέση στο όλο οικόπεδο) και

3. ποια οικοδομή θα ανήκει στον καθένα τους  (δηλ ιδιοκτήτη)

 

Η μη τήρηση αυτής της "συμφωνίας κυρίων" είτε στα τ.μ είτε στο σχήμα είτε στη θέση

σημαίνει ότι "ξεφεύγει"  (από τα περιγραφόμενα παραπάνω) τραβηγμένο μεν

αλλά θεωρείται ότι ανήκει εξ' αδιαιρέτου σε όλους και πρέπει να τακτοποιηθεί με τροπ/ση της παλιάς Σ.Ο

με συναποδοχή όλων των συν/τών

 

Τώρα αν έχεις και αυθαιρεσίες μάλλον θα πρέπει να κάνεις προσύμφωνο τροπ/σης σ.ο (δες το άρθρο 5)

και μετά ο πελάτης σου να τις δηλώσει στο Ν 4178 

 

Υ,γ Faethon

γιατί δεν μου δείχνει τα μηνύματα που μεσολαβούν στο διάστημα που συντάσσω μια απάντηση;; 

Ποιό κουμπί να πατήσω;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ,

σωστα μεν τα παραπανω

 

αλλά  εδω προκειται για οικοπεδο...αρα δεν εχει εφαρμογη το αρθρο 5, που αφορά "εκτος σχεδιου"

 

επισης, μαλλον εχει ηδη γινει συσταση καθετης...και εχει ηδη διανεμηθει το δικαιωμα δομησης σε δυο "τμηματα"    [τονιζω τα εισαγωγικα...]

 

γι αυτο και ο 1975 μιλαει -εστω κατα μη ορθη νομικα και πολεοδομικα εκφραση...- για "οικοπεδο του πελατη",

  αλλά ορθα το  αναφερει σαν "εξ αδιαιρετου"....

 

επομενως καθε ενας τακτοποιει απο μονος του...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αυτό ειναι που έχω πρόβλημα. τα συμβόλαια που έχω στα χέρια μου αναφέρουν πράξη σύστασης οριζοντιων ιδιοκτησιών και περιγράφουν ολόκληρο το οικόπεδο και τα ποσοστά των επιμέρους οικοπέδων (δηλαδή 60% το ένα τμήμα και 40% το άλλο τμήμα) και αναφέρουν ότι σε κάθε οικόπεδο αντιστοιχεί κατοικία για το ένα 4 δωματίων και για το άλλο 6 δωματίων που θα χτίσει ο καθένας με δικά του έξοδα και θα μπορει να χτίσει ο καθένας και όροφο κ.α .

Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε βεβασιωση για την μια κατοικια, αλλά δεν ξέρω εαν ειναι σωστό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση off topic

 

για βεβαιωση ΚΥΕ (παλιο καφενειο  προ του 70 που αλλαζει ιδιοκτητη ,σε κτιριο προ 55)  

1.τη βεβαιωση την δινει ο μηχανικος η η ΥΔΟΜ?

2.απαιτειται να κρατησω καποια δικαιολογητικα παλαιοτητας στο αρχειο μου?

3.για την χορηγηση πρεπει να εξετασω wc  η ραμπα για ΑΜΕΑ(απαιτειται)? το εμβαδο συνολο ειναι 52τμ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ,

σωστα μεν τα παραπανω

 

αλλά  εδω προκειται για οικοπεδο...αρα δεν εχει εφαρμογη το αρθρο 5, που αφορά "εκτος σχεδιου"

 

επισης, μαλλον εχει ηδη γινει συσταση καθετης...και εχει ηδη διανεμηθει το δικαιωμα δομησης σε δυο "τμηματα"    [τονιζω τα εισαγωγικα...]

 

γι αυτο και ο 1975 μιλαει -εστω κατα μη ορθη νομικα και πολεοδομικα εκφραση...- για "οικοπεδο του πελατη",

  αλλά ορθα το  αναφερει σαν "εξ αδιαιρετου"....

 

επομενως καθε ενας τακτοποιει απο μονος του...

Δημήτρη καλησπέρα

αλλά το άρθρο 5 

εφαρμόζεται παντού και όχι υποχρεωτικά ΜΟΝΟ στα εκτός σχεδίου

Άρθρο 5

Ρυθμίσεις του ν.δ. 1024/1971 (Α΄ 232)

1. Οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/1971 (Α΄ 232) εφαρμόζονται και επί γηπέδων, κειμένων εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών

Link to comment
Share on other sites

1975, έχω την εντύπωση πως παλιά τις ονόμαζαν οριζόντιες (δεν ξέρω τον λόγο) αλλά ήταν κάθετες στην ουσία...Του πότε είναι το συμβόλαιο;

 

ΚΑΝΑ το άρθρο 5 επεκτείνει την παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/1971 (Α΄ 232) και στα εκτός σχεδίου.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι

 

ο τιτλος του συμβολαιου -πρεπει να -  λεει

κατα τις διαταξεις του 3741/29 και του νδ 1024 /71.../

αναφέρει κατά τις διατάξεις του 3741/29. το νδ 1024/71 δεν το αναφέρει γιατι τα συμβόλαια ειναι του 61. Δηλαδή είναι κάθετη σύσταση?

 

και κάτι άλλο παραπάνω που αναφέρεις 11/δ/ii  αναφέρεσαι στον 4178? γιατί μονο στο άρθρο 3 νομιζω αναφέρει για τις βεβαιώσεις

Link to comment
Share on other sites

το νδ 1024/71 ρητα οριζει οτι ισχυουν οι ηδη  συσταθεισες καθετες  που δεν εχουν  ακυρωθει.

 

και αφου διενειμαν το δικαιωμα δομησης σε δυο "τμηματα" εχεις και καθετη

 

φαεθων

ετσι ειναι...προκειται για εφαρμογη του νδ 1024/71 στα εκτος σχεδιου

 

ΚΑΝΑ

για τα εντος σχεδιου   [και εφοσον  δ ε ν   εχει γινει  συσταση ΟΙ]  ο 4178 εχει προβλεψη στο αρθρο 11 /δ/iv

 

Αν εχει γινει συσταση ΟΙ, παμε με το 11/δ/i, ή   ii, ή   iii

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.