Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Την δικαιοπραξία ή την τροποποίηση της σύστασης θα την κάνει ο συμβ/φος και αυτός φέρει την ευθύνη για τα δικαιολογητικά που απαιτούνται. Εσένα σου ζήτησε βεβαίωση μόνο για το διαμέρισμα του αγοραστή. Θα μπορούσε να μην σου πει καν για ποιο λόγο τη χρειάζεται και που θα τη χρησιμοποιήσει. Πες ότι έρχεται ένας και σου ζητάει βεβαίωση για το τάδε διαμέρισμα. Κάνεις έλεγχο και αν είναι εντάξει του τη δίνεις και είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου. Το τι θα την κάνει αυτός τη βεβαίωση από εκεί και πέρα είναι δικό του πρόβλημα και του συμβολαιογράφου που θα την χρησιμοποιήσει. Εσύ δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβως. Ο συμβολαιογράφος ζητάει την βεβαίωση για την ιδιοκτησία και ο μηχανικός ελεγχει και πράττει...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αλλα το προβλημα δεν ειναι ακριβως η ιδιοκτησια.

Αυτο που με μπερδευει ειναι το αν πρεπει να ελεγξω ή οχι και το παρακολουθημα το οποιο θα "εμπλακει" στην δικαιοπραξια......

 

Η απαντηση, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ειναι προφανης. Πρεπει να το ελεγξω γιατι, αν αλλαξει χερια κατι το οποιο εχει αυθαιρεσιες, τοτε θα εχω ευθυνη.

Απο τη στιγμη ομως που θα ελεγξω το παρακολουθημα του ΠΩΛΗΤΗ, δεν συνεπαγεται οτι πρεπει να ελεγξω και την ιδιοκτησια του ΠΩΛΗΤΗ???

(θυμιζω οτι μου ζητανε βεβαιωση για το διαμερισμα του ΑΓΟΡΑΣΤΗ)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

αυτες ειναι οι οδηγιες του κτηματολογιου

 

http://www.michanikos.gr/files/file/426-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%92%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

 

και, βεβαια,  δεν θα γινει μεταβιβαση

 

θα γινει τροποποιηση της συστασης.....

 

δλδ ανακατανομη των δικαιωματων μονον ως προς την θεση σταθμευσης...

 

[προφανως στην τροποποιηση αυτη θα υπογραψουν ολοι οι ιδιοκτητες...]

 

και, μαλλον,  δεν απαιτειται βεβαιωση....συμφωνα με την παρ. 10 της ανω εγκυκλίου....

 

να δουμε αν και πώς θα το προχωρησουν...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@dimitris

 

1) Ο συμβολαιογραφος μου ειπε οτι μιλησε με υποθυκοφυλακεια και ορισμενα δεν ζητανε βεβαιωση και αλλα ζητανε! (για το ιδιο θεμα)

2) Γιατι λες οτι πρεπει να υπογραψουν ολοι οι συνιδιοκτητες στην τροποποιηση?  Αποκλειεται να εχει προβλεθει στην αρχικη συσταση μονομερης τροποποιηση σε περιπτωση που αλλαζει δικαιουχο το παρακολουθημα?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αλλα το προβλημα δεν ειναι ακριβως η ιδιοκτησια.

Αυτο που με μπερδευει ειναι το αν πρεπει να ελεγξω ή οχι και το παρακολουθημα το οποιο θα "εμπλακει" στην δικαιοπραξια......

 

Η απαντηση, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ειναι προφανης. Πρεπει να το ελεγξω γιατι, αν αλλαξει χερια κατι το οποιο εχει αυθαιρεσιες, τοτε θα εχω ευθυνη.

Απο τη στιγμη ομως που θα ελεγξω το παρακολουθημα του ΠΩΛΗΤΗ, δεν συνεπαγεται οτι πρεπει να ελεγξω και την ιδιοκτησια του ΠΩΛΗΤΗ???

