Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

 

Κατά τη μεταφορά δήλωσης που ήταν σε ολοκληρωμένη υπαγωγή (πληρωμένα τα πάντα), λόγω επιλογής Τύπου κτιρίου "Ιδιωτικό" στον 4178, ενώ στον 4014 ήταν "Δημόσιο", το πρόστιμο τροποποιείται - δεκαπλασιάζεται (λογικό ) ???).

Άλλες αλλαγές στα πολεοδομικά μεγέθη δεν υπάρχουν (μ2, παλαιότητα κλπ)

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ "ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ";;;;;;;

MOY KANEI ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΜΕΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ......

 

Κατά  τη συνέχιση διαδικασίας (προς υποβολή) , οδηγεί σε έκδοση νέου παραβόλου. Μα αφού πληρώθηκε παράβολο στον 4014.  Θα συμψηφιστούν στον τελικό υπολογισμό του προστίμου??? 

ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ.....

Η' ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝ ΠΑΡΑΒΟΛΟ + ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ........

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.....

 

 

 

Τελικά, το πρόβλημα δημιουργήθηκε από μία διαμερισμάτωση που υπήρχε στον 4014/11 και μεταφέρθηκε αυτόματα λανθασμένα στον 4178/13 (ΦΚ). Επικοινώνησα με ΤΕΕ , ξεκλείδωσαν τη δήλωση , το διόρθωσαν,  το πρόστιμο παρέμεινε το ίδιο και όλα καλά.

ευχ για άμεση ανταπόκριση.

 

** όντως η αλλαγή τύπου κτιρίου δεν είναι πολεοδομικό μεγεθος και δεν επιφέρει αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίπτωση που στον 4014 είχε βγει πρόστιμο με Υ.Δ 6μ2 σε βοηθητικό χώρο (256€ και πλήρωσε το ελάχιστο, άρα 500€). Με τον 4178 θα πήγαινε σαν

 

ΥΔ κύριας χρήσης. Τώρα κατά την μεταφορά στον 4178 πρέπει να το μεταφέρω σαν ΥΔ κύριας χρήσης ή το αφήνω ως είχε με μειωτικό , το ρωτάω γιατί

 

μου βγάζει μεγαλύτερο πρόστιμο (648€) , καθώς επίσης δεν μπορεί να πάρει και την έκπτωση το 20% (να γίνει δηλαδή 518€ και να δώσει μόνο 18€ ,

 

παρά μου βγάζει να δώσει 2 δόσεις για τα επιπλέον 148€ .

 

Καμία πρόταση; 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχε πληρώσει εφάπαξ, κάνε αίτηση στο ΤΕΕ να στο κάνουν πάλι εφάπαξ. Αλλά γιατί αλλάζει από ΒΧ σε ΚΧ από τον ένα νόμο στον άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

(με την επιφύλαξη ότι μάλλον ένα τέτοιο ερώτημα θα έχει ήδη απαντηθεί, αλλά είναι πολύ δύσκολο να το αναζητήσω στις 324 σελ του θέματος) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Ρύθμιση που ολοκληρώθηκε με τον 4014 κ για την οποία απαιτείται τώρα νέα βεβαίωση για μεταβίβαση (ίδιος ιδιοκτήτης), θα πρέπει

α) να μεταφέρω τη δήλωση στον 4178 ή

β) να κάνω νέα καταγραφή στον 4178?

 

Στο ΤΕΕ μου είπανε το α) αλλά θα ήθελα κ τη γνώμη σας

 

Ευχαριστώ

 

Αφήστε το, η απάντηση υπήρχε εκεί, εγώ ήμουν τεμπέλα:

 

Ερωταπάντηση #36: Οι ολοκληρωμένες υπαγωγές δεν έχουν υποχρέωση μεταφοράς στον 4178 αν δεν απαιτηθεί βεβαίωση μεταβίβασης.

 

...και, ναι! η απάντηση που κερδίζει είναι το α)

Edited by pardamaskou
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχε πληρώσει εφάπαξ, κάνε αίτηση στο ΤΕΕ να στο κάνουν πάλι εφάπαξ.

