Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

 αλλά δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης και μιά αποθήκη είχε γίνει υπνοδωμάτιο σε συνέχεια νομίμου χώρου . 

 

 

Aυτό μήπως σου δημιουργήσει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χτες είδα μιά μονοκατοικία γιά γονική . Αλλαγές στις διαστάσεις δεν είχε . Ενα κούφωμα είχε αλλάξει σχήμα , αλλά ίσως να μην υπερβαίνει το 10 % . Ενα υπόστεγο γιά το αμάξι και ένα bbq στο κήπο μόνο του . Είχε και στο υπόγειο εσωτερικές αλλαγές στους χώρους των εγκαταστάσεων , αλλά δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης και μιά αποθήκη είχε γίνει υπνοδωμάτιο σε συνέχεια νομίμου χώρου . 

 

Δηλαδή γενικά με ένα 500άρικο θα πρέπει να καθαρίσει σαν κατηγορία γ και να μην ασχοληθώ με το υπόγειο , αφού άλλωστε αυτά που έχει αλλάξει μπορεί να γίνουν οποτεδήποτε .

 

Η γνώμη σας ?

τακτοποιεις το υποστεγο και το bbq

 

επίσης και την αλλαγη χρησης της αποθηκης σε κυριο χωρο...

 

[αν γινει σημερα η γονικη....και δεν αναφερθει αυτη η αλλαγη...τοτε....θα σημαινει οτι αυτη εγινε μετα την γονικη.....

αρα  αυθαιρετη για παντοτε...]

 

και δεν μπορεις να κανεις "μερικη" τακτοποιηση....

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη 

τέτοιες συστάσεις (δεν θυμάμαι τι τίτλο έβαζαν οι συμβ/φοι)

με εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο και ορισμό της θέσης και της κάτοψης  ακόμη και διωρόφων  κτισμάτων

έχω κάνει και εγώ περί το 1975 μέχρι και το 1978

Τι έκανα!

έβαζα

1.ένα τοπογραφικό στο οποίο φαίνονταν οι θέσεις των κτισμάτων 

2. τις κατόψεις κάθε κτίσματος (ακόμη και διωρόφων με μελλοντικό) και

3. έναν πίνακα αναλογισμού με ποσοστά της κάθε οικοδομής με υποποσοστά των ορόφων και του μελλοντικού

 

Faethon 

ανάλυσα ήδη στην πρώτη μου παράθεση επί του θέματος,  και είπα

ότι εφ' όσον οι αυθαιρεσίες του ενός ιδιοκτήτη   παραβιάζουν στην πράξη

το συμφωνηθέν σχήμα  ή ακόμη και μόνο τη θέση της οικοδομής

πλέον  ανήκουν στο   κοινόχρηστο χώρο του ακινήτου δηλ του οικοπέδου που κατά τη υπάρχουσα σύσταση

παραμένει εξ αδιαιρέτου και επομένως πρότεινα να ακολουθηθεί η τροπ/ση της σύστασης πριν τη δήλωση

που στην ουσία αποτελεί την παλιά σκέτη συναίνεση που απαιτούσε ο  4014

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να μπερδεύομαι. Στα συμβόλαια λεέι ο Χ θα έχει την αποκλειστική κατα το σύστημα του ν3741/29 κυριότητα, νομή και κατοχή το γωνιακό διαμλερισμα των 4 δωματιων όπως περιγράφτηκε και τα υπερθεν του διαμερίσματος των λοιπών ορόφων που θα ανεγειρθούν με αποκλειστική μέριμνα και δαπάνη του Χ με ανήκουσα αναλογία τα 60% του οικοπέδου και των λοιπών κοινόκτητων και κοινόχρηστων του οικοπέδου.

 

Αυτό δεν είναι σαν κάθετη ιδιοκτησία? άρα εγώ για να δώσω την βεβαίωση μόνο την μια κατοικία δεν πρέπει να ελέγξω?

Link to comment
Share on other sites

1975

δεν μας είπες το λόγο που σου ζητάει τη βεβαίωση η συμβ/φος δηλ ποιά συμβ/κή πράξη πρόκειται να γίνει;;

 

Εν πάση περιπτώσει, άσχετα με το λόγο, σύμφωνα με την περιγραφή της Ο.Ι που έκανες,

σου είπα ήδη τη γνώμη μου σχετικά με  τον τρόπο  του ελέγχο σου, αρχικά της δικής σου οικοδομής 

και εφ' όσον διαπιστώσεις πρόβλημα είτε με τη θέση είτε με το σχήμα

(πράγμα που πάντα  κατά τη γνώμη μου θα σε αναγκάσει να έρθεις σε συνεννόηση με τον συν/τη για τροπ/ση της σ.ο)

τότε εξετάζεις και την άλλη οικοδομή και αν συντρέχουν και για αυτή οι ίδιοι λόγοι  τότε τους συμβουλεύεις να τροπ/σουν την σ.ο

ώστε να έχουν μια συνολική και οριστική  λύση με σωστή απεικόνιση των οριζοντίων ιδιοκτησιών τους 

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι πώληση.

Η δική μου οικοδομή δεν έχει κάποια αλλαγή ή αυθαιρεσία. Έχω τα σχέδια της Ο.Α του 62 και δεν εχει γινει καμμια αλλαγή.

Για την άλλη οικοδομή νομίζω οτι ισως υπάρχει αυθαιρεσία. Δεν έχω την ο.α αλλά από το περίγραμμα φαίνεται ότι εχει προστεθεί κάποιο δωμάτιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξαναερωτηθεί από άλλο συνάδερφο, αλλά ήθελα να ρωτήσω για βεβαίωση αδόμητου εξ' αδιαιρέτου τμήματος αγροτεμαχίου, που όμως σε άλλο τμήμα αυτού υπάρχει αυθαίρετο (άλλος ιδιοκτήτης), αν μου προσκομίσουν έγγραφα νομιμοποίησης του αυθαιρέτου δίνω βεβαίωση? Γενικότερα είμαι υποχρεωμένη να εξετάσω όλο το αγροτεμάχιο και να αποτυπωθεί επίσης όλο στο τοπογραφικό έτσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξαναερωτηθεί από άλλο συνάδερφο, αλλά ήθελα να ρωτήσω για βεβαίωση αδόμητου εξ' αδιαιρέτου τμήματος αγροτεμαχίου, που όμως σε άλλο τμήμα αυτού υπάρχει αυθαίρετο (άλλος ιδιοκτήτης), αν μου προσκομίσουν έγγραφα νομιμοποίησης του αυθαιρέτου δίνω βεβαίωση? Γενικότερα είμαι υποχρεωμένη να εξετάσω όλο το αγροτεμάχιο και να αποτυπωθεί επίσης όλο στο τοπογραφικό έτσι δεν ειναι?

Εάν σου προσκομιστούν νομιμοποιητικά έγγραφα για το αυθαίρετο, τότε μπορείς να δώσεις τη βεβαίωση, αφού πρώτα όμως ελέγξεις ότι έχει γίνει σωστά η τακτοποίηση. Αυτό τι σημαίνει??? .... Θα τα βρούμε μπροστά μας!!!

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει τετοια προβλεψη...

 

θα ειναι η ....μοναδικη που θα εχουμε δεί..ποτέ...ολοι μας... :smile:

 

αναφερα πιο πανω την παρ. 10 της εγκυκλιου και ειπα "μαλλον δεν χρειαζεται"

και, οπως ειπες, αλλοι λενε χρειαζεται...αλλοι οχι...

 

αρα,  ας αποφασισει η συμβ/φος με την αρμόδια  υποθηκοφυλακα

 

υγ

αν  χρειαζεται βεβαιωση  -τονιζω το "αν"- θα ειναι μονον για την ΘΣΑ , που αλλάζει "χρηστη"...

 

θα μαθουμε τις εξελιξεις...

 

Υπάρχει δυνατότητα να δοθεί βεβαίωση μόνο για παρακολούθημα, χωρίς να εξεταστεί ή να αναφέρεται η ιδιοκτησία στην οποία προσαρτάται αυτό?
Αναφέρομαι σε παρόμοια περίπτωση με αυτή του Clemenza, όπου εδώ, θέλουν να γίνει διόρθωση συμβολαίου γιατί το παρακολούθημα είχε δοθεί σε άλλη ιδιοκτησία στο συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι ,

 

Έχω το εξής ζήτημα.Σε οικοδομή (βιοτεχνικό κτίριο) ο πελάτης θέλει να προχωρήσει σε προσθήκη κατ΄επέκαταση.Στο υφιστάμενο κτίριο υπάρχουν τα εξής θέματα:

1. Διαφορετικός τρόπος κατασκευής ( αντί του μεταλλικού φορέα το κτίριο κατασκευάστηκε με σκυρόδεμα και μεταλλική στέγη).

2. Διαφορετικές όψεις ( αντί για πάνελ χρησιμοποιήθηκε ytong και επιχρίσματα καθώς και διαφορετικά ανοίγματα )

3. Αυθαίρετο υπόγειο.

4. Αυθαίρετος οικίσκος πομώνας.

 

Κατα τα λοιπά... το κτίριο δεν έχει υπερβάσεις πολεοδομικών μεγεθών όπως κάλυψη , δόμηση κτλ.

 

Προφανώς οι παραβάσεις θα πρέπει να δηλωθούν με τον 4178 και στη συνέχεια να πάω για άδεια νομιμοποίησης και προσθήκη...

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πως πρέπει να δηλωθούν τα παραπάνω.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.