Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Σε κτίριο εκτός σχεδίου, με οικοδομική άδεια για αγροτικές αποθήκες, έχουν εγκατασταθεί χρήσεις καταστημάτων, επαγγελματικών εργαστηρίων κτλ.

Τι υπερβάσεις θα βάζατε στα φύλλα καταγραφής;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πρωτα θα κανεις ελεγχο βαση των τμ της αδειας που εχεις και των επιτρεπομενων βαση των χρησεων που εχεις.,...

 

φυσιολογικα αφου εχεις γραφεια  θα εχεις παραπανω σ.δ

 

Υ/Δ   αφου απο βοηθητικες χρησεις πηγες σε κυριες

αλλαγη χρησης για τον παραπανω σ.δ που χρησιμοποιηθηκε  (πιστευω στην περιπτωση δεν υπαρχει)

ΥΚ ελεγχο αν υπαρχει βαση αδειας

ΥΥ ελεγχο αν υπαρχει βαση αδειας (εδω πιθανοτατα θαχεις γιατι στις ποθηκες συνηθως δεν εξαντλουσαν το υψος)

Link to comment
Share on other sites

athan

 

ελπιζω οτι  μεσα σε αυτο το "κλπ" που αναφερες

 

 

να μην εχεις και  καμμια΄.... "κατοικια"

 

 

acius

 

πολυ σωστα

 

τις καλημερες μου...

Link to comment
Share on other sites

@dimitris: όχι κατοικίες δεν έχω.

 

@acius: αρχική άδεια σε διώροφες αποθήκες. Πέραν κάποιων μικρών υπερβάσεων για τις οποίες γνωρίζω, η απορία μου παραμένει για το αν θα πρέπει να μπουν όλα τα τ.μ. σαν υπέρβαση δόμησης για την αλλαγή χρήσης.

 

Σημειώνω ότι, εκτός από το υπόγειο, όλο το κτήριο είχε βάσει αδείας χρήση αποθηκών και έχει αποκτήσει κύρια χρήση.

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν μετρήσει στη δόμηση οι αποθήκες γιατί να βάλεις υπέρβαση δόμησης; Πάει ως αναλυτικός. Ότι δεν έχει μετρήσεις πάει ως υπέρβαση δόμησης..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ΜΟΝΟΣ ναι και συμφωνουμε.

Εχω διατυπωσει παρομοια πρτοαση, αλλα μενει να διευκρινιστει.

Η διατυπωση του νομου ειναι απο κυρια χρηση σε κυρια χρηση.

Εχει διαφορα στην λογικη του νομοθετη? Ναι.

Μπορει πολεοδομικα να ειναι τα ιδια μεγεθη, αλλα φορολογικα κ ΙΚΑ δενεχουν την ιδια αντιμετωπιση αποθηκη (βοηθ χρηση) και αλλη κυρια χρηση.

Ειμαι της ιδιας αποψης με σενα, θα περιμενα ομως λιγο καποια επεξηγηση.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή!

Το θέμα είναι όντως διφορούμενο.

Από τη μία γιατί να έχω υπέρβαση σε επιφάνειες που έχου ΟΑ, από την άλλη όμως αυτές αφορούσαν ΒΧ (εντός ΣΔ) ενώ έχουμε πλέον ΚΧ...

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα όντως....

 

Γιατί δεν το βάζεις στις υπερβάσεις Κ.Χ. και σαν ποσοστό υπέρβαση δόμησης ότι δεν υπάρχει υπέρβαση

 

Θέλει ερώτημα σε ΔΟΚΚ και ΤΕΕ αυτή η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο εκτός σχεδίου, με οικοδομική άδεια για αγροτικές αποθήκες, έχουν εγκατασταθεί χρήσεις καταστημάτων, επαγγελματικών εργαστηρίων κτλ.

Τι υπερβάσεις θα βάζατε στα φύλλα καταγραφής;

 

@dimitris: όχι κατοικίες δεν έχω.

 

@acius: αρχική άδεια σε διώροφες αποθήκες. Πέραν κάποιων μικρών υπερβάσεων για τις οποίες γνωρίζω, η απορία μου παραμένει για το αν θα πρέπει να μπουν όλα τα τ.μ. σαν υπέρβαση δόμησης για την αλλαγή χρήσης.

 

Σημειώνω ότι, εκτός από το υπόγειο, όλο το κτήριο είχε βάσει αδείας χρήση αποθηκών και έχει αποκτήσει κύρια χρήση.

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας!

 

 

Από τη μία γιατί να έχω υπέρβαση σε επιφάνειες που έχου ΟΑ, από την άλλη όμως αυτές αφορούσαν ΒΧ (εντός ΣΔ) ενώ έχουμε πλέον ΚΧ...

Κατά τη γνώμη μου κτίριο με χρήση "αγροτικής αποθήκης" έχει κύρια χρήση και όχι βοηθητική και το βασίζω στον κτιριοδομικό κανονισμό, όπου έχει διακριτή χρήση στην κατηγορία Κ για τις αγροτικές αποθήκες.

Με βάση το παραπάνω, είχες άδεια για ένα κτίριο αγροτικής αποθήκης, το οποίο σήμερα έχει μια άλλη κύρια χρήση. 

Στα εκτός σχεδίου δικαιούσαι 600 τ.μ για καταστήματα κατά το άρθρο 5 ΦΕΚ 270/Δ/85.

Αν υποθέσουμε ότι ήθελες να κατασκευάσεις κτίριο καταστημάτων θα είχες δικαίωμα 600 τ.μ σε άρτιο γήπεδο φυσικά. Αν δεν έχεις υπερβεί την επιφάνεια αυτή, η νέα χρήση δεν δημιουργεί αύξηση συντελεστή δόμησης, όπως στη περίπτωση που περιγράφει ο νόμος (αλλαγή από καταστήματα-γραφεια σε κατοικία).

Το πρόστιμο θα το υπολόγιζα με αναλυτικό προυπολογισμό για τη νέα χρήση.

Στη περίπτωση όμως, κατά την οποία για την αγροτική αποθήκη έχεις αδειοδοτηθεί για πολύ περισσότερα τετραγωνικά ας πούμε 1000 τ.μ, τότε έχεις συντ. αλλαγής χρήσης 1.40 (χωρίς Υ.Δ)  για τα 400 τ.μ και αναλυτικό για τα 600.(περίπτωση όμοια με το παράδειγμα του νόμου)

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.