(θυμιζω οτι μου ζητανε βεβαιωση για το διαμερισμα του ΑΓΟΡΑΣΤΗ)

Θα ελέγξεις το διαμέρισμα (και τα παρακολουθήματά του, αν έχει) για το οποίο σου ζητήθηκε βεβαίωση. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά του συμβολαιογράφου. Αυτός έχει την ευθύνη και αν αυτός κρίνει ότι για να γίνει η δουλειά απαιτείται βεβαίωση μόνο της ιδιοκτησίας του αγοραστή κανένα πρόβλημα. Ο συμβ/φος μπορεί να θεωρεί ότι ανάμεσα στα δικαιολογητικά είναι και ένα σακουλάκι πατατάκια. Αν πάει ο πελάτης σου στο περίπτερο να τα αγοράσει θα του πει ο περιπτεράς "τι τα θες αυτά αφού δεν απαιτούνται πατατάκια για να γίνει τροποποίηση σύστασης"? Όχι. Θα του τα δώσει και ας κάνει τη σύσταση με αυτά ο συμβολαιογράφος.

Φροντίζουμε να ισχύει αυτό που βεβαιώνουμε και εκεί τελειώνει η δουλειά μας. Τσέκαρε την ιδιοκτησία του αγοραστή (όπως σου ζήτησαν), τσέκαρε τα παρακολουθήματά ΤΗΣ (αν έχει), βγάλε βεβαίωση που θα λέει ότι η τάδε ιδιοκτησία δεν έχει αυθαιρεσίες (αν όντως δεν έχει), πληρώσου, δώστη και τέλος. Μετά είναι δουλειά και ευθύνη του συμβολαιογράφου.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Οκ letom, σωστο το σκεπτικο σου.

Απλα μου ζητανε να κανω κατι και περα απο το ποιος εχει την ευθυνη, αναρωτιεμαι αν αυτο το κατι ειναι σωστο ή οχι.

 

Αλλαζει χερια ενα "πραγμα" και αντι να μου ζητησουν να ελεγξω αν αυτο το "πραγμα" (=παρακολουθημα) εχει αυθαιρεσιες ή οχι, μου ζητανε να δωσω βεβαιωση οτι δεν εχει αυθαιρεσιες το διαμερισμα στο οποιο θα παει να "κολλησει"........

Σου ακουγεται σωστο εσενα αυτο?   Γιατι ουσιαστικα αυτο μου λενε οταν λενε οτι πρεπει να δωσω βεβαιωση ΜΟΝΟ για το διαμερισμα του ΑΓΟΡΑΣΤΗ.........

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

@dimitris

 

1) Ο συμβολαιογραφος μου ειπε οτι μιλησε με υποθυκοφυλακεια και ορισμενα δεν ζητανε βεβαιωση και αλλα ζητανε! (για το ιδιο θεμα)

2) Γιατι λες οτι πρεπει να υπογραψουν ολοι οι συνιδιοκτητες στην τροποποιηση?  Αποκλειεται να εχει προβλεθει στην αρχικη συσταση μονομερης τροποποιηση σε περιπτωση που αλλαζει δικαιουχο το παρακολουθημα?

αν υπαρχει τετοια προβλεψη...

 

θα ειναι η ....μοναδικη που θα εχουμε δεί..ποτέ...ολοι μας... :smile:

 

αναφερα πιο πανω την παρ. 10 της εγκυκλιου και ειπα "μαλλον δεν χρειαζεται"

και, οπως ειπες, αλλοι λενε χρειαζεται...αλλοι οχι...

 

αρα,  ας αποφασισει η συμβ/φος με την αρμόδια  υποθηκοφυλακα

 

υγ

αν  χρειαζεται βεβαιωση  -τονιζω το "αν"- θα ειναι μονον για την ΘΣΑ , που αλλάζει "χρηστη"...

 

θα μαθουμε τις εξελιξεις...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε εξ΄αδιαιρετου οικόπεδο υπάρχει κατοικία και η συμβολαιογράφος μου ζητάει βεβαίωση. Μόνο την κατοικία που βρίσκεται στο οικόπεδο του πελάτη μου ελέγχω ή πρέπει να ελεγξω και την κατοικλια του άλλου εξ΄αδιαιρέτου τμήματος του οικοπέδου? Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που αναφέρει τι ποσοστό επι του οικοπέδου αντιστοιχεί σε κάθε ιδιοκτήτη επι του συνολικού οικοπέδου και στην σύσταση αυτή αναφέρεται αναλυτικά και τι κατοικία (δηλαδή αναφέρει 4κουζινα-χωλ-λουτρο-υποδωματια) αντιστοιχεί σε κάθε οικόπεδο. H σύσταση έγινε πριν βγουν οι άδειες για τις δυο κατοικιες

Link to comment
Share on other sites

εχεις οικοπεδο με δυο καθετες...νομιμα συσταθεισες...???

 

τοτε

 

πας με το 11/δ/ii

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.