Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Φιλε μου εδω που ειμαι πλεον δεν εχω και πολλες επιλογες πιστεψε με. Αλλα δεν ειναι απατεωνες. Επιχειρηματιες ειναι. Αντιλαμβανονται τελειως διαφορετικα τα πραγματα απο τους μηχανικους γιατι στο τελος της ημερας κοιτανε καθαρα το οικονομικο ισοζυγιο της επιχειρησης. Το θεμα ειναι οτι εγω βρεθηκα μπλεγμενος χωρις να το θελω. 

 

Απο τη μερια μου για να αντιμετωπισω την κατασταση προσπαθω απλως να ειμαι τελειως ξεκαθαρος στη δηλωση μου. Και αν χρειαστει θα συνταξω και μια βεβαιωση περαιωσης μονος μου και ας κανει οτι θελει η υπηρεσια.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μας έχει απασχολήσει το ζήτημα και φυσικά εμπεριστατωμένη απάντηση δεν θα λάβεις.

Αναμένουμε μήπως κάτι αποσαφηνιστεί στην αναμενόμενη εγκύκλιο.

Προφανώς δεν μπορεί κανείς να αυτοενεργήσει και να δώσει οικοδομησιμότητα σε μη άρτια γήπεδα εκτός σχεδίου, στα οποία δίνονταν οι άδειες των 50 τ.μ για λυόμενα.

Για την εύρεση της κατηγορίας έχεις τα εγκεκριμένα τετραγωνικά της άδειας. 

Για τον υπολογισμό συντελεστών υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Και ο δολοφόνος το οικονομικό του ισοζύγιο κοιτάζει.

Η υπέρβαση δόμησης είναι έγκλημα εναντίον του υπόλοιπου κοινωνικού συνόλου και του περιβαλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μερια μου για να αντιμετωπισω την κατασταση προσπαθω απλως να ειμαι τελειως ξεκαθαρος στη δηλωση μου. Και αν χρειαστει θα συνταξω και μια βεβαιωση περαιωσης μονος μου και ας κανει οτι θελει η υπηρεσια.  

Η βεβαίωση αυτή δεν είναι βεβαίωσης μεταβίβασης αλλά το 5/φυλλο 

α) τη βεβαίωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος και εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου,

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όμως πρόκειται ΣΙΓΟΥΡΑ να περάσεις από ΥΔΟΜ, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ θα σου βγει το πρόβλημα στην επιφάνεια, είτε γιατί θα κάνουν αυτοψία, είτε γιατί στα σχέδια που θα τους παραδόσεις θα φαίνονται τα αυθαίρετα.

 

Ή όλα ή τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

Επειδη δεν εχω εκδώσει ποτε στο παρελθον βεβαιωση μηχανικου με τους νομους περι αυθαιρετων ηθελα να ρωτησω το εξης.

Εχω περιπτωση τουριστικης εγκαταστασης στην οποια ΔΕΝ θελουν να δηλωσουν το συνολο των αυθαιρετων κατασκευων που εχουν εντος του οικοπεδου τους. Η δικη μου σταση ειναι οτι ναι μεν περιλαμβανω στη δηλωση τα αυθαιρετα που μου υποδεικνυονται, αλλα αφενος αυτο το κανω ξεκαθαρο στην τεχνικη εκθεση και αφετερου δεν δινω βεβαιωση περι μη υπαρξης αλλων αυθαιρεσιων. 

 

Ελα ομως που επειδη υπαρχει βεβαιωμενο πολεοδομικο προστιμο αυθαιρετων κατασκευων (το οποιο αναφερεται στις αυθαιρετες κατασκευες που οι ιδιοκτητες θελουν να ενταξουν στην τακτοποιηση), πρεπει να κανουμε αιτηση στην πολεοδομια για αναστολη του προστιμου. Μεσα στα δικαιολογητικα που απαιτουνται ειναι και η βεβαιωση περαιωσης της διαδικασιας. Το ερωτημα ειναι...η βεβαιωση περαιωσης της διαδικασιας που δινει το συστημα του 4178 ουσιαστικα αναφερει οτι εχουν δηλωθει (εφοσον υπαρχουν) ολες οι αυθαιρεσιες?

 

Θα μπορουσα να βρω ενα υποδειγμα καπου? (χωρις να χρειαστει εννοειται να προχωρησω σε οριστικη υποβολη)

 

 

Ενα θα σου πω.....μην κάνεις καμιά βλακεία και προχωρήσεις!!! Στην πρώτη στραβή , εσένα θα καταδείξει ο ιδιοκτήτης σαν υπεύθυνο οτι και καλά ήρθε για ρύθμιση και που ξέρει ο καυμένος αν ο μηχανικός τα δήλωσε όλα.... "εγω του είπα να τα κάνει όλα νόμιμα,αλλά αυτός....."

 

Η μόνη περίπτωση που ίσως θα δεχόμουν θα ηταν αμοιβή Χ 10 και Υ/Δ με γνήσιο υπογραφής οτι εις γνώση τους και με δική τους πρωτοβουλία , προχωράνε σε ρύθμιση των συγκεκριμένων αυθαίρετων κατασκευών.

 

Επίσης εσυ στην Τ.Ε. και στα σχέδια θα εμφανίσεις και τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες που υφίστανται με σαφή αναφορά οτι δεν περιλαμβάνονται στη ρύθμιση.

 

Σκέψου το εξης: Απο τη στιγμή που έχει έκθεση αυτοψίας, υπάρχει και καταγγελία. Αν μετά την εν μέρει ρύθμιση, επανέλθει ο καταγγέλων με νεα καταγγελία και νεα έκθεση αυτοψίας ποιός θα είναι υπόλογος?