Eχτες πηρα στο τεε για αυτον τον λογο!!Μου ειπαν οτι στον 4014 ηταν "εφαπαξ χωρις εκπτωση" (!), αρα στη μεταφορα το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να τους ζητησω τις δοσεις με 10% εκπτωση εφοσον εχει πληρωθει το 30% του προστιμου....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λογική αυτό που σου λένε στο ΤΕΕ, αλλά έχουν την πίτα, έχουν και το μαχαίρι φαίνεται. Έτσι όπως το βλέπω, απλά δεν θέλουν να δώσουν την έκπτωση του εφάπαξ, και πήγαν μέχρι την μέση δίνοντας την μισή έκπτωση. Δεν τους ενδιαφέρει η ευνοϊκότερη δυνατότητα του 4178, λες και θα μπουν μέσα. Θα το πέρασε για μπακάλικο το ΤΕΕ ο άνθρωπος που σου μίλησε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λογική αυτό που σου λένε στο ΤΕΕ, αλλά έχουν την πίτα, έχουν και το μαχαίρι φαίνεται. Έτσι όπως το βλέπω, απλά δεν θέλουν να δώσουν την έκπτωση του εφάπαξ, και πήγαν μέχρι την μέση δίνοντας την μισή έκπτωση. Δεν τους ενδιαφέρει η ευνοϊκότερη δυνατότητα του 4178, λες και θα μπουν μέσα. Θα το πέρασε για μπακάλικο το ΤΕΕ ο άνθρωπος που σου μίλησε.

Συμφωνώ. Σε ανάλογη περίπτωση (περαιωμένη δήλωση 4014, που είχε πληρωθεί εφάπαξ), λόγω αλλαγής από ΒΧ σε ΚΧ έβγαινε πρόστιμο, το οποίο στον 4178 το υπολόγισε πάλι με εφάπαξ πληρωμή,

Στείλε mail ξανά. Δεν δικαιολογείται αυτό που λες. Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο???

Μάλιστα μου είπαν ότι γινόταν και  αλλαγή σε δόσεις άν ήθελα, (δηλ. το αντίστροφο με σένα) γιατί το πρόστιμο ήταν μεγάλο και δεν μπορούσε ο ιδιοκτήτης να το πληρώσει εφάπαξ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρε παιδιά ας μου θυμίσει κάποιος αν ισχύει κάτι γιατί κόλλησε το μυαλό μου. Μεταφερόμενη απο 4014 δήλωση ως κκμ κατοικία πρέπει τώρα να αλλάξει σε άλλη κατοικία λόγω των νέων διευκρινήσεων. Το παράβολο και συνολικό πρόστιμο για περίπου 60 τμ έβγαινε με την εφάπαξ έκπτωση 500€. Τώρα με την άλλη κατοικία θα μου ζητήσει το σύστημα άλλα 500€ για να συμπληρωθεί το νέο παράβολο ή επειδή δεν αλλάζουν τα τμ δεν θα απαιτειθεί? Έχει απαντηθεί σίγουρα αλλά δεν το θυμάμαι.. Αν κάποιος το έχει τεστάρει και το θυμάται ας μου πει κι εμένα να ξέρω τι θα πω και στον ιδιοκτήτη πριν το αναλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 έχουν διορθώσει το λάθος του συστήματος στο οποίο θα μπορούσε να πατήσει κάποιος και να υπολογίσει παράβολο ως ΚκΜ κατοικία και μετά να το αλλάξει σε άλλη κατοικία. Τώρα στην περίπτωσή σου υποθέτω ότι μάλλον θα σου ζητήσει το κανονικό παράβολο, αφού και από το πρόστιμο δεν καλύπτεται το επιπλέον παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και από το ΤΕΕ που μίλησα πριν από λίγο αυτό μου είπανε, αφού πρώτα πειραματίστηκαν. Απλά εγώ θυμόμουν μια παλιά δήλωση που κατά την μεταφορά της δεν μου ζητήθηκε να πληρωθεί η διαφορά του νέου παραβόλου, αλλά αυτή πρέπει να είχε συμψηφισμό παλαιότερων προστίμων που κάλυπταν τη διαφορά. Ο υπάλληλος από το ΤΕΕ μου πρότεινε να το αφήσω κκμ κατοικία εφόσον αυτό ίσχυε με τις διατάξεις του προηγούμενου νόμου και να το επισημάνω στα σχόλια. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σταθεί κάτι τέτοιο γιατί υποτίθεται ότι όλα πλέον πρέπει να συμφωνούν με τις νέες διατάξεις. Από την άλλη άντε να πεις στον πελάτη ότι χρωστάει άλλα 500€ όταν πριν από 3 χρόνια του είπες ότι ξεμπέρδεψε κι έχει ακούσει και στις ειδήσεις ότι η μεταφορά γίνεται “αυτόματα” με ελάχιστες επιβαρύνσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.