Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Αν τροπ/θεί μόνο για τις 2 αυτοτελείς

τότε θες 2 βεβαιώσεις για τα 2 διαμ με τα παρακολουθήματά τους

υπάρχει και αυτό

Άρθρο 25
Ενέργειες αρμοδίων υπηρεσιών
1. Οι αυθαίρετες κατασκευές σε κτίσματα με οικοδομική άδεια κρίνονται αυτοτελώς και δεν επηρεάζουν, για κάθε συνέπεια, όπως η σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας και η δυνατότητα μεταβίβασης, τα νόμιμα τμήματα αυτών που λειτουργικά δεν τελούν σε σχέση με την αυθαίρετη κατασκευή.(σ.σ άγνωστο αν εννοεί τα παρακολουθήματα; ;)

 

υ.γ

Όσο για το  τι "δουλεία"   έχει αυτό περί δυνατότητας μεταβίβασης μέσα στις ενέργειες αρμόδιων υπηρεσιών

τι να  πρωτοπούμε   μέσα στα τόσα κακογραμμένα αυτού του Ν!! 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας κανω την ερωτηση αυτη γιατι, ενω εγω περιμενα να μου ζητησει ο συμβολαιογραφος βεβαιωση για το διαμερισμα του ΠΩΛΗΤΗ (στο οποιο ανηκε και το παρακολουθημα), μου ζητηθηκε βεβαιωση για το διαμερισμα του ΑΓΟΡΑΣΤΗ (στο οποιο θα ανηκει πλεον το παρακολουθημα).

Σας φαινεται λογικο?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κάνεις τροποποίηση της σύστασης, θέλεις βεβαιώσεις για όσα τροποποιεί η σύσταση.

Αλλά ο συμβολαιογράφος είναι αυτός που ζητάει την βεβαίωση οπότε στην θέση σου θα έκανα ότι μου ζητούσε.

Έτσι και αλλιώς δική του είναι η ευθύνη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απολύτως βέβαιος ότι, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο......

Link to comment
Share on other sites

Η τροποποιηση που θα κανουν στην συσταση θα αφαιρεσει την αποκλειστικη χρηση (δουλεια νομιζω λεγεται στα νομικα) απο το ενα διαμερισμα και θα την δωσει στο αλλο.

Διχως να εχω σχεση με συμβαιολογραφους, δικηγορους κλπ., εγω θα περιμενα να μου ζητηθει βεβαιωση για την ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ/ΔΟΥΛΕΙΑ/ΧΡΗΣΗ, οπως τελοσπαντω λεγεται που θα μεταβιβασθει.

Αρα το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να ελεγξω αν ειναι οκ το παρακολουθημα (η θεση παρκιγνκ). 

Επιπλεον η λογικη μου λεει οτι θα επρεπε να ελεγξω και τα 2 διαμερισματα.

 

Ο συμβολαιογραφος ομως μου ζητησε βεβαιωση για το διαμερισμα του αγοραστη!  Δεν ειναι περιεργο?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ένταξει έλεος με τους Συμβολαιογράφους... Έχω βαρεθεί να μας θεωρουν τα π^%&%α τους...

 

Εμένα δεν του άρεσε η τεχνική μου έκθεση(σε κλεισμένη δήλωση) και μου έστειλε μια δικιά του για να γράψω στο σύστημα του 4178/2013.

 

Είπα στο πελάτη ότι θέλω άλλα 300 ευρώ και βολεύτηκε με την υπάρχουσα ο κύριος!

Link to comment
Share on other sites

μα για να κάνεις τροπ/ση της Ο.Σ (έστω μόνο με τη συμμετοχή  των ιδιοκτητών των 2 Οριζ)

θα πρέπει αυτές να είναι νόμιμες

 

άρα θα έπρεπε να ζητηθεί βεβαίωση και για τις 2 αυτ/λείς 

(δεν αποκλείω να στο ζητήσει εκ των υστέρων και πρίν την σύσταση)

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση προηγείται της συμβολαιογραφικής πράξης, και ως ιδιοκτήτης δηλώνεται ο κάτοχος του ακινήτου πριν την πράξη.

Να επιμείνετε σε αυτό.

Οι συμβολαιογράφοι (όπως και μεις) έχουν χάσει την μπάλα. 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω κανενα προβλημα με τους συμβολαιογραφους, απλα το συγκεκριμενο θεμα δεν το γνωριζω καθολου και με την ευκαιρια αρχισα να αναρωτιεμαι τι ευθυνη εχω εγω, ως μηχανικος, σε μια δικαιοπραξια η οποια θα πραγματοποιηθει εξεταζοντας λανθασμενο "εμπραγματο δικαιωμα"...

 

Η συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ιδιαιτερη διοτι, απ'οτι μου ειπαν (το επιβεβαιωσε και ο dimitris) δεν μπορει να μεταβιβασθει αυτοτελως ενα παρακολουθημα.

Απ'οτι φαινεται, βρηκαν τη λυση της τροποποιησης της συστασης.

Οταν τροποποιεις την συσταση, εχεις αλλαγη εμπραγματου δικαιωματος, αρα χρειαζεται Βεβαιωση μηχανικου.

Για ποιες ιδιοκτησιες ομως χρειαζεται?  

Για την ιδιοκτησια του πωλητη? (αυτο μου φαινεται εμενα το λογικο...)

Για την ιδιοκτησια του αγοραστη? (!!!)

Και για τις 2 ιδιοκτησιες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.