Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ένα τροχόσπιτο από το οποίο έχουν αφαιρεθεί οι ρόδες και έχει τοποθετηθεί σε ένα τοιχάκι από τσιμεντόλιθους, μπορώ να το δηλώσω ως υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου έτσι δεν είναι; Το πρόβλημά μου είναι πώς θα αντιμετωπιστεί όταν πάω να συμπληρώσω Δελτίο Δομικής Τρωτότητας ή πάω να περιγράψω στην τεχνική μου έκθεση την κατασκευή. Έχετε καμιά ιδέα;

Συμπληρώνοντας στην ερώτηση του συναδέλφου, για την τακτοποίηση τροχόσπιτου.

-Αν βρίσκεται σε εκτός σχεδίου  περιοχή, μπορεί να το τακτοποιήσει;

-Μπορεί να πάρει και ρεύμα;

-Τι κατηγορία είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή δεν ξέρω αν έχει ξανατεθεί, κι επειδή εγκύκλιοι βγαίνουν συνεχώς, αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει:

Μικρότερη επιφάνεια της νόμιμης (εντός νόμιμου περιγράμματος, σε άδεια του 1979) θεωρείται αυθαιρεσία ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

θα μετρουσε το ολο για την αρτιοτητα?

 
σε αυτο μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα οτι δεν χανει την αρτιοτητα αφου ο δρομος ειναι μεταγενεστερος.
για τα αλλα ..τα ξαναλεμε (πρεπει να φυγω)
Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

στο τοπογραφικό θα αποτυπωθούν τα δύο τμήματα που αποτελούν το ακίνητο.

Ο δρόμος φυσικά και δεν θα προσμετρήσει στο εμβαδόν του αγροτεμαχίου.

Αφού το ακίνητο ήταν ενιαίο πριν τεμαχιστεί από την επαρχιακή οδό. Εξετάζεις την αρτιότητα σύμφωνα με την παρέκκλιση που δημιουργείται.

Εννοείται ότι οι αποστάσεις που αφορούν το ΠΔ 209/98 "ασφάλεια υπεραστικής συγκοινωνίας" ισχύουν για κάθε τμήμα στο οποίο επιλέγεται και δύναται να τοποθετηθεί η οικοδομή, όπως επίσης και οι αποστάσεις του ΦΕΚ 270/Δ πλάγιες και οπίσθιες έχουν ίσχυ σε κάθε τμήμα που είναι οικοδομήσιμο.

Έχω συμβόλαιο στα χέρια  μου, το οποίο περιγράφει ανάλογη περίπτωση ακριβώς ως ένα ακίνητο το οποίο χωρίζεται από επαρχιακή οδό και αποτελείται από 2 τμήματα. Άρτιο και οικοδομήσιμο κατά δήλωση  μηχανικού κλπ.

Στη περίπτωση αυτή το γήπεδο είναι μικρό, άρτιο κατά παρέκκλιση ως προ 62. Το ένα τμήμα του α=900 τμ και το άλλο β=300 τ.μ. Το ακίνητο αποτελείται από 2 τμήματα το μεν α άρτιο κατά και οικοδομήσιμο το δε β. μη άρτιο μη οικοδομήσιμο. Αυτά αναγράφονται και στη δήλωση ν. 651/77.

Σε ανάλογη περίπτωση και ερώτηση μου στη πολεοδομία η απάντηση ήταν ότι το ακίνητο είναι ένα, αλλά πολεοδομικά εξετάζεται το κάθε τμήμα του. 

Πως να θεωρηθούν 2 ακίνητα ξεχωριστά, όταν υπάρχει ένα συμβόλαιο που περιγράφει ένα ακίνητο;

Μια ακόμη σκέψη πάνω στο θέμα. Φυσικά αν θέλει ο ιδιοκτήτης μπορεί να το κόψει και να μεταβιβάσει το έναν τμήμα με ότι αυτό συνεπάγεται και εφόσον δεν υπάρχουν περιοριστικές διατάξεις ΣΧΟΟΑΠ, ΓΠΣ για αρτιότητες, αλλά αυτό θα μπορούσε να γίνει και ασχέτως αν υπήρχε δρόμος (σε περίπτωση που δεν ενδιέφερε τον ιδιοκτήτη να έχει άρτια και οικοδομήσιμα).

Βοηθητικά αναφέρω, χωρίς φυσικά να είναι ίδια περίπτωση, ότι όταν ένα γήπεδο είναι εν μέρει εντός οικισμού και εν μέρει εκτός λαμβάνεται ως ένα ενιαίο ακίνητο και εξετάζονται τα 2 τμήματά του με διαφορετικούς πολεοδομικούς όρους.

 

κάθε άποψη ευπρόσδεκτη γιατί είναι από τα "περίεργα" θέματα στα εκτός σχεδίου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

στις περιπτώσεις οικισμών, η διανομή (ρυμοτομικό) του, θα μπορούσε να θεωρηθεί πράξη εφαρμογής, ώστε να αποφύγουμε την σύνταξη τοπογραφικού;

Link to comment
Share on other sites

ακομα κ στο συστημα δεν υπαρχει δυνατοτητα στο γεωγραφικο εντοπισμο να περασεις 2 τμηματα που χωριζει επαρχιακος ,σαν ενιαια ιδιοκτησια, για να δωσεις 1βεβαιωση κ για τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε διαμέρισμα πολυκατοικίας (που ήταν ''καθαρό'' με βάσει τον ιδιοκτήτη) που έκανα αυτοψία (άδεια το 1978) ''λείπει'' ένα WC με το παράθυρό του (0,40μ2), στο ένα υπνοδωμάτιο έχει δημιουργηθεί μπαλκονόπορτα (0,90 x  2,20) και οι εξώστες έχουν κατασκευαστεί λίγο μικρότεροι από την άδεια. Το WC που λείπει και οι εξώστες είναι προ ΓΟΚ 85 άρα δεν είναι αυθαίρετοι, ενώ για τα δύο κουφώματα κατηγορία 3 και μελιτζάνα (500€), σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.