Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Για το 1ο.

Δεν υπάρχει απαίτηση της κατάθεσης αμοιβής στην ΕΤΕ από 02.07.2011.

Απαίτηση η οποία καταργήθηκε με τον Ν.3919/11 ΦΕΚ.32/Α΄/02.03.2011, άρθρο 7, §13.

Β.Δ. 30/31.05.1956 ΦΕΚ.134/Α΄/31.05.1956 άρθρο 2, §1-§2-§3, και άρθρο 10, §2.

Τη σχετική κατάργηση της υποχρέωσης επιβεβαιώνει και το έγγραφο με αριθμό πρωτοκόλλου Φ16/2301/14 της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού Αττικής.

 

Ν3919_2011.pdf

ΒΔ30_1956.pdf

ΠΕΧΩ_Φ16_2301_2014.pdf

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kana όταν λες για να φαίνεται η νόμιμη-ελάχιστη στο συμφωνητικό εννοείς το

pdf του συστήματος αμοιβών που είναι αναπόσπαστο κομμάτι του συμφωνητικού

σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα κι από εμένα,

 

Είμαι νέος μηχανικός και πραγματικά διαπιστώνω πόσο πολύπλοκη διαδικασία είναι η νομιμοποίηση αυθαιρέτου.

 

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για τη διαδικασία:

 

1. Οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ εφόσον καταργήθηκαν πρόσφατα γιατί εμφανίζονται ως προαπαιτούμενο για την πληρότητα του φακέλου για την οριστική υποβολή? Πρέπει να το αγνοήσω?

2. Την εισφορά υπέρ ΤΕΕ που έχει καταργηθεί την αγνοώ πλήρως έτσι?

3. Ο ΦΕΜ που είναι το 10% της συμφωνηθείσας αμοιβής πρέπει να περαστεί στο taxisnet έτσι δεν είναι?

 

και

4. Στις εργασίες στο σύστημα αμοιβών για την κάτοψη (κύρια εργασία: αρχιτεκτονικά, τύπος: αποτύπωση) τι προϋπολογισμό πρέπει να βάλω? Επίσης για λυόμενη κατοικία βάζω πάλι κατηγορία ΙΙΙ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κι ελπίζω και εγώ στο μέλλον να συμβάλλω με απαντήσεις.

Edited by akzar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες!

 

1.-2. Τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και υπέρ ΤΕΕ τις αγνοείς. Εμφανίζονται δυστυχώς ως προαπαιτούμενα γιατί δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα αναλόγως. Υπάρχουν στο forum στα downloads πρότυπα έντυπα που έχουν φτιάξει συνάδελφοί όπου αναφέρεις ότι δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολης των εισφορών αυτών διότι καταργήθηκαν βάση του νόμου τάδε. Μπορείς να ανεβάσεις αυτό στο σύστημα ώστε να σου εμφανίζει πληρότητα.

3. Ο ΦΕΜ είναι το 10% της συμφωνηθείσας και εκδίδεται μέσα από το το taxisnet

4. Για τον προϋπολογισμό θα πας στην καρτέλα "χώροι", δεξιά επιλέγεις τι χώρο έχεις πχ κατοικία και μετά συμπληρώνεις αριστερά τα τετραγωνικά. Πατάς αποθήκευση και σου βγάζει τον Προύπολογισμό. Για αποτύπωση αρχιτεκτονικών βάζεις αυτό, Για αποτύπωση στατικών βάζεις το 30% αυτού. Για τις εργασίες 4178 (υποθέτω εμπειρία 1-10 έτη) βάζεις 6,75 ημέρες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 εχω 2 περιπτωσεις ,που ηταν στο 4011,με συμφωνητικο (θεωρημενο γνησιο υπογραφης απο ΚΕΠ το 2012),που ανεφερε οτι η πληρωμη θα γινει με την ολοκληρωση της κ το ανεβασμα σχεδιων (αρα δεν ειχε κοπει ΑΠΥτοτε).Τελικα εγινε μεταφορα στο 4178 κ το ανεβασμα σχεδιων,ολοκληρωθηκε τον ιουν16 πλην των φορολογικων,στη μια των περιπτωσεων κ κοπηκε ΑΠΥ. τον ιουν16

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης

1.ΦΕΜ μεχρι τελος του 16?

2.τσμεδε - εμπ θα πρεπει να πληρωθει κ να γινει ολοκληρωμενη υπαγωγη στο συστημα αμοιβων?αν δεν φαινετια ολοκληρωμενη υπαγωγη στο συστημα αμοιβων τι γινεται (εφοσον καταργηθηκε το τσμεδε ),τι νοημα εχει?

3.το συμφωνητικο του 2012 (με το ν4011)ειχα υποχρεωση να το ανεβασω σε καποια 3μηνιαια στο taxis  

4.να κανω νεο συμφωνητικο για τον 4178 με νεες ημερομηνιες κ να το υποβαλλω?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με πολεοδομία Μαρκοπούλου, καταργήθηκε μεν το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά όχι το ΕΜΠ και το 2,4

τα οποία όμως πλέον πάνε στον κωδικό 15 και όχι στο 12. Μάλιστα υπάρχουν και σχετικά έντυπα στην Εθνική και την Αττικής.

Και καλά υπάρχει εγκύκλιος. Την οποία όμως μόνο την ακούμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Σε αποτύπωση αυθαιρέτου με έκδοση αδείας έγιναν κάποιες αλλαγές από την πολεοδομία και τελικά πρέπει να υπολογίσω κάποιους ημιυπαίθριους και αποθήκες παραπάνω.

Εγώ πάτησα τελική υποβολή στις αμοιβές και κλείδωσε η καρτέλα. Πώς μπορώ να το ξεκλειδώσω;

Επίσης, μου ζήτησαν από την πολεοδομία να αλλάξω και το όνομα του έργου και να αλλαχθεί το όνομα του έργου και στο σύστημα των αμοιβών και στο σύστημα του 4178/13. Η αμοιβή μου του συμφωνητικού έχει πληρωθεί αλλά δεν έχει πληρωθεί ΦΕΜ κ τα υπόλοιπα.

Τί κάνουμε συνάδελφοι καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική υποβολή δεν μπορείς να επέμβεις.

 

Άρα θα κάνεις νέο έργο με την συμπληρωματική αμοιβή και εκεί θα βάλεις και τον νέο τίτλο του έργου.

 

Κάνε νέο συμφωνητικό για την έξτα αμοιβή.

 

Θα πληρώσεις το αρχικό ΦΕΜ + το συμπληρωματικό

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.