Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ξέρω, ξέρω. Απλώς βγάζω την πίκρα μου που πολλοί συνάδελφοι κοστολογούν με σκεπτικό φωτοτυπίας. "Εντάξει μωρέ, μια αυτοψία μισή ωρίτσα τσακ-μπαμ, δυο λεπτά να περάσεις τα στοιχεία στη δήλωση και μια εκτύπωση μιας σελίδας, ε πόσο να χρεώσεις για αυτή τη δουλειά και τα 50 ευρώ πολλά ακούγονται" (-->από διάλογο για αμοιβή βεβαίωσης μηχανικού, για να είμαστε και όν τόπικ!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε ΙΑΣΟΝΑ

Μιας και ήμαστε στο αντίστοιχο-(κατάλληλο)  θέμα "βεβαίωση Μηχανικού"

μπορείς να μου "βεβαιώσεις"  πότε "ξεσταυρώνεται η Ελλάδα"

(που ανάρτησες στο προφίλ σου) με το ένα καρφί στον ΈΒΡΟ

Link to comment
Share on other sites

KANA αυτή η "βεβαίωση" που ζητάς δεν είναι εύκολο να δοθεί γιατί έχουν χαθεί τα "εγκεκριμένα". Μόνο μια "ανασύσταση" θα μας σώσει! :D

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

o N. 4178 Στο παράρτημα του 1.β αναφέρει ότι αν ένα λυόμενο κατασκευάστηκε με συμβατική κατασκευή θεωρείς ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει άδεια. Αυτό το αιτιολογείς στην τεχνική σου έκθεση. Φυσικά με αντίστοιχη τεκμηρίωση μπορείς να λάβεις ότι υπάρχει άδεια στο ακίνητο. 

Αν πχ εγκρίθηκε λυόμενο 50 τ.μ,  το οποίο κατασκευάστηκε ως λυόμενο και μεταγενέστερα έγιναν προσθήκες (έστω και με συμβατική κατασκευή) οι οποίες εντάχθηκαν στους νόμους 720/77 και 1337/83, τότε στη περίπτωση αυτή, εκτιμώ ότι μπορείς να λάβεις άδεια στο ακίνητο.

Ως μηχανικός της υπόθεσης κρίνεις και αποφασίζεις με τα δεδομένα σου αν θα λάβεις άδεια στο ακίνητο ή όχι.

Στη περίπτωση πάντως κατά την οποία αυθαίρετα έχουν ενταχθεί στο ν. 1337/83 αναφέρεται στο παράρτημα 1.του νόμου, ότι το ακίνητο λαμβάνεται χωρίς άδεια.

Επίσης, αυτά που αναγράφονται στο παράρτημα του ν. 4178 και μας κατοχυρώνουν νομικά, δεν υπήρχαν στον απελθόντα ν. 4014.

Ευχαριστώ Παύλο. Εγώ σήμερα βρήκα άλλα, ότι θεωρείται με άδεια δηλ., αλλά δεν έχω χρόνο τώρα ...αύριο ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όσο αναφορά σχετικά με τις περιπτώσεις εκείνες όπου το ακίνητο είναι μικρότερο της αδείας:

 

Εγκύκλιος 3 της ΔΟΚΚ

3) Τα µεγέθη των αυθαιρεσιών, που διαπιστώνονται µετά τον έλεγχο της νοµιµότητας 
των υφισταµένων κτισµάτων, συγκρίνονται µε τα επιτρεπόµενα µεγέθη από τους ισχύοντες 
όρους και περιορισµούς δόµησης στην περιοχή του ακινήτου, ανεξαρτήτως αν υπολείπονται 
ή εάν τα υπερβαίνουν. 
 
Άρα μήπως ακόμα και όταν μία ιδιοκτησία υπολείπεται σε διαστάσεις / εμβαδόν σε σχέση με την άδεια
είναι αυθαίρετη και δεν δίνουμε βεβαίωση?? 
Link to comment
Share on other sites

, ανεξαρτήτως αν υπολείπονται

ή εάν τα υπερβαίνουν των επιτρεπόμενων μεγεθών.. Γιατί υπαρχει η λανθασμένη άποψη πως υπέρβαση έχουμε οτσν υπερβούμε τα επιτρεπόμενα...

Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσία έχουμε όταν υπερβούμε τα εγκεκριμένα κατά κανόνα. Το μέγεθος υπέρβασης το συγκρίνουμε με τα επιτρεπόμενα ανεξαρτήτως έαν είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη από τα επιτρεπόμενα.

Link to comment
Share on other sites

η δική μου ερμηνεία είναι οτι η αυθαιρεσία συγκρίνεται με τα μεγέθη ακόμα και όταν συμπεριληφθεί στα νόμιμα  και δεν ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα..δλδ 

οικόπεδο με υπόλοιπο ΣΔ 100μετρα υπάρχει αυθαιρεσια με 20 μετρα , η αυθαιρεσία δεν ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα αλλά υπολογίζεται ως αυθαιρεσία. γιατί κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί οτι αφού έχω υπόλοιπο συντελεστή και με καλύπτει για την αυθαιρεσία , να μην την υπολογίσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα μια σύντομη διευκρίνηση σχετικά με το θέμα. Πρόκειται για ένα αγροτεμάχιο διανομής Υπ. Γεωργίας του 1932. Στο αγροτεμάχιο υφίσταται νομίμως (οικοδομική άδεια του 1984) διώροφη οικοδομή. Υπάρχει επίσης και μια αυθαίρετη μικρή αποθήκη, κολλητά με την οικοδομή. Λόγω πολλών συνιδιοκτητών, πρόκειται να γίνει χρησικτησία βασισμένη σε πραγματικό προσύμφωνο το οποίο παραχωρούσε τη χρήση στον συνιδιοκτήτη ο οποίος και έχει οικοδομήσει.

 

Το ερώτημα είναι αν απαιτείται βεβαίωση μηχανικού για τη χρησικτησία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.