Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Συμπλήρωση απλής βεβαίωσης μεταβίβασης

 

• Συνεννόηση με τον πολίτη και συγκέντρωση όλων των απαιτούμενων δικαιολογητικών

• Εισαγωγή των στοιχείων στο πληροφοριακό σύστημα σε κατάσταση επεξεργασίας χωρίς την καταγραφή καμίας παράβασης στα φύλλα καταγραφής

• Επιβεβαίωση των αναγραφόμενων στοιχείων

• Υπαγωγή της βεβαίωσης σε αρχική υποβολή

• Πληρωμή του ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ (εφόσον καθοριστεί)

• Προώθηση της βεβαίωσης σε ολοκληρωμένη υπαγωγή

• Επιλογή του τύπου βεβαίωσης

• Εκτύπωση της βεβαίωσης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι οικόπεδο με ένα κτίσμα που έχει νομιμοποιηθεί με τον 1337/83,  επομένως εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ. 2 του άρθρου 1 του Ν.4178/2013 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις απαγορεύσεις του άρθρου 2 του Ν.4178/2013. Πρέπει κάπου στο σύστημα να γράφω πόσα ήταν αυτά τα τετραγωνικά; Στα φύλλα καταγραφής;; Η ν' ανεβάσω κάποιο αρχείο με την απόφαση;

στην τεχνική έκθεση της δήλωσης για τη βεβαίωση που θα φτιάξεις να αναφέρεις όλο το ιστορικό με σχετικές νομιμοποιήσεις 

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που ο γιος εχει ψιλη κυριοτητα κ η μητερα επικαρπια κ μεταβιβαζουν ,στη βεβαιωση βαζουμε τον ψιλο κυριο με 100%? ,αλλα αφου μεταβιβαζεται κ η επικαρπια  μηπως πρεπει να γραψω στις παρατηρησεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομίζω να μεταβιβάζεται η επικαρπία. 

Αν δεν κάνω λάθος, πρώτα "παραιτείται" (δεν θυμάμαι τον ακριβή όρο) από την επικαρπία ο επικαρπωτής και μετά μεταβιβάζει ο κύριος, πλέον, ιδιοκτήτης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Faethon11. Σε αντίστοιχη περίπτωση που μου είχε τύχει, έγινε πρώτα συμβόλαιο παραχώρησης της πλήρους κυριότητας και μετά η αγοραπωλησία.

Link to comment
Share on other sites

nikosantonakas

 

Νομίζω είναι καθαρά τυπικό το θέμα. Η βεβαίωση αφορά το ακίνητο.

Ο ψιλός κύριος είναι αυτός που αναγράφεται ακόμη και σε δήλωση ρύθμισης.

Θα συμφωνήσω να μπει το ποσοστό 100% στον ψιλό κύριο, ως ιδιοκτήτη και στις παρατηρήσεις (προαιρετικά) να αναγραφεί ότι το ακίνητο ανήκει κατά ψιλή κυριότητα στον τάδε και επικαρπωτής είναι ο τάδε. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομίζω να μεταβιβάζεται η επικαρπία. 

Αν δεν κάνω λάθος, πρώτα "παραιτείται" (δεν θυμάμαι τον ακριβή όρο) από την επικαρπία ο επικαρπωτής και μετά μεταβιβάζει ο κύριος, πλέον, ιδιοκτήτης.

ο συμβολαιογραφος μου ειπε οτι θα μπουν κ οι 2 διοτι μεταβιβαζονται 2 δικαιωματα αλλα του ειπα\ οτι δεν το παιρνει η φορμα κ αντε να συνενοηθεις!!!θα βαλω 100% κ στις παρατ. τον επικαρπωτη οπως αναφερει κ ο Παυλος

Link to comment
Share on other sites

.....................................................

 

Αν υπάρχει όντως το λυόμενο και έχει εφαρμοστεί η άδεια τότε βάζεις μόνο τα τετραγωνικά της υπέρβασης. Αν όμως έχει γίνει συμβατική κατασκευή, παύει να ισχύει η άδεια του λυόμενου και μπαίνει όλο ως αυθαίρετο ΧΩΡΙΣ άδεια και κατηγορία 5.

 

Στην περίπτωση όπου έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές της Ο.Α. Λυομένου τότε τι παίρνουμε σαν επιτρεπόμενα για τις υπερβάσεις (για τον υπολογισμό των επιμέρους συντελεστών, στα φύλλα καταγραφής)????  (ειδικά σε περίπτωση όπου στο γήπεδο δεν έχω όρους δόμησης μιας κ δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο)!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

Επειδη δεν εχω εκδώσει ποτε στο παρελθον βεβαιωση μηχανικου με τους νομους περι αυθαιρετων ηθελα να ρωτησω το εξης.

Εχω περιπτωση τουριστικης εγκαταστασης στην οποια ΔΕΝ θελουν να δηλωσουν το συνολο των αυθαιρετων κατασκευων που εχουν εντος του οικοπεδου τους. Η δικη μου σταση ειναι οτι ναι μεν περιλαμβανω στη δηλωση τα αυθαιρετα που μου υποδεικνυονται, αλλα αφενος αυτο το κανω ξεκαθαρο στην τεχνικη εκθεση και αφετερου δεν δινω βεβαιωση περι μη υπαρξης αλλων αυθαιρεσιων. 

 

Ελα ομως που επειδη υπαρχει βεβαιωμενο πολεοδομικο προστιμο αυθαιρετων κατασκευων (το οποιο αναφερεται στις αυθαιρετες κατασκευες που οι ιδιοκτητες θελουν να ενταξουν στην τακτοποιηση), πρεπει να κανουμε αιτηση στην πολεοδομια για αναστολη του προστιμου. Μεσα στα δικαιολογητικα που απαιτουνται ειναι και η βεβαιωση περαιωσης της διαδικασιας. Το ερωτημα ειναι...η βεβαιωση περαιωσης της διαδικασιας που δινει το συστημα του 4178 ουσιαστικα αναφερει οτι εχουν δηλωθει (εφοσον υπαρχουν) ολες οι αυθαιρεσιες?

 

Θα μπορουσα να βρω ενα υποδειγμα καπου? (χωρις να χρειαστει εννοειται να προχωρησω σε οριστικη υποβολη)

Link to comment
Share on other sites

mgm

έμπλεξες με κοινούς απατεώνες.

Καλύτερα παράτα τους στην μοίρα τους

γιατί έτσι όπως κουτοπόνηρα θέλουν να αποποιηθούν του συνόλου των παρανομιών τους

με τον ίδιο τρόπο θα θελήσουν να αποποιηθούν και από τις οικονομικές υποχρεώσεις τους απέναντί σου.

Έχω ιδία πείρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.