Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μερικά αυθαίρετα απο 4014/11 σε ολοκληρωμένη υπαγωγή που μεταφέρονται στον 4178/13 σε προσωρινή υπαγωγή. Ποια είναι η προθεσμία μου να στείλω να σχέδια και να τα κάνω ολοκληρωμένη υπαγωγή.Μεταφέρθηκαν στον 4178 στις 04/03/14. Επίσης θα έπρεπε να τα κάνω τελική και μετά να στείλω τα σχέδια η να στείλω τα σχέδια πρώτα..Με ενδιαφέρει να μάθω την ακριβεί ημερομινία που έχω από 04/03/14 ως το τέλος της προθεσμίας γιατί δουλεύω σε νησί για καλοκαίρι μιας και σαν μηχανικός δεν βγάζεις και πολλά και θα πρέπει να γυρίσω νωρίτερα αν δεν προλαβαίνω την προθεσμία. Ευχαριστώ.

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μεταφέρω δήλωση ενός ισόγειου γκαράζ, το οποίο το είχα σαν βοηθητικό χώρο με τον 4014. Τώρα τα αντίστοιχα τ.μ. στον 4178 πρέπει να μπουν σαν ΚΧ. Το θέμα είναι πρέπει να μπει και μία λοιπή παράβαση οπότε θα έχω διπλασιασμό του προστίμου συν 500 της λοιπής παράβασης.

1)Το ερώτημα είναι, θα πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό λόγω της λοιπής παράβασης;

2)Εάν δεν μπει η λοιπή παράβαση θα πρέπει να πληρωθεί η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

To γκαράζ στον 4178, μετά την τροποποίηση του παραρτήματος Α του 4178, μπορείς να συνεχίσεις να το δηλώνεις σαν χώρο με μειωτικό συντελεστή (αυτούς που ο 4014 βάφτιζε ως βοηθητικούς) αρκεί να είναι κάτω από 50 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μεταβάλλεις την δήλωση (προσθέτεις νέο φύλλο καταγραφής)

τότε το πρόστιμο επανυπολογίζεται:

1. ναι

2. αν δεν μπει η λοιπή παράβαση και είχες κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Στο εδ. 3 της παραγράφου Β.2. της εγκυκλίου 3/2013 που αφορά τις εκκρεμείς υποθέσεις του ν.4014/11 αναφέρει :

"Σε περιπτώσεις όπου από την µεταφορά των στοιχείων το πρόστιµο που υπολογίζεται 
µε το νέο νόµο είναι µεγαλύτερο από αυτό της πράξης υπαγωγής δεν θα καταβάλλεται το 
επιπλέον ποσό και θα εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης σύµφωνα µε το ποσό που έχει 
υπολογιστεί." 
 
Εφόσον τα τετραγωνικά δεν αλλάξουν γιατί το σύστημα του ΤΕΕ ζητά επιπλέον πρόστιμα?
 
Μήπως πρέπει να επικαλούμαστε αυτό το εδάφιο  και να μην τροποποιούμε τα Φ/Κ???? (λέω εγώ τώρα....)
Link to comment
Share on other sites

 
Μήπως πρέπει να επικαλούμαστε αυτό το εδάφιο  και να μην τροποποιούμε τα Φ/Κ???? (λέω εγώ τώρα....)

 

Εγω αυτο κάνω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.