Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα εντελώς τυπικό θέμα... Τι τίτλο βάζετε σε μια δήλωση που αφορά ΜΟΝΟ σε βεβαίωση για μεταβίβαση; Για παράδειγμα: ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΟΡΟΦΟΥ (Β-2) ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ 100,00τμ ΣΕ ΤΡΙΩΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ σας φαίνεται σωστό ή υπερβολικό; Επίσης, αν η καθαρή επιφάνεια του διαμερίσματος είναι 90τμ και έχει 10τμ Η/Χ που έχει ρυθμιστεί με τον 3843 θα έπρεπε να γράφει ο τίτλος 90τμ; Εχω μια περίπτωση που η συμβολαιογράφος μου κάνει λίγο την δύσκολη (περίεργο)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή το συμπέρασμα είναι ότι ελέγχω την μια ιδιοκτησία? και έχει δίκο η συμβολαιογράφος που ζητάει βεβαίωση μόνο για την μια ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

Οκ letom, σωστο το σκεπτικο σου.

Απλα μου ζητανε να κανω κατι και περα απο το ποιος εχει την ευθυνη, αναρωτιεμαι αν αυτο το κατι ειναι σωστο ή οχι.

 

Αλλαζει χερια ενα "πραγμα" και αντι να μου ζητησουν να ελεγξω αν αυτο το "πραγμα" (=παρακολουθημα) εχει αυθαιρεσιες ή οχι, μου ζητανε να δωσω βεβαιωση οτι δεν εχει αυθαιρεσιες το διαμερισμα στο οποιο θα παει να "κολλησει"........

Σου ακουγεται σωστο εσενα αυτο?   Γιατι ουσιαστικα αυτο μου λενε οταν λενε οτι πρεπει να δωσω βεβαιωση ΜΟΝΟ για το διαμερισμα του ΑΓΟΡΑΣΤΗ.........

Δίκιο έχεις, ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί ζητάει βεβαίωση για το άλλο διαμέρισμα αλλά τι να κάνουμε? Πάμε αναγκαστικά πάσο αφού -υποτίθεται- αυτός ξέρει καλύτερα την δουλειά του. Αν εκείνου του κάνει η βεβαίωση, εμάς μας περισσεύει!

 

ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΟΡΟΦΟΥ (Β-2)

 

εκει θα σταματουσα

Συμφωνώ απόλυτα, το ίδιο κάνω κι εγώ. Βάζω στον τίτλο το όνομα της οριζόντιας ιδιοκτησίας. Από τη στιγμή που βεβαιώνω ότι δεν υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης, ύψους κλπ δεν έχει νόημα να μπει στο τίτλο ούτε η επιφάνεια της ιδιοκτησίας, ούτε το πόσα είναι καθαρά και πόσα τακτοποιημένα, ούτε πόσους ορόφους έχει το κτήριο κλπ.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

το νδ 1024/71 ρητα οριζει οτι ισχυουν οι ηδη  συσταθεισες καθετες  που δεν εχουν  ακυρωθει.

 

και αφου διενειμαν το δικαιωμα δομησης σε δυο "τμηματα" εχεις και καθετη

 

φαεθων

ετσι ειναι...προκειται για εφαρμογη του νδ 1024/71 στα εκτος σχεδιου

 

ΚΑΝΑ

για τα εντος σχεδιου   [και εφοσον  δ ε ν   εχει γινει  συσταση ΟΙ]  ο 4178 εχει προβλεψη στο αρθρο 11 /δ/iv

 

Αν εχει γινει συσταση ΟΙ, παμε με το 11/δ/i, ή   ii, ή   iii

Γενικά δεν έχω δώσει σημασία στις συστάσεις γιατί δεν τις "βρήκα μπροστά μου"

Προς φαεθων

ετσι ειναι...προκειται για  εφαρμογη του νδ 1024/71 KAI στα εκτος σχεδιου 

 

Δημήτρη

Προκειμένου να βοηθήσουμε τον συνάδελφο @1975 πρέπει πρώτα να αποσαφηνίσουμε με νομικούς όρους αν πρόκειται περί οριζοντίου ή περί καθέτου

συμφωνείς ή όχι ότι

η περίπτωση του συναδέλφου ,(όπως την περιγράφει  ο ίδιος) πηγαίνει  σύμφωνα με  αυτό του άρθρου 11

δ) ο συνιδιοκτήτης:

i) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων χώρων ακινήτου,(εν προκειμένου οικοπέδου) στο οποίο έχει συσταθεί οριζόντιος ή κάθετος ιδιοκτησία μετά από απόφαση της πλειοψηφίας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κανονισμό της οροφοκτησίας, άλλως με απλή πλειοψηφία.

Τώρα θα μου πεις!!

 Και  όταν είναι 2 οι συν/τες με ποσοστά 50-50%

πως διάολο αποκτάς την πολυπόθητη πλειοψηφία;;

Link to comment
Share on other sites

KANA αυτό που περιγράφεις ισχύει σε περιπτώσεις που η αυθαίρετη κατασκευή έχει γίνει σε Κ/Χ. Εγώ κατάλαβα πως έγινε στην Οριζόντια/Κάθετη που περιγράφει το συμβόλαιο...

Link to comment
Share on other sites

1975, έχω την εντύπωση πως παλιά τις ονόμαζαν οριζόντιες (δεν ξέρω τον λόγο) αλλά ήταν κάθετες στην ουσία...Του πότε είναι το συμβόλαιο;

 

ΚΑΝΑ το άρθρο 5 επεκτείνει την παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/1971 (Α΄ 232) και στα εκτός σχεδίου.....

 

Ακριβώς αυτό.

 

Η κάθετη θεσπίστηκε περίπου το 1971 νομίζω, όπως πολύ σωστά λέει κάπου ο Δημήτρης.

Ως τότε και λίγο μετά είχε διάφορες ονομασίες όπως για παράδειγμα "σύσταση οριζοντίου κατ' έκταση"

 

Μου έχει τύχει περίπτωση συμβολαίου του 1975 (ημερομηνία είναι όχι το μέλος του φόρουμ 8-) ) όπου έχει σπάσει σε δύο "τμήματα" και έχει αφεθεί και κοινόχρηστη δίοδο γιατί το ένα "τμήμα" ήτανε τυφλό.

 

Βέβαια εκεί ο ένας έχτισε πάνω στη δίοδο και στο τμήμα του άλλου, οπότε πάει μακρυά η βαλίτσα, αλλά τες πάντων στα συμβόλαια καθορίζονταν

επ' ακριβώς τα τμήματα του καθενός και μάλιστα είχε πρόβλεψει ότι ο ένας έπαιρνε ΟΑ για τα πολεοδομικά μεγέθη του με αυτόματη συναίνεση από οτν άλλο.

 

Αλλά όπως προ είπα, ο ένας αστόχησε στο σημείο που πήγε να χτίσει και πάτησε ¨λιγουλάκι" ολοκληρωτικά πάνω στον άλλο...

  :mrgreen: :mrgreen:

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ,

 

το  11/δ/i  το χρησιμοποιουμε σε εντος σχεδιου...οταν εχει γινει συσταση ΟΙ

και  εφοσον  υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες στον "κοινοχρηστο χωρο" [πχ  μια αποθηκη  ή ενα σκεπαστρο σε ΘΣΑ, στον ακαλυπτο,  που με βαση την συσταση της ΟΙ ειναι κοινοχρηστος.]

Εδω,  απαιτειται το 50+1%...

[αν ειναι δυο ιδιοκτητες με 50% ο καθε ενας...την λυση θα την δοσει το δικαστηριο...]

 

Επίσης, με βαση τις επομενες παραγραφους του 11/δ,   οταν εχει συσταθει ΟΙ, και  εχουν γινει αυθαιρεσιες εντος της διηρημενης ιδιοκτησιας ή εντος του "τμηματος" της καθετης που εχει καθε ενας...

 

εκει δεν απαιτειται συναινεση..

 

και, ως προς το ερωτημα του 1975,

απο όσα ανεφερε....

οι ιδιοκτητες απο το  ετος  1962 διενειμαν το δικαιωμα δομησης,  ο μεν α' σε ενα τμημα...με ποσοστο 60% εξ  αδιαιρετου  στο οικοπεδο  και δομησης επισης 60%

και ο αλλος στο υπολοιπο με δικαιωμα 40%

 

επομενως καθε ενας τακτοποιει τα του "οικου"  του...μονος του...

 

τις καλημερες μου

 

υγ

οσο εγραφα...απαντησε ο -γρηγορος-  θοδορης

και πολυ σωστα...

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM, συμφωνώ σε όλα αλλά γιατί αναφέρεις τα άρθρα που αφορούν τακτοποιήσεις (11/δ/i) εν σχέσει με την βεβαίωση (3);

Link to comment
Share on other sites

Χτες είδα μιά μονοκατοικία γιά γονική . Αλλαγές στις διαστάσεις δεν είχε . Ενα κούφωμα είχε αλλάξει σχήμα , αλλά ίσως να μην υπερβαίνει το 10 % . Ενα υπόστεγο γιά το αμάξι και ένα bbq στο κήπο μόνο του . Είχε και στο υπόγειο εσωτερικές αλλαγές στους χώρους των εγκαταστάσεων , αλλά δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης και μιά αποθήκη είχε γίνει υπνοδωμάτιο σε συνέχεια νομίμου χώρου . 

 

Δηλαδή γενικά με ένα 500άρικο θα πρέπει να καθαρίσει σαν κατηγορία γ και να μην ασχοληθώ με το υπόγειο , αφού άλλωστε αυτά που έχει αλλάξει μπορεί να γίνουν οποτεδήποτε .

 

Η γνώμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.