 

Επιχειρηματικές κομπίνες και μαγκιές αλλού φίλε μου...αυτός εισπράττει μίνιμουμ 5000 Ε/ δίκλινο τη σεζόν και σκοπεύεις να βάλεις εσυ το κεφάλι σου στη λαιμητόμο?

 

Κάτι τελευταίο και πρόσφατο: Πολίτης προχώρησε σε ρύθμιση 4014/11 με συνάδελφο και υπογραφή συμφωνητικού που έλεγε οτι έως 31.09 θα περαίωνε και τη Β`φάση. Έλα όμως που εν μέσω αντισυνταγματικότητας του 4014 και του κλεισίματος του συστήματος απο το ΤΕΕ αρχές Σεπτεμβρίου ο συνάδελφος δε περαίωση πλήρως τη διαδικασία....

 

Τώρα τον πήγε δικαστήριο ο πολίτης,καθώς δεν εκπλήρωσε τη συμβατική του υποχρέωση ο συνάδελφος και απαιτεί να πληρώσει το πρόστιμο του 4178 και το τέλος ανταπόδωσης ο μηχανικός + αποζημίωση ......κατάλαβες λοιπόν πως λειτουργεί η αγορα? Καμιά εξυπηρέτηση και κάλυψη του @@ μας. Κάνουμε σωστά τη δουλειά μας ή δεν τη κάνουμε καθόλου....Μακρυά απο λαμόγια κάθε είδους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλάξει κάτι στην διαδικασία των βεβαιώσεων με τον 4178 , όταν δεν έχουμε αυθαιρεσίες ?

Οι 20 πόντοι ανοχή ισχύουν , η ισχύει το 5 % της διάστασης και το 2 % του εμβαδού ?  

Link to comment
Share on other sites

η σημαντική αλλαγή στο λεκτικό της βεβαίωσης σε σχέση με το ν. 4014 είναι το σημείο που αναγράφεται ότι " δεν έχουν εκτελεστεί κατασκευές καθ' υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, ύψους"

Οι αποκλίσεις είναι 2% επί των διαστάσεων και μέχρι 20 εκ.

2% επί της επιφάνειας και μέχρι 8 τ.μ

και Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίζονται τα πάχη

επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία που φαίνεται στο σχήμα έχει γίνει επέκταση τμήματος προς τον πίσω ακάλυπτο 40εκ. όπως φαίνεται στο σχήμα. Χρειάζεται να δώσω βεβαίωση για ένα από τα διαμερίσματα και δεν ξέρω αν θα την δώσω ή μήπως χρειάζεται να γίνει ρύθμιση με 4178 κάτι που δεν βρίσκει και πολύ σύμφωνο τον ιδιοκτήτη ο οποίος έχει οικονομικό πρόβλημα και επίσης κάνει γονική παροχή και όχι πώληση ! 

 

Η επιτρεπόμενη υπέρβαση βάσει του κειμένου της βεβαίωσης είναι 1,02 * 8,00 = 8,16 + σοβάς = 8,22 εκ και εγώ έχω 8,40..

 

Τι λέτε ?

post-86-0-50483900-1385716162_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο και πρόσφατο: Πολίτης προχώρησε σε ρύθμιση 4014/11 με συνάδελφο και υπογραφή συμφωνητικού που έλεγε οτι έως 31.09 θα περαίωνε και τη Β`φάση. Έλα όμως που εν μέσω αντισυνταγματικότητας του 4014 και του κλεισίματος του συστήματος απο το ΤΕΕ αρχές Σεπτεμβρίου ο συνάδελφος δε περαίωση πλήρως τη διαδικασία....

 

Τώρα τον πήγε δικαστήριο ο πολίτης,καθώς δεν εκπλήρωσε τη συμβατική του υποχρέωση ο συνάδελφος και απαιτεί να πληρώσει το πρόστιμο του 4178 και το τέλος ανταπόδωσης ο μηχανικός + αποζημίωση ......κατάλαβες λοιπόν πως λειτουργεί η αγορα? Καμιά εξυπηρέτηση και κάλυψη του @@ μας. Κάνουμε σωστά τη δουλειά μας ή δεν τη κάνουμε καθόλου....Μακρυά απο λαμόγια κάθε είδους...

 

Αν στη σύμβαση που είχε υπογράψει με τον πελάτη του ανέφερε αυτό που φαίνεται στη συνέχεια δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα...

 

 

"......ΑΡΘΡΟ 5: ΑΝΩΤΕΡΑ ΒΙΑ

1. Τα συμβαλλόμενα μέρη δεν ευθύνονται για τη μη εκπλήρωση των υποχρεώσεων, που απορρέουν από την παρούσα σύμβαση, για λόγους που βρίσκονται πέραν του ευλόγου ελέγχου των μερών και δεν θα μπορούσαν λογικά να προβλεφθούν και ν’ αναμένονται και μόνο για όσο χρόνο το γεγονός της ανωτέρας βίας διαρκεί.

2. Δεν επιτρέπεται επίκληση γεγονότος ανωτέρας βίας προκειμένου ν’ αρνηθούν τα συμβαλλόμενα μέρη την εκπλήρωση των υποχρεώσεών τους, οι οποίες σύμφωνα με την παρούσα σύμβαση θα έπρεπε να έχουν εκπληρωθεί πριν ανακύψει το γεγονός της ανωτέρας βίας.....".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.