Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ερωτηση:

 

Εκανα μια ρυθμιση 4178 με   1) Κατ.4  2) Λοιπες παραβασεις 

Στην Βεβαιωση για μεταβιβαση χρειαζεται να προσκομισω στην συμβολαιογραφο, εκτος απο την ΚΑΤΟΨΗ και σχεδιο τομης και διαγραμμα καλυψης?  (τα οποια ειμαι υποχρεωμενος να ανεβασω στο συστημα εντος εξαμηνου)?

Για τον ΠΕΛΑΤΗ ειμαι υποχρεωμενος να του δωσω ολα τα δικαιολογητικα της Β' φασης (εντος εξαμηνου).  Αυτο το γραφει ρητα ο νομος.

Στην συμβολαιογραφο ομως ειμαι υποχρεωμενος?  (για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ αδειες λεει ο νομος οτι ναι, πρεπει να προσκομισω σχεδια απο το πληροφοριακο συστημα κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιας και κανένας δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει για το thread που άνοιξα εδω http://www.michanikos.gr/topic/37055-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%BC%CE%B7%CF%83/

 

και απορώ που κανένας δεν το λαμβάνει σοβαρά υπόψη του ακόμα και στις περιπτώσεις βεβαιώσεων νομιμότητας, ας γράψω και εδω.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Σύμφωνα με όσα ορίζονται στις Διευκρινίσεις του Παραρτήματος Α του Ν.4178/13 «Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης – Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες Διατάξεις» για την ύπαρξη ή μη οικοδομικής άδειας στο γήπεδο/οικόπεδο όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή, αναφέρεται το εξής στο 1γ:

 

«Θεωρείται οτι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, όταν απο την αιτιολόγηση της τεχνικής έκθεσης του μηχανικού προκύπτει ότι το υπο εξέταση γήπεδο/οικόπεδο είναι μικρότερο (λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης), με συνέπεια να μην ταυτίζεται με αυτό για το οποίο εκδόθηκε η οικοδομική άδεια».

 

Προφανώς σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει θέμα με τη βεβαίωση νομιμότητας, άσχετα που  βεβαίωση αναφέρεται σε κάλυψη,δόμηση,ύψος, καθώς πλέον παύει να ισχύει η Ο.Α. στην ολότητά της και είναι επιβεβαιωμένο αυτό μετά απο συνομιλίες με ΥΔΟΜ,ΔΟΚΚ κτλ.

 

Αναμένω απλά να μου αποστείλουν και εγγράφως το οτι σε αυτές τιε περιπτώσεις ολόκληρο το κτίριο λογίζεται σαν αυθαίρετο.

 

Είναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα που βλέπω να το περνάμε όλοι στα ψιλά,ενώ είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι προχειρες κατασκευες δεν εχουν καποια ιδιαιτερη αντιμετωπιση στον 4178?

Η μονη αναφορα που ειδα στον νομο ειναι στο αρθ.18, παρ.4, οπου δεν καταλαβαινω τι θελει να πει.

Μας λεει οτι   1) Προχειρη κατασκευη ειναι αυτο που λεει ο ΝΟΚ   2) Χρειαζεται τεχνικη εκθεση μηχανικου.

 

Πως υπολογιζεται το προστιμο μιας προχειρης κατασκευης?  Ακριβως με τα ιδια κριτηρια σαν να ΜΗΝ ηταν προχειρη κατασκευη?

Δεν υπαρχουν πια επιτροπες κλπ. που θα την ελεγξουν?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Aντιγράφω από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ

Πρόχειρη κατασκευή: Εάν υπάρχει πρόχειρη κατασκευή η δήλωση ολοκληρώνεται πλέον χωρίς την διαδικασία που προέβλεπε ο ν. 4014/2011.

 

Ενώ στο άρθρο 12 παρ 2γ αναφέρεται:

 "τοπογραφικό διάγραμμα στο οποίο αποτυπώνεται η θέση της πρόχειρης κατασκευής ως προς το σύνολο του κτιρίου και του δομημένου περιβάλλοντός του"

Άντε να βρεις άκρη...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μιας και κανένας δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει για το thread που άνοιξα εδω http://www.michanikos.gr/topic/37055-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%BC%CE%B7%CF%83/

 

και απορώ που κανένας δεν το λαμβάνει σοβαρά υπόψη του ακόμα και στις περιπτώσεις βεβαιώσεων νομιμότητας, ας γράψω και εδω.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Σύμφωνα με όσα ορίζονται στις Διευκρινίσεις του Παραρτήματος Α του Ν.4178/13 «Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης – Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες Διατάξεις» για την ύπαρξη ή μη οικοδομικής άδειας στο γήπεδο/οικόπεδο όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή, αναφέρεται το εξής στο 1γ:

 

«Θεωρείται οτι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, όταν απο την αιτιολόγηση της τεχνικής έκθεσης του μηχανικού προκύπτει ότι το υπο εξέταση γήπεδο/οικόπεδο είναι μικρότερο (λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης), με συνέπεια να μην ταυτίζεται με αυτό για το οποίο εκδόθηκε η οικοδομική άδεια».

 

Προφανώς σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει θέμα με τη βεβαίωση νομιμότητας, άσχετα που  βεβαίωση αναφέρεται σε κάλυψη,δόμηση,ύψος, καθώς πλέον παύει να ισχύει η Ο.Α. στην ολότητά της και είναι επιβεβαιωμένο αυτό μετά απο συνομιλίες με ΥΔΟΜ,ΔΟΚΚ κτλ.

 

Αναμένω απλά να μου αποστείλουν και εγγράφως το οτι σε αυτές τιε περιπτώσεις ολόκληρο το κτίριο λογίζεται σαν αυθαίρετο.

 

Είναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα που βλέπω να το περνάμε όλοι στα ψιλά,ενώ είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!

 

Το έχω επισημάνει και εγώ συνάδελφε και καλά κάνεις που το τονίζεις. Περιμένουμε την απάντηση που θα σου δοθεί.

Link to comment
Share on other sites

1 αγροτεμαχιο διανομης του 65, το 83 μπηκε στο σχεδιο του οικισμου (<2000 κατοικων)..η πολεοδομια δλδ το ενεταξε..

 

στα συμβολαια φαινεται σαν αγροτεμαχιο...ο συμβολαιογραφος θελει να το μεταβιβασει τωρα σαν αγροτεμαχιο.,.

 

εγω που θα δωσω βεβαιωση ως τι θα το δωσω;

 

αν παει σαν αγροτεμαχιο ειναι απλη βεβιαωση..εαν παει σαν οικοπεδο θα χρειαστει και τοπογραφικο..

 

αποψη μου ειναι οτι πρεπει να παει σαν οικοπεδο...

 

τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα ορίζονται στις Διευκρινίσεις του Παραρτήματος Α του Ν.4178/13 «Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης – Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες Διατάξεις» για την ύπαρξη ή μη οικοδομικής άδειας στο γήπεδο/οικόπεδο όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή, αναφέρεται το εξής στο 1γ:

 

«Θεωρείται οτι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, όταν απο την αιτιολόγηση της τεχνικής έκθεσης του μηχανικού προκύπτει ότι το υπο εξέταση γήπεδο/οικόπεδο είναι μικρότερο (λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης), με συνέπεια να μην ταυτίζεται με αυτό για το οποίο εκδόθηκε η οικοδομική άδεια».

 

Προφανώς σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει θέμα με τη βεβαίωση νομιμότητας, άσχετα που  βεβαίωση αναφέρεται σε κάλυψη,δόμηση,ύψος, καθώς πλέον παύει να ισχύει η Ο.Α. στην ολότητά της και είναι επιβεβαιωμένο αυτό μετά απο συνομιλίες με ΥΔΟΜ,ΔΟΚΚ κτλ.

 

Αναμένω απλά να μου αποστείλουν και εγγράφως το οτι σε αυτές τιε περιπτώσεις ολόκληρο το κτίριο λογίζεται σαν αυθαίρετο.

 

Είναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα που βλέπω να το περνάμε όλοι στα ψιλά,ενώ είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!

+1 στον Alsterwasser που έθιξε το θέμα

 

Πολύ σημαντικό όντως...

Αναμένουμε πληροφορίες δικές σου ή οποιοδήποτε συναδέλφου γνωρίζει ή έχει άποψη επί του θέματος.... 

Link to comment
Share on other sites

1 αγροτεμαχιο διανομης του 65, το 83 μπηκε στο σχεδιο του οικισμου (<2000 κατοικων)..η πολεοδομια δλδ το ενεταξε..

 

στα συμβολαια φαινεται σαν αγροτεμαχιο...ο συμβολαιογραφος θελει να το μεταβιβασει τωρα σαν αγροτεμαχιο.,.

 

εγω που θα δωσω βεβαιωση ως τι θα το δωσω;

 

αν παει σαν αγροτεμαχιο ειναι απλη βεβιαωση..εαν παει σαν οικοπεδο θα χρειαστει και τοπογραφικο..

 

αποψη μου ειναι οτι πρεπει να παει σαν οικοπεδο...

 

τι λετε;

Σαν εντός σχεδίου θελει τοπογραφικό για βεβαίωση.
Link to comment
Share on other sites

Σαν εντός σχεδίου θελει τοπογραφικό για βεβαίωση.

πολυ σωστα...

 

ερωτημα α'

αν δεν υπηρχε ο 4014 ή 4178 και ηθελαν να κανουν σημερα μεταβιβαση...στο  τοπογραφικο σημερα...τι θα εγραφες???

Προφανως....ενα  οικοπεδο..εμβαδου...με στοιχεια.....εντος σχεδιου...αρτιο και οικοδομησιμο κλπκλπ

 

ερωτημα β'

τι σημαινει "η πολεοδομια το ενεταξε στο σχεδιο..."????

Υπαρχει ΓΠΣ, αποφαση νομαρχη ή καποια αλλη εγκριση???

 

Και αφου ενταχθηκε στο σχεδιο....με όποιον τροπο ενταχθηκε...δεν εχει εισφορες σε γη σε χρημα..σε κατι αλλο...???

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Η "ένταξη σε σχέδιο" με τα δεδομένα που παρατέθηκαν έχει γίνει πιθανόν με ένα από τους παρακάτω τρόπους

 

1. Με κανονική ένταξη σε σχέδιο πόλεως που σημαίνει εισφορές κλπ. 

 

2. Με καθορισμό ορίων του οικισμού , οπότε  περιγράφεται ως "εντός των ορίων του οικισμού τάδε" και μπορεί να μην υπόκειται σε εισφορές .

 

Εσύ mkara ,θα περιγράψεις το γεωτεμάχιο με την σημερινή του κατάσταση και όχι το πως ήταν κάποτε. 

 

Ακόμα καλύτερα , στο υπόμνημά σου ή και στην δήλωση του 651 θα αναφέρεις το ΦΕΚ , Απόφαση Νομάρχη , ότι τέλος πάντων είναι με το οποίο εντάχθηκε σε σχέδιο 

ή σε οικισμο.

 

Τέλος , το ΓΠΣ (αν υπάρχει) δεν είναι από μόνο του ένταξη σε σχέδιο αλλά πρέπει να αναφέρεται. Μπορείς να έχεις γήπεδο εκτός σχεδίου πόλεως και εντός ΓΠΣ ,

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.