Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ιάσονα, πολύ μου αρέσουν οι όροι του συμφωνητικού σου ... +1

 

Ερώτηση,

ίσως επανάληψη από προηγούμενα post, αλλά νομίζω δεν έχει ακόμη ξεκαθαριστεί :

 

Παραίτηση δικαιώματος επικαρπίας θέλει βεβαίωση ; Αν ναι ποιός μπαίνει στους ιδιοκτήτες και πως ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην πολυκατοικία που φαίνεται στο σχήμα έχει γίνει επέκταση τμήματος προς τον πίσω ακάλυπτο 40εκ. όπως φαίνεται στο σχήμα. Χρειάζεται να δώσω βεβαίωση για ένα από τα διαμερίσματα και δεν ξέρω αν θα την δώσω ή μήπως χρειάζεται να γίνει ρύθμιση με 4178 κάτι που δεν βρίσκει και πολύ σύμφωνο τον ιδιοκτήτη ο οποίος έχει οικονομικό πρόβλημα και επίσης κάνει γονική παροχή και όχι πώληση ! 

 

Η επιτρεπόμενη υπέρβαση βάσει του κειμένου της βεβαίωσης είναι 1,02 * 8,00 = 8,16 + σοβάς = 8,22 εκ και εγώ έχω 8,40..

 

Τι λέτε ?

Στη περίπτωση αποδοχής κληρονομιάς δεν θα χρειαζόταν βεβαίωση. Η γονική παροχή δημιουργεί εμπράγματο δικαίωμα στο ακίνητο.

Βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση δεν μπορείς να δώσεις στη περίπτωση αυτή. Είναι εκτός ανοχής.

Η διάσταση των 8 μ. αφορά στο διαμέρισμα ή περιλαμβάνει και δεύτερο ενδεχομένως διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Η γον. παροχή θέλει βεβαίωση νομίζω....! Αφού είναι σύσταση εμπράγματος δικαιώματος. Την ζήτησε συμβολαιογράφος εξάλλου...

 

Του διαμερίσματος που με ενδιαφέρει είναι η βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο λέμε. Απαιτείται βεβαίωση.

Αν τα 8 μ. είναι η εγκεκριμένη διάσταση του διαμερίσματος , η αυθαίρετη προέκταση απαιτεί τακτοποίηση πριν τη χορήγηση βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Η επιτρεπόμενη υπέρβαση βάσει του κειμένου της βεβαίωσης είναι 1,02 * 8,00 = 8,16 + σοβάς = 8,22 εκ και εγώ έχω 8,40..

Φοβάμαι ότι πίσω από εσένα περιμένουν στη σειρά συνάδερφοι με την βεβαίωση στο χέρι για τα 18cm υπέρβασης :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και ο δολοφόνος το οικονομικό του ισοζύγιο κοιτάζει.

Η υπέρβαση δόμησης είναι έγκλημα εναντίον του υπόλοιπου κοινωνικού συνόλου και του περιβαλλοντος.

 

Καταρχας για να μην παρεξηγηθω, δεν τους υποστηριζω στην επιλογη τους. Απλως αναλυω περιληπτικα τον τροπο σκεψης επειδη ο ορος απατεωνας ειναι βαρυς. Εχει πολυ ζουμι η ιστορια κι αν καθομουν να σου πω λεπτομερειες θα καταλαβαινες. Ειναι απο αυτες τις απιστευτες ιστοριες του αθανατου ελληνικου δημοσιου που το λαθος ξεκιναει απο το κρατος και συνεχιζεται ολοκληρη η υποθεση σε λανθασμενη βαση....τρεχα γυρευε.

 

Η βεβαίωση αυτή δεν είναι βεβαίωσης μεταβίβασης αλλά το 5/φυλλο 

α) τη βεβαίωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος και εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου,

 

Σ'ευχαριστω για την διευκρινηση.

 

Εφόσον όμως πρόκειται ΣΙΓΟΥΡΑ να περάσεις από ΥΔΟΜ, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ θα σου βγει το πρόβλημα στην επιφάνεια, είτε γιατί θα κάνουν αυτοψία, είτε γιατί στα σχέδια που θα τους παραδόσεις θα φαίνονται τα αυθαίρετα.

 

Ή όλα ή τίποτα!!

 

Μα εν μερει και γω αυτο θελω. Να βγει δηλαδη το θεμα στην επιφανεια μηπως και επιτελους λυθει με το σωστο τροπο.

Γιατι τοσο καιρο προσπαθω να τους εξηγησω οτι λειτουργω προσπαθωντας να τους προστατεψω απο κακοτοπιες οχι μονο βραχυπροθεσμα αλλα και μακροπροθεσμα αλλα δεν μπορουμε να βγαλουμε συνεννοηση γιατι νομικα μιλωντας εχουν πατηματα...για την επιλεκτικη τακτοποιηση (οπως εγραψα στον απο πανω η περιπτωση ειναι ιδιομορφη σε βαθμο που σε καποιο δικαστηριο πιθανολογω οτι μπορει και να δικαιωθουν). Το θεμα ειναι να μην φτασουν εκει...

 

Ενα θα σου πω.....μην κάνεις καμιά βλακεία και προχωρήσεις!!! Στην πρώτη στραβή , εσένα θα καταδείξει ο ιδιοκτήτης σαν υπεύθυνο οτι και καλά ήρθε για ρύθμιση και που ξέρει ο καυμένος αν ο μηχανικός τα δήλωσε όλα.... "εγω του είπα να τα κάνει όλα νόμιμα,αλλά αυτός....."

 

Η μόνη περίπτωση που ίσως θα δεχόμουν θα ηταν αμοιβή Χ 10 και Υ/Δ με γνήσιο υπογραφής οτι εις γνώση τους και με δική τους πρωτοβουλία , προχωράνε σε ρύθμιση των συγκεκριμένων αυθαίρετων κατασκευών.

 

Αμοιβη χ 10 σιγουρα ΔΕΝ παιζει αλλα τα περι Υ/Δ τα εχουμε ηδη συμφωνησει. Και μαλιστα τους φαινεται και πολυ λογικο.

 

Επίσης εσυ στην Τ.Ε. και στα σχέδια θα εμφανίσεις και τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες που υφίστανται με σαφή αναφορά οτι δεν περιλαμβάνονται στη ρύθμιση.

 

Στην Τ.Ε. αναφερω οτι καταγραφω μονο τα αυθαιρετα που μου υποδειχθηκαν κατ' εντολη χωρις να δινω κανενος ειδους βεβαιωση για το υπολοιπο της εγκαταστασης. Στα σχεδια επειδη προκειται περι εγκαταστασης σε διασπορα, εχω κατοψεις & τομες μονο των αυθαιρετων κτιριων ΑΛΛΑ στο τοπογραφικο φαινονται ολα. Δεν υποδεικνυονται αλλα φαινονται. Κοινως επειδη δεν ηθελα να δωσω κανενα ψευδες σχεδιο ή στοιχειο, στο τοπογραφικο τοποθετησα ολα τα κτιρια ΚΑΙ στην πραγματικη τους θεση αλλα ΚΑΙ στις πραγματικες τους διαστασεις.

 

Σκέψου το εξης: Απο τη στιγμή που έχει έκθεση αυτοψίας, υπάρχει και καταγγελία. Αν μετά την εν μέρει ρύθμιση, επανέλθει ο καταγγέλων με νεα καταγγελία και νεα έκθεση αυτοψίας ποιός θα είναι υπόλογος?

 

Αλλη ανωμαλια αυτο. Η εκθεση αυτοψιας περιοριζεται στη μιση εγκατασταση....οπως φυσικα και η δηλωση που καταθετουμε. Τα υπολοιπα δεν τα ειδε???? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσες φορές μου λέγανε  να μη τα ..βάλω όλα 

τους έλεγα 

 

Μα όταν θα χρειαστεί να  ρυθμίσεις και τα υπόλοιπα  θα χρειαστεί

1. να πληρώσεις ξανά αμοιβή μηχανικού δηλ άλλα 1200-1500 (ντούκου) και

2. επί πλέον άλλο  (δεύτερο)  παράβολο των 500-1000 κλπ (και αυτό ντούκου)

πράγμα που δεν σε συμφέρει....

γιατί και παραπάνω είναι και ντούκου για τον ίδιο

 

 

Πέραν του ότι δεν τους  έλεγα ψέματα και στο ένα και στο άλλο

όλοι πείθονταν και εγώ είχα ήσυχο το κεφαλάκι μου.. 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οταν μιλας για προστιμα εκατονταδων χιλιαδων ευρω ο αλλος δεν καταλαβαινει ουτε ουτε απο παραβολα ουτε απο τιποτα. Ειδικα οταν στη μια περιπτωση επιβιωνει και στην αλλη πεθαινει. Οταν παλευει για να επιβιωσει, δεν νιωθει απο σωστο και λαθος. Το λαθος το δικο μου ειναι οτι μπλεχτηκα. Αλλα θα τη βγαλω την ακρη μου στο τελος. Αυτος βεβαια θα με βριζει οτι και να γινει αλλα εγω θα τη βγαλω την ακρη και θα κοιμαμαι και ησυχος τα βραδια....πραγμα το οποιο δεν συμβαινει σημερα... :shock:

Εχω παραιτηθει και απο αλλη αντιστοιχη δουλεια στο παρελθον οταν αντιλήφθηκα οτι μου κρυβανε επιμελως στεγη με ανοιχτο χωρο απο κατω 800τ.μ.!!! Αλλα εκει ειχα να κανω οντως με "περιεργους".

Την καταντια μου μεσα, με τι φτασαμε να ασχολουμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.