Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

μπορει να εχεις δικηο

αλλά,

αν ειχες μια 5οροφη οικοδομη , οροφοδιαμερισματων

και δεν ειχες κανει συσταση ΟΙ

Εστω οτι τακτοποιούσες    σε καθε οροφο  απο 15 τμ. Η/Υ

Μπορουσες να κανεις μια δηλωση

αλλά, τελικα,  θα επαιρνες 5 βεβαιωσεις...δλδ μια για καθε ΟΙ

 

Μπορεις ομως να κανεις και 5 δηλωσεις, μία για καθε ΟΙ που  θα   συστηνονταν.......

αλλοιώς πώς θα συσταθει η  ΟΙ???

 

Κατα τον ιδιο τροπο, θεωρω οτι, με βαση το τοπογραφικο, βεβαιωνεις τί υπαρχει και τι οχι σε καθε υπο συσταση καθετης  "τμήμα"

 

Μια αλλη αποψη θα ηταν να κανεις ενα τοπογραφικο που να δειχνει ολοκληρο το οικοπεδο...

οτι εχουν τακτοποιηθει οι αυθαιρεσιες που βρισκονται σε αυτο

και , συγχρονως, να ορισεις -με αλλο τοπογραφικο ή με το ίδιο-και τις καθετες με αντιστοιχες βεβαιωσεις...

 

Ειναι το ιδιο...

 

νομιζω οτι η συμβ/φος και η υποθ/κας σωστα τα λενε...

και με βαση το αρθρο 3...η υπευθυνη δηλωση και βεβαιωση επισυναπτεται σε καθε δικαιοπραξια ειτε μεταβιβασης...ειτε συστασης...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον είναι θέμα συμβολαιογράφου. Μου έχει τύχει και περίπτωση τριώροφου χωρίς Ο.Ι. όπου είχα τακτοποιήσει αυθαιρεσίες σε ισόγειο και β' όροφο και όταν μετά μου ζήτησαν βεβαίωση για σύσταση Ο.Ι. και γονική παροχή, έδωσα αρχικά μία βεβαίωση για "τριώροφη οικοδομή με ισόγειο, α' όροφο και β' όροφο" και όταν μετά στο καπάκι έγινε και η γονική παροχή έδωσα 3 βεβαιώσεις, μία για κάθε Ο.Ι. που είχε συσταθεί.

Αντίστοιχα μου έτυχε και περίπτωση όπου συμβολαιογράφος μου ζήτησε 2 βεβαιώσεις για 2 οριζ. ιδιοκτησίες που επρόκειτο να συσταθούν, πριν συσταθούν.

Και εμένα μου φαίνεται πιο λογική η πρώτη περίπτωση αφού η βεβαίωση αφορά σε υφιστάμενη Ο.Ι. Είναι σαν να πάς τη γυναίκα σου να γεννήσει και στην είσοδο να σου ζητάνε πιστοποιητικό γέννησης του μωρού! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε ανάλογη περίπτωση τριωρόφου οικοδομής που έπρεπε να συσταθούν πέντε οριζόντιες ιδιοκτησίες, μετά από συνεννόηση με την συμβολαιογράφο έδωσα μια βεβαίωση αρχικά για το σύνολο του κτηρίου ώστε να γίνει η σύσταση και ακολούθως στην γονική παροχή που ακολούθησε έδωσα πέντε βεβαιώσεις. Σκέφτομαι πάντως πως η διαφορά στην περίπτωση των διαμερισμάτων σε σχέση με ένα οικόπεδο είναι πως πολεοδομικά το διαμέρισμα υφίσταται ενώ το τμήμα του οικοπέδου δεν έχει πολεοδομικό τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι σας ευχαριστώ για την άμεση τοποθέτησή σας.

 

Ενημερωτικά,

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΤΕΕ, ενώ επιπλέον έλαβα απάντηση και από τη ΔΟΚΚ, όπου είχα υποβάλλει το ερώτημα.

Δεδομένου ότι οι αυθαιρεσίες επί του οικοπέδου έχουν ρυθμιστεί, αρκεί μία βεβαίωση μηχανικού. Η βεβαίωση του

μηχανικού χορηγείται για το αντικείμενο της δικαιοπραξίας, που στην προκειμένη περίπτωση είναι ένα, ανεξάρτητα από το πόσα κομμάτια θα προκύψουν.

 

Προσωπικά, έχοντας λάβει την ίδια απάντηση και από τους δύο φορείς, δεν εκδίδω επιπλέον βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Tlsman, μήπως μπορείς να μας πεις που και με ποιό τρόπο έκανες ερώτημα και σε τι μορφή ήταν η απάντηση που πήρες από την ΔΟΚ;

Επίσης με ποιον επικοινώνησες στο ΤΕΕ (τηλέφωνο);

Link to comment
Share on other sites

ξεχωριστη αποθηκη 500τμ  σε βιομηχανια μεταποιησης πρωτογενους τομεα που εχει αδεια με θεματα  πλαγιων αποστασεων 

1. τακτοποιειται ΜΕ η ΧΩΡΙΣ αδεια??

2.μπορω τα τετραγωνικα που εχουν θεματα πλαγιων αποστασεων να τα τακτοποιησω κ τα υπολοιπα να πανε προς εκδοση αδειας??

ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει άδεια με υπερβάσεις, δηλώνεται ως "με άδεια" και τακτοποιούνται μόνο τα τμήματα που έχουν θέμα με τις πλάγιες αποστάσεις.

Το υπόλοιπο που δεν παραβιάζει κάποιο πολεοδομικό μέγεθος είναι νόμιμο μιας και υπάρχει άδεια και δεν χρειάζεται έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά τη περίπτωση..

Link to comment
Share on other sites

yian ευχαριστω πολυ

Να  διευκρινισω  οτι τα 500 τμ αποθηκης ειναι σε ξεχωριστο τμημα του αγροτεμαχιου κατασκευαστηκε στις αρχες του 2011  και δεν εβγαλε αδεια .Αδεια του 2005 και 2009  εχει η υπολοιπη κυρια μοναδα .

Link to comment
Share on other sites

Κατά τας γραφάς του 4014 και πιθανότατα και του 4178,  ακόμα και εάν κάποιο άλλο ανεξάρτητο κτίριο από αυτό που ρυθμίζουμε έχει Ο.Α., τότε και η δήλωση ακολουθεί το συντελεστή "με άδεια".

Στη περίπτωση σου το νόμιμο και το παράνομο τμήμα είναι μέρη ενός ενιαίου κτιρίου ή είναι διαφορετικοί όγκοι?